reklama

Krása, talent, síla nebo podnikavý duch. Čím Češky dokázaly dobýt svět

Eva Jiřičná

Nejslavnější českou architektku Evu Jiřičnou zahraniční média přezdívají "královna kovu a skla". A časopis Evening Standard ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších žen Londýna. Má dva architektonické ateliéry, jeden v Londýně a druhý v Praze. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, politická situace po srpnové okupaci jí však nedovolila se vrátit. Je známá svým minimalistickým stylem. Ten se promítá i do jejího vlastního domova.

"Každý detail svého bytu jsem pečlivě navrhla. Všechny věci mám ve skříních, na stěnách nevisí ani jeden obraz, jsou úplně prázdné. Volné místo raději zaplním květinami, opravdu tu nepotřebuju mít žádnou dekoraci. Mám ráda svůj skleněný stůl, protože je v prostoru méně viditelný, hraje si se světlem. Nebo skládací židle, které nezaberou příliš místa. Vyhovuje mi, když mám kolem sebe prázdný prostor. Někteří lidé kolem sebe potřebují mít fůru věcí nebo spoustu oblečení. Ale já nemusím mít každý den na sobě něco jiného, raději vše hodím večer do pračky a ráno si to znovu obléknu. Zbytečné věci opravdu nepotřebuju," řekla Jiřičná pro časopis Vlasta.

Další zajímavé články

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama