reklama

Vyučil se mechanikem a v divadle se počůrával. Pavel Liška slaví 50. narozeniny

Liberecký rodák Pavel Liška vystudoval JAMU v Brně a proslavil se jako divadelní i filmový herec. Debutoval ve snímku Saši Gedeona Návrat idiota. Role bláznů a podivínů jej provází celou jeho filmovou kariéru. Za roli ve snímku Štěstí obdržel Českého lva. V sobotu 29. ledna slaví 50. narozeniny.

Pavel Liška Prohlédnout grafiku
Pavel Liška | Foto: Česká televize

Jeden z nejslavnějších českých herců pochází z Liberce, ale studium absolvoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Debutoval v komedii Saši Gedeona Návrat idiota (1999). 

"Herectví je divná profese. Měl jsem období, kdy jsem se z tý absurdity na divadle počůrával," uvedl před třemi lety v rozhovoru pro Český rozhlas herec, který se vyučil mechanikem přádelnických strojů.

Právě snímek Návrat idiota jej předurčil pro další role podivínů, bláznů a existencí na okraji společnosti. Ať už se jedná o Laďu v Divokých včelách, nenapravitelného lháře Vláďu Ptáčníka v Pupendu nebo Emana v Horem pádem.

Za hlavní roli Toníka ve filmu Bohdana Slámy Štěstí, kde hrál po boku Tatiany Dykové, získal Českého lva. V posledních letech jej diváci mohli vidět ve filmech Toman, Teroristka či Poslední aristokratka. 

Jeho nejslavnější role si připomeňte v naší galerii. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama