reklama

Angelina Jolie pomáhá uprchlíkům v Jemenu. Zdejší krizi srovnává s válkou na Ukrajině

Herečka Angelina Jolie odletěla do Jemenu, kde sedm let trvající konflikt zapříčinil jednu z největších humanitárních krizí současnosti. "Všichni si zaslouží stejný soucit," napsala herečka s odkazem na probíhající konflikty na Ukrajině a v Jemenu, kde pomáhá v rámci Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Foto: Shutterstock

Šestačtyřicetiletá Angelina Jolie o svých aktivitách v Jemenu informovala na svém Instagramu, který sleduje přes dvanáct milionu lidí, v neděli 6. března. "Přistála jsem v Adenu, abych se setkala s vysídlenými rodinami a uprchlíky a projevila svou podporu lidu Jemenu," napsala k příspěvku. "Udělám, co bude v mých silách, abych v průběhu dní informovala o situaci."

"Zatímco nadále pozorujeme hrůzy odehrávající se na Ukrajině a vyzýváme k okamžitému ukončení konfliktu a přístupu k humanitární pomoci, dorazila jsem do Jemenu, abych podpořila obyvatele, kteří také zoufale potřebují mír. Jen v roce 2022 tu byl každou hodinu zabit nebo zraněn jeden civilista. Ekonomika zdevastovaná válkou a více než 20 milionů Jemenců je závislých na humanitární pomoci, aby přežilo," dodala.

Držitelka Oscara je dlouhodobou zastánkyní jemenského lidu. Situaci v zemi a pokračující humanitární krizi přirovnala k současnému utrpení na Ukrajině a vyzvala k soucitu s těmi, které oba konflikty zasáhly. "Tento týden bylo milion lidí nuceno uprchnout před strašlivou válkou na Ukrajině. Pokud nám tato příšerná situace něco ukazuje, pak to, že nemůžeme selektovat, kdo si zaslouží naši podporu a čí práva hájíme. Všichni si zaslouží stejný soucit. Životy civilních obětí konfliktu mají všude stejnou hodnotu," uvedla Jolie.

Válka v Jemenu trvá už od roku 2015. Tento ozbrojený konflikt, který bývá označován za zástupnou válku Saúdské Arábie a Íránu, si podle OSN vyžádal už 380 tisíc obětí. Většina z nich zemřela kvůli nepřímým příčinám, mimo jiné podvýživě, nedostatku pitné vody či různým nemocem.

Portál z proslulého mramoru musel čekat na pražském secesním skvostu na znovuobjevení | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama