reklama

"To jste si mysleli, že budu normální chlápek?" Musk poprvé přiznal svůj handicap

Podnikatel a miliardář Elon Musk trpí mírnější poruchou autistického spektra - Aspergerovým syndromem. Prozradil to v americké komediální show Saturday Night Live televize NBC. Musk v pořadu také vtipkoval o tom, jak se čte neobvyklé jméno jeho syna, X AE A-XII.

Podle agentury AP je to vůbec poprvé, co Musk promluvil o svém handicapu.
Podle agentury AP je to vůbec poprvé, co Musk promluvil o svém handicapu. | Foto: Reuters

V úvodním monologu, který si Musk pro populární americkou show připravil, sdělil, že je prvním účinkujícím Saturday Night Live, který trpí Aspergerovým syndromem, načež ho publikum ocenilo potleskem. "Nedokážu moc dobře intonovat nebo měnit tón, jakým mluvím," přiznal. "Lidé mi říkají, že je to pro komediální žánr skvělé," doplnil devětačtyřicetiletý podnikatel. 

Má se za to, že šéf automobilky Tesla a zakladatel vesmírné společnosti SpaceX o svém zdravotním handicapu promluvil vůbec poprvé. Někteří však zpochybňují jeho tvrzení o tom, že byl prvním hostujícím moderátorem Saturday Night Live s aspergerem. V zábavné show dříve vystoupil také herec a komik Dan Aykroyd, který trpí Tourettovým i Aspergerovým syndromem. 

Musk svým zdravotním handicapem v sobotním pořadu obhajoval také své místy nevhodné chování na sociálních sítích. Za své tweety již dokonce zaplatil tučné pokuty. "Někdy říkám nebo zveřejňuju divné věci, ale takhle zkrátka můj mozek funguje," bránil se. "Všem, které jsem kdy urazil, bych chtěl říct, že jsem přišel s novou verzí elektromobilů a posílám lidi na Mars. To jste si mysleli, že budu normální pohodový chlápek?" řekl.

Musk svým vystoupením způsobil propad kryptoměny

Podnikatel vtipkoval také o jménu svého nejmladšího syna, které vybral spolu se svou partnerkou, zpěvačkou Grimes. X AE A-XII se podle něj vyslovuje "kočka běžící přes klávesnici". Muskovi se narodilo celkem sedm dětí, jedno však tragicky zemřelo. Všechny ostatní jeho ratolesti mají tradiční jména. 

Musk se zmínil také o kryptoměně dogecoin, která má ve znaku psa shibu, známého z memů. O měně, která funguje od roku 2013 a v poslední době se její hodnota zvedla o 50 procent, řekl, že je to podfuk. Téměř okamžitě se cena dogecoinu na burzách propadla o 28 procent. 

V pandemii oslavujete boháče, zní od kritiků

Co je to Aspergerův syndrom

  • Jedna z poruch autistického spektra, která se vyznačuje narušením v oblasti komunikace, sociálních interakcí a představivosti. Lidé s touto diagnózou bývají velmi inteligentní, častokrát se do hloubky zajímají o jednu věc.
  • Vyžadují rutinu a návyky, na kterých lpí. Mají problém porozumět ironii či metaforám. Často také nerozumí významu zdvořilých gest nebo společenským formalitám.
  • Jejich odlišnost je výrazně neohrožuje od běžného fungování v každodenním životě, pokud je jim odmalička věnována dostatečná péče a porozumění. 

Muskovo angažmá v Saturday Night Live se setkalo také s kritikou. Podle některých televize NBC v době pandemie, která nepříznivě dopadla na finanční situaci mnoha lidí po celém světě, oslavuje boháče, který na sociálních sítích zlehčoval závažnost nemoci covid-19

Podle agentury Reuters přišel podnikatel do televize zejména podpořit svou obchodní značku. Jeho sebeironii a vtipy na vlastní účet zpravodajská síť přičítá zejména dramaturgům pořadu, kteří se pokusili zkrotit Muskovo obyčejně velmi výstřední vystupování. 

Mohlo by vás zajímat: Láska k synovi je silnější, říká matka autisty

Lidi vás velmi rychle odsoudí, stydět se je ale cestou do pekel, tvrdí Michaela Hošková, která se svým synem a manželem rozjela projekt Maappi. | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama