reklama

Pohádka a pomačkané šaty. Tak vypadala královská svatba Diany a Charlese

Před 40 lety, 29. července 1981, byla v pozoru nejen Velká Británie, ale i celý svět. Velkolepá svatba prince Charlese a jeho snoubenky Diany Spencerové se stala hlavní událostí, kterou sledovalo skrze televizní obrazovky tři čtvrtě miliardy lidí. Vztah s pohádkovým začátkem a pompézní svatbou ale nakonec skončil tragédií.

Královská svatba Diany a prince Charlese, 1981 | Video: The Royal Family Channel

Desetitisíce nadšenců sledovaly svatbu přímo v londýnských ulicích, na místo konání se sjížděli již pár dní před slavnostním dnem, aby si zajistili co nejlepší místa. 

V den svatby přijela Diana ke katedrále svatého Pavla v proskleném kočáře taženém párem koní. Ve skvostné róbě z hedvábného taftu barvy slonové kosti a se závojem přes obličej vypadala jako princezna z pohádek. Osmimetrová vlečka za ní v rukou družiček, jež na sobě měly miniaturní verzi jejích šatů, splývala jako bílá řeka. 

Sňatku požehnal arcibiskup z Canterbury, ale ani to k šťastnému manželství nestačilo. Nejsledovanější manželství bez lásky skončilo trpkým rozvodem v roce 1996 a tragickou smrtí Diany o pouhý rok později. Charles si nakonec v dubnu 2005 vzal svou životní lásku, vévodkyni Camillu.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama