reklama

Trnitá cesta ze skláren na koncertní pódia. Marta Kubišová slaví 80. narozeniny

Jelikož nemohla Marta Kubišová kvůli třídnímu původu studovat vysněnou medicínu, pracovala ve sklárnách. O víkendech zpívala s kapelou, až se postupně dostala na pražská koncertní pódia. Režim se však rozhodl talentovanou zpěvačku odsunout do ústraní. Po roce 1989 se stala Kubišová tváří i hlasem sametové revoluce a 1. listopadu slaví 80. narozeniny.

Prohlédnout grafiku
Foto: Lukáš Bíba

Marta Kubišová získala celkem tři Zlaté slavíky, v roce 1966, 1969 a 1970. V té době nazpívala několik sólových hitů i duetů a začala vystupovat s Václavem Neckářem a Helenou Vondráčkovou ve skupině Golden Kids. Komunistická strana se nicméně rozhodla oblíbené zpěvačky zbavit. Václav Neckář popsal útok proti ní v rozhovoru pro Český rozhlas:

"Měli jsme hrát s Golden Kids 11 koncertů v rámci turné po Slovensku. Řekli nám, že Marta hrát nesmí. Já odpověděl, že to ale nejde, protože jsme trio. A tak položil generální ředitel Pragokoncertu (agentura, která zaměstnávala umělce ve svobodném povolání, pozn. red.) na stůl tři fotky, že to jsou porno fotky Marty, která proto nesmí dál pracovat." Ve skutečnosti nešlo o fotky Kubišové, ale dívky, která jí byla podobná. Golden Kids nejenže nejeli na turné, ale také byli před soudem, aby prokázali nevinu.

Jak dobře znáte život zpěvačky Marty Kubišové? Podívejte se do galerie. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama