reklama

Děti prince Philipa: Byl učitelem, podporovatelem i kritikem. Vždy nám naslouchal

Děti prince Philipa a královny Alžběty II. se svěřily, co pro ně jejich otec znamenal. Princ Charles jej označil za "drahého tatínka", princezna Anna zase za svého učitele, podporovatele i kritika. Podle prince Andrewa byl jeho otec dědečkem národa.

Můj drahý táta byl velmi mimořádný člověk, vzpomínají na prince Philipa jeho synové | Video: Associated Press, Instagram/The Royal Family

Děti prince Philipa a Alžběty II. o víkendu promluvily o tom, čím pro ně jejich otec byl. Vychválily jeho dlouholetou službu královně, rodině i Britům, stejně jako jeho otcovské vlastnosti.

Princ Philip byl podle životopisců a pozorovatelů královské rodiny na své děti častokrát velmi přísný. Přesto byl podle jedné z chův úžasným otecem.

Nejstarší syn prince Philipa a Alžběty II., princ Charles, následník britského trůnu, o víkendu uvedl, že celé rodině a jemu velmi chybí a označil jej za drahého tatínka. "Byl milovanou a velice oceňovanou osobností a byl by velmi dojat, jak o něm ostatní lidé po celém světě hovoří a sdílejí náš smutek," dodal ve videu zveřejněném na oficiálním instagramovém profilu jeho sídla Clarence House.

V dojemném sdělení také poděkoval lidem za všechna milá slova, která byla o princi Philipovi zveřejněna a vyřčena. Vztah prince Charlese a jeho otce přitom byl často složitý, povahově totiž byli velmi rozdílní a Charles kdysi sám přiznal, že "otcovy rady začal poslouchat až ve dvaceti". 

Princ Philip si údajně mnohem více rozuměl s princeznou Annou, a to kvůli její poněkud chlapecké povaze i podobným zájmům, jako měl on sám.

Jediná dcera prince Philipa a královny Alžběty II. uvedla, že její otec pro ni byl "učitelem, podporovatelem a kritikem". "Byl příkladem dobře prožitého života a také služby, která je hodná následování," sdělila v oficiálním prohlášení. 

Jeho inspirativní duch bude žít dál

Královská princezna, jak zní přízvisko princezny Anny, taktéž poděkovala za všechny milé vzpomínky na jejího otce a uvedla, že ačkoliv bude všem nesmírně chybět, jeho duch a inspirativní odkaz bude žít dál. 

Princ Andrew, se kterým si údajně princ Philip rozuměl i díky jeho námořnické kariéře, svého otce označil za "dědečka národa". Uvedl také, že smrt manžela znamená pro královnu Alžbětu II. obrovskou životní ztrátu. Nejen ona však ocenila, že mohl zemřít doma na hradě Windsor, obklopen svou rodinou, a nikoliv v nemocnici. 

Dodal také, že myslí na všechny lidi, kteří během pandemie koronaviru přišli o své blízké. "Jsme na stejné lodi, sice za jiných okolností, protože nezemřel na covid-19, ale všichni cítíme zármutek nad naší ztrátou," sdělil princ. Ten se od aféry ohledně přátelství se souzeným americkým finančníkem Jeffreym Epsteinem na veřejnosti ukazuje sporadicky a do médií se nevyjadřuje. 

"Byl úžasný muž a skvělý otec. Když za ním člověk přišel s nějakým problémem, vzal to v klidu a nejdřív to promyslel. Byl někdo, za kým člověk mohl jít a věděl, že jej vždycky vyslechne," pochválil svého otce princ Andrew.

Nejmladší syn prince Philipa a královny Alžběty II. princ Edward, hrabě z Wessexu, médiím sdělil, že ačkoliv se člověk snaží na takovou událost v životě připravit, stejně je úmrtí jeho otce šokem. 

Jeho žena, hraběnka z Wessexu, po skončení mše ve Windsoru dodala, že oblíbený člen královské rodiny zemřel v klidu a míru.

Princ Philip zemřel v pátek ve věku 99 let ve Windsoru po sérii vleklých nemocí, které jej sužovaly poslední měsíce. Británie nyní za něj drží osmidenní smutek a jeho pohřeb se uskuteční v omezeném počtu lidí v sobotu 17. dubna. Na pohřeb by měl z USA dorazit také princ Harry.

Podle některých pozorovatelů tak bude rodinné setkání dobrou příležitostí pro narovnání vztahů, které v posledních letech nebyly ideální. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama