reklama

Anketa Český slavík se vrátila. Vzpomenete si na největší trapasy minulých ročníků?

V pátek večer se předávaly v Hudebním divadle Karlín ceny obnovené ankety pod novým názvem Český slavík 21. Ceremoniál se vrací na hudební scénu po čtyřleté pauze s novou strukturou hlasování. Pauzu zapříčinily také trapasy a skandály, které anketu doprovázely.

Prohlédnout grafiku
Foto: ČTK

Po čtyřleté pauze se v pátek večer znovu udílely hudební ceny pod obnoveným názvem Český slavík 21. Podle podnikatele a matematika Karla Janečka, který stojí za obnovou hudebního ceremoniálu, by se díky nové struktuře hlasování neměly opakovat skandály, které se v posledních ročnících s touto anketou populární hudby spojovaly.

Absolutním vítězem letošní ankety se stal Marek Ztracený a sošku od šperkařky Viktorie Beldové si odnesla i zpěvačka Ewa Farna. 

Zatímco se v minulých letech za první místo dávaly tři body, za druhé o jeden méně a za třetí příčku jeden bod, hlasování D21 je založeném na jiném principu. "Každý volič má více hlasů. Konkrétně v Českém slavíku 21 může hlasující zvolit až pět interpretů, kterým chce dát svůj hlas. Pro sjednocení společnosti je v systému D21 důležité, že volič může vyjádřit své preference stejnou silou. To je důležité zejména v politice, kde kandidát, který rozděluje společnost, nedostane ty druhé a třetí hlasy. Šanci tak mají vyhrát sjednocující kandidáti, kteří dostanou hlasy i od toho, kdo volí někoho jiného," řekl ČTK Janeček, který je od roku 2013 autorem tohoto způsobu hlasování.

"Já jsem se rozhodl Českého slavíka obnovit, abych pomohl české hudební scéně, která utrpěla přehnanými, až neracionálními restrikcemi, kvůli kterým trpěly nejen naše děti, ale i mnozí umělci a hudebníci. A další věc je, že už před třemi lety mi přišlo jako velká škoda, aby největší celonárodní anketa, jejíž název vymyslel už před šedesáti lety Ladislav Smoljak, zkrachovala kvůli špatnému hlasovacímu systému. Nic podobného by se přitom s hlasovacím systémem D21 nestalo," uvedl Janeček.

Na začátku října organizátoři odtajnili seznam nominovaných interpretů a interpretek, kteří se zatím umístili na čelných místech ve svých kategoriích. Mezi nimi byli například Tomáš Klus, Xindl X, Tomáš Ortel či Marek Ztracený. Mezi ženskými interpretkami se objevila v seznamu Lucie Bílá, Ewa Farna či Marie Rottrová.

Proč se organizátoři rozhodli Českého slavíka před čtyřmi lety pozastavit? Které trapasy a skandály zapříčinily, že se z oblíbeného předávání cen stala znehodnocená anketa? Podívejte se do naší galerie.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama