reklama

Nejkrásnější Češka na prestižní světové soutěži krásy. Bere s sebou i kus folkloru

Češka Klára Vavrušková bude v květnu jako třetí nejkrásnější žena planety na 69. ročníku Miss Universe reprezentovat svou rodnou zem. Představí se i v národním kostýmu s tradičním modrotiskem, který je zapsaný na seznamu UNESCO.

Foto: Česká Miss ESSENS

Kvůli světové pandemii se konání prestižní události Miss Universe z loňska přesunulo na letošní květen. Česko bude na Floridě zastupovat třetí nejkrásnější dívka planety, Klára Vavrušková. Už nyní se na svůj odlet chystá. Do výbavy si přibalila i národní kostým, který je odrazem českého lidového folkloru napříč mnoha regiony.

Nejprestižnější soutěž krásy Miss Universe, která je sledována po celém světě a letos proběhne už devětašedesátý ročník, se bude konat v květnu na Floridě ve Spojených státech. Delegátky ze všech zemí světa se setkají po dlouhých měsících a zabojují o titul Miss Universe. Jednou ze součástí finálového večera bude přehlídka národních kostýmů, kde každá z dívek představí tradice své země. Vavrušková se tam představí v národním kostýmu zdobeném tradičním modrotiskem, zapsaným na seznamu UNESCO.

Půvabná držitelka korunky krásy Klára Vavrušková se představí v kostýmu z dílny Yvony Leitner, přední české módní návrhářky a profesorky na střední škole módy v Prostějově. Leitner zastává názor, že v jednoduchosti je krása, a doplňuje to o umění hry s materiálem, střihem a funkčností. I proto pro výrobu národního kostýmu použila tradiční látky s modrotiskem. Tato originální tradiční technologie byla pro svou unikátnost zapsána v roce 2018 na reprezentativní seznam UNESCO.

"Zajímavé techniky jsou přetvořeny v moderní aktuální model. Plisé, které se použilo pro rukávy, je typické pro české národní kroje, stejně tak modrotisk z dílen ve Strážnici. Tato speciální technika je unikátní a velmi vzácná. Jako třešnička na dortu působí ručně vyrobené květiny na koruně - svatozáři, které byly vyrobeny původními technologiemi," popisuje kostým návrhářka. 

Svatozář jako od Beyoncé

Autorkou svatozáře je Anna Škarda, která pochází ze slovenské šperkařské rodiny. Její tvorba má mezinárodní přesah a v současnosti je známá více v zahraničí než v naší domovině, což potvrzují i její klientky, mezi něž patří například Beyoncé nebo Khloé Kardashianová, která si objednala jednu z korunek a následně ji použila jako část svého kostýmu Kleopatry. 

"Korunu jsem vytvořila na základě celkového návrhu národního kostýmu. Je zdobená textilními folklorními květy s modrotiskem, který představuje hlavní tradiční prvek a motiv celého kostýmu. Čelenka je doplněna o skleněné perly, které jsou krásným symbolem tradiční české výroby bižuterie na Jablonecku," popisuje svou práci Škarda. 

Kromě národního kroje vybavila návrhářka Yvona Leitner modelku nádhernými zlatými šaty.

Návrat k tradicím se líbí

Samotná držitelka třetího místa ve světové soutěži Miss Earth Klára Vavrušková je s národním krojem spokojená. "S výběrem národního kostýmu jsem moc spokojená. Líbí se mi, že se tímto vracíme zpět k našim tradicím, ale zároveň je uzpůsoben tak, aby konkuroval celosvětovému měřítku," říká Vavrušková.                                                     

Teršová: Sudety jsou pořád tak trochu chudé a zastrčené. Aš je pro mě hezký zapadákov | Video: Michael Rozsypal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama