reklama

Hrál podivíny, blázny i venkovského učitele. Pavel Liška oslaví 49. narozeniny

Liberecký rodák Pavel Liška vystudoval JAMU v Brně a proslavil se jako divadelní i filmový herec. Debutoval ve snímku Saši Gedeona Návrat idiota. Role bláznů a podivínů jej provází celou jeho filmovou kariéru. Za roli ve snímku Štěstí obdržel Českého lva. Momentálně žije s herečkou a zpěvačkou Barborou Polákovou. A v pátek oslaví 49. narozeniny.

Pavel Liška Prohlédnout grafiku
Pavel Liška | Foto: Česká televize

Jeden z nejslavnějších českých herců pochází z Liberce, ale studium absolvoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Debutoval v komedii Saši Gedeona Návrat idiota (1999). 

"Herectví je divná profese. Měl jsem období, kdy jsem se z tý absurdity na divadle počůrával," uvedl před dvěma lety v rozhovoru pro Český rozhlas herec, který se vyučil mechanikem přádelnických strojů.

Právě snímek Návrat idiota jej předurčil pro další role podivínů, bláznů a existencí na okraji společnosti. Ať už se jedná o Laďu v Divokých včelách, nenapravitelného lháře Vláďu Ptáčníka v Pupendu nebo Emana v Horem pádem.

Za hlavní roli Toníka ve filmu Bohdana Slámy Štěstí, kde hrál po boku Tatiany Dykové, získal Českého lva. V posledních letech jej diváci mohli vidět ve filmech Toman, Teroristka či Poslední aristokratka. Letos by měl dotočit snímek Bohdana Slávy Švejk.

"Všechny moje role mají společný to, že jsou něčím zvláštní, že duše těch postav jsou vyšinutý. Ale mě to strašně baví," uvedl Liška o své herecké kariéře.

Připomeňte si jeho nejslavnější role. 

reklama
reklama