reklama

Jediná dcera Alžběty II. slaví 70 let: Olympionička, která žije ve stínu svých bratrů

Královská princezna Anne Mountbatten-Windsor je jedinou dcerou královny Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa. Přesto žije někdejší olympionička a přebornice v jezdectví spíše ve stínu svých bratrů. Její děti nenesou žádný šlechtický titul, ona sama se věnuje spíše charitě a je členkou Mezinárodního olympijského výboru. V sobotu oslaví 70. narozeniny.

Princezna Anna, dcera Alžběty II. Prohlédnout grafiku
Princezna Anna, dcera Alžběty II. | Foto: Reuters

Jediná dcera královny Alžběty II. a prince Philipa a narodila se 15. srpna 1950 v Clarence House v Londýně, dva roky po princi Charlesovi. V době svého narození byla třetí v pořadí nástupnictví na britský trůn, po své matce a bratrovi, nyní je 14. v pořadí. 

Anne po své matce královně Alžbětě II. zdědila lásku ke koním a odmalička milovala jezdectví. Ve 21 letech vyhrála poprvé evropské mistrovství v individuální kategorii a stala se BBC sportovní osobností roku. Po dlouhá léta byla také součástí britského reprezentačního týmu v jezdectví. Zúčastnila se mimo jiné olympijských her v Montrealu v roce 1976 s koněm královny Alžběty II.

Princezna Anne se provdala dvakrát. S prvním manželem Markem Philipsem, taktéž olympijským reprezentantem, má dvě děti - syna Petera a dceru Zaru. Její děti ovšem nenesou žádný šlechtický titul a staly se tak prvními vnoučaty královského rodu bez těchto výhod. Anne je chtěla držet stranou mediálního zájmu. 

Jejím druhým manželem je někdejší námořní důstojník Timothy Laurence, provdala se za něj v roce 1992 ve Skotsku. 

V březnu 1974 se mentálně narušený muž pokusil princeznu unést a zranit. Anne se ale nakonec podařilo utéct díky její pohotové reakci i pomoci kolemjdoucího někdejšího profesionálního boxera. 

Přestože není v posledních letech zdaleka tolik propíraná na veřejnosti jako její bratři princ Charles a princ Andrew, patří k nejvytíženějším a nejpracovitějším členům královské rodiny a pomáhá své matce s plněním jejích povinností.

V sobotu oslaví sedmdesátiny a do důchodu se rozhodně nechystá.

Podívejte se na další zajímavosti z jejího královského života. 

reklama
reklama