reklama

Islandská diva Björk slaví 55 let. Zpěvačka se proslavila i svými nezvyklými kostýmy

Islanďanka Björk Guðmundsdóttirová začala s uměleckou kariérou již v 11 letech. V její tvorbě se mísí množství hudebních stylů od jazzu přes rock až po trip hop, což jí společně s charakteristickým hlasem zajistilo světoznámou slávu a několik hudebních cen. Proslavila se i svými netypickými barevnými kostýmy. V sobotu oslaví již 55. narozeniny.

Björk koláž Prohlédnout grafiku
Björk koláž | Foto: Profimedia.cz

Světoznámá islandská zpěvačka, skladatelka a herečka se narodila v Reykjavíku do rodiny aktivistky a elektrikáře a odborového předáka. Rozešli se však chvíli po narození Björk, která následně vyrůstala s matkou a nevlastním otcem - kytaristou. 

S hudbou začínala zpěvačka už v jedenácti letech, kdy navštěvovala hodiny klavíru na základní škole. Jeden z jejích učitelů poslal nahrávku s přezpívanou skladbou I Love to Love od Tiny Charles do islandského rádia RÚV a ta se nečekaně dočkala i svého odvysílání. K poslechu se tehdy dostal i zástupce nahrávací společnosti Fálkinn a mladá Björk ho zaujala natolik, že jí okamžitě nabídl kontrakt. V roce 1977 tak Islanďanka debutovala s albem dětských písní.

Přestože byla deska relativně úspěšná, Björk odmítla její pokračování a ve třinácti dala dohromady dívčí punkovou kapelu Spit and Snot, ve které usedla za bubny. Kapela ovšem dlouho nevydržela a další epizodkou byli pop-punkoví Tappi Tíkarrass a stále ještě mladý hlas dospíval v gothic rockové skupině KUKL.

Mezinárodního úspěchu dosáhlo už první album Life’s Too Good, Björk začala spolupracovat s dalšími islandskými hudebníky a po rozpadu The Sugarcubes v roce 1992 už měla natolik zvučné jméno, aby mohla začít sólovou kariéru.

Své první album Björk symbolicky pojmenovala Debut a jeho produkce se ujal Nellee Hooper, který dříve spolupracoval například s Massive Attack. Debut nejenom že vytyčil další směřování svérázné umělkyně, ale stal se i mezinárodním hitem.

Šílené koncertní kostýmy i aktivismus

Její zatím poslední alba jsou Vulnicura (2015) a Utopia (2017). Letos měla začít se svou jedenáctou koncertní šňůrou Björk Orkestral, během které měla zpívat své skladby v doprovodu orchestru, kvůli pandemii však byla odložena. 

Björk během své kariéry spolupracovala s celou řadou hudebníků, producentů a módních návrhářů. Právě její módní kreace na koncertech patří mezi nejvýraznější prvek v její tvorbě, stejně jako její hlas. Islandská zpěvačka se vyznala i z obdivu k přírodovědci a dokumentaristovi Davidu Attenboroughovi, který ji inspiroval "svou touhou po objevování divoké přírody". 

Islandská zpěvačka patří mezi aktivní přispěvatelky na charitativní účely i slavné aktivisty. Organizovala například protesty proti stavbě vysokých hutí společnosti Alcoa na domovském Islandu, které by ze země udělali největšího producenta hliníku v Evropě. Stála také za založením organizace Náttúra, jež se na Islandu snaží propagovat průmysl nepoškozující životní prostředí. 

Příležitostně se Björk objevuje i v hereckých rolích a za výkon ve filmu Tanec v temnotách (2000) dokonce získala Zlatou palmu. Na snímku se podílela i autorsky jakožto skladatelka hudby. 

S prvním manželem Thorem Eldonem má syna Sindriho, s někdejším partnerem Matthew Barneym dceru Ísadóru.

V sobotu oslaví již 55. narozeniny, podívejte se, jak šel s islandskou divou čas. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama