reklama

Herečka, sexsymbol a matka šesti dětí. Všechny role legendární Angeliny Jolie

Atraktivní vzhled, brilantní herectví, výstřední záliby, velká rodina a velké zaujetí pro charitu. To vše patří k Angelině Jolie, hollywoodské superstar, která ve čtvrtek oslaví 45. narozeniny. V roce 2014 ji britská královna Alžběta II. povýšila do šlechtického stavu. Podívejte se na všechny její životní role.

Prohlédnout grafiku
Foto: Reuters / Profimedia.cz

Angelina Jolie dostala herectví do vínku. Jejím otcem je herec Jon Voight a matkou herečka Marcheline Bertrandová. Od jedenácti let studovala na prestižní herecké škole Leeho Strasberga v New Yorku. V šestnácti začala s modelingem a objevila se v několika hudebních klipech.

První Zlatý glóbus jí vynesla role v televizním životopisném filmu George Wallace, druhý jí přinesl televizní film Gia (1998) podle skutečného životního příběhu supermodelky Gii Carangiové. Skutečný průlom pro ni ale přišel v roce 1999 se snímkem Sběratel kostí, kde hrála po boku Denzela Washingtona.

V témže roce podala ještě pozoruhodný výkon ve snímku Narušení spolu s Winonou Ryderovou - podle skutečného příběhu ženy, která se ocitne v blázinci. Tento snímek jí zajistil Oscara za herecký výkon ve vedlejší roli.

Záliba v krvi manželů

S rostoucí popularitou se o její osobní život provázený výstřednostmi začal zajímat tisk. Jolie například fascinuje krev. Na svatbě s prvním manželem Jonnym Leem Millerem měla jeho kožené kalhoty a bílé tričko, na jehož záda napsala ženichovo jméno vlastní krví.

Rozvedli se v roce 2000 a poté se provdala za dalšího hereckého kolegu Billyho Boba Thorntona. Stala se jeho pátou ženou, byl o 20 let starší a oba nosili na krku lahvičku se vzorkem krve svého protějšku. Manželství se rozpadlo v roce 2002.

Největší slávu přinesla Jolie role sexy archeoložky Lary Croft, kterou hrála v letech 2001 a 2003. Virtuální Laru ještě před filmem zbožňovaly miliony fanoušků počítačových her a Angelina jako její verze z masa a krve je rozhodně nezklamala.

Adoptované i vlastní děti

Natáčelo se i v Kambodži, kde Jolie zaujaly přírodní krásy, kultura a chudoba této země, a tady se také zrodilo její humanitární úsilí. Začala navštěvovat uprchlické tábory a stala se vyslankyní dobré vůle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

V roce 2002 Jolie adoptovala kambodžského chlapce Maddoxe a o tři roky později etiopskou holčičku Zaharu. Téma humanitární pomoci se objevuje i ve filmu Hranice zlomu z roku 2003, kde hraje hlavní roli.

Se svým třetím manželem Bradem Pittem se Jolie sblížila v roce 2004 po natáčení snímku Pan a paní Smithovi. V roce 2006 oznámili, že spolu čekají dítě, dcerka Shiloh se narodila v květnu.

Kromě toho adoptovali tříletého vietnamského chlapečka jménem Pax. Celkem má Jolie šest dětí. S Pittem se vzali v roce 2014 a rozvedli o pět let později, mezitím natáčeli filmy a pokračovali v humanitárním úsilí.

Jedna z nejotevřenějších hereček Hollywoodu

Konvencím se Jolie vymykala vždycky. V mládí ji fascinovala černá magie, s prvním manželem provozovala sadomasochistický sex, otevřeně přiznává své bisexuální zaměření. Sbírá nože a celé její tělo zdobí řada tetování, například drak se jí táhne od lopatek až po pozadí.

V roce 2014 si nechala odebrat prsa jako prevenci před vznikem rakoviny, o rok později preventivně vyoperovat i vaječníky a vejcovody.

Kromě hraní se v posledních letech věnuje i režii, celkem natočila už čtyři filmy a ke třem z nich napsala i scénáře. Patří mezi nejúspěšnější, ale také nejotevřenější herečky Hollywoodu.

Podívejte se na střípky z jejího života v naší fotogalerii. 

reklama
reklama