reklama

Krása, talent, síla nebo podnikavý duch. Čím Češky dokázaly dobýt svět

Věra Čáslavská

Sportovní gymnastka Věra Čáslavská získala na hrách v Tokiu 1964 a Mexiku 1968 dohromady sedm zlatých olympijských medailí. Je také čtyřnásobnou mistryní světa, čtyřikrát byla zvolena československou sportovkyní roku a v roce 1968 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní planety.

V roce 1968 podepsala petici Dva tisíce slov, na OH Mexiku pak upoutala tzv. tichým protestem, když při sovětské hymně odvrátila zrak od soupeřky a dívala se do země. Později byla vyloučena ze sportovních organizací. Po roce 1989 pracovala jako poradkyně prezidenta Václava Havla, v letech 1990-96 byla předsedkyní národního olympijského výboru.

"Můj život jsou samé vrcholy a propady. Sinusoida to není pozvolná, ale má absolutní vrcholy. Nahoře to je Mount Everest a dole je až Mariánský příkop. A takhle se to celý můj život střídá. Začínala jsem gymnastiku z chudých poměrů, vypracovala jsem se až někam na Olymp. Cesta to byla náročná, šplhala jsem se jako mraveneček, ale pak přišly pády. První byl za totality, kdy jsem spadla až na dno, že se lidi báli se se mnou potkávat. Člověk si připadal jako prašivý pes a radši se jim sám vyhýbal, aby jim nekomplikoval život," řekla v rozhovoru pro iDnes.

Další zajímavé články

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama