reklama

Královna Alžběta II. podle nové biografie zápasila s rakovinou, nikdy si nestěžovala

Královna Alžběta II. podle nejnovější biografie bojovala s rakovinou kostní dřeně, která se projevuje kromě bolestí kostí také nevolností, únavou a celkovou slabostí. Navzdory tomu pokračovala ve svých povinnostech jako obvykle a nestála o to, aby informace o jejích zdravotních potížích pronikly na veřejnost.

Alžběta II. během oslav 70 let její vlády.
Alžběta II. během oslav 70 let její vlády. | Foto: ČTK

Britská královská rodina je známá svým pověstným mottem "Nikdy nic nevysvětluj, na nic se nestěžuj". Královna Alžběta II. toto rčení podle všeho ztělesňovala až do svých posledních chvil.

Podle životopisce Gylesa Brandretha, který momentálně sepisuje knihu Alžběta: Intimní portrét, trpěla královna rakovinou kostní dřeně. Jejími symptomy jsou bolesti a otoky končetin, nenadálé hubnutí, horečky a únava, které se můžou ještě zintenzivnit v pokročilém věku. Královna zemřela ve věku 96 let.

"Pravdou je, že Její Veličenstvo vždy vědělo, že její zůstávající čas se blíží ke konci," konstatoval Brandreth, který patřil mezi blízké přátele jejího rovněž zesnulého manžela, prince Philipa. "Přijala to se vší grácii, jak se dalo čekat."

Královna se během svého posledního roku života snažila zachovat zdání toho, že je všechno v pořádku, navzdory tomu ale musela rušit účast na několika akcích kvůli svému špatnému zdraví, včetně formálního zasedání parlamentu Spojeného království nebo vojenské přehlídky v roce 2021.

Podle Brandretha ale chtěla za každou cenu dostát svým povinnostem, částečně i proto, aby se tak rozptýlila od myšlenek na svého zesnulého chotě, po jehož boku strávila 74 let. Po soucitu veřejnosti ohledně svého zdraví prý nijak netoužila. Aby samu sebe povzbudila, sledovala prý policejní seriál Line of Duty na stanici BBC. 

"Neexistuje kouzelné zaklínadlo, které by proměnilo zármutek ve štěstí, ale mít kopec práce pomáhá," řekla podle Brandetha k celé záležitosti královna.

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama