reklama

Zaschlé kapky na skle sprchového koutu? Jdeme do boje!

Trápí vás zaschlé kapky vody na dveřích sprchového koutu? Poradíme, jak na ně!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Jste pyšní na svou koupelnu, ale celkový dojem kazí zaschlé kapky na dveřích sprchového koutu? Boj s nimi není jednoduchý. Máme tu několik tipů, jak se jich zbavit, aniž byste po každém sprchování museli používat stěrku na sklo.

Jak se rozhodnout? Praktickou koupelnu, nebo takovou, která se vám bude líbit, i když si žádá více pozornosti při úklidu? Ano, lze najít kompromis, ale skleněné plochy vás budou trápit vždy. Poradíme, jak se zbavit zaschlých skvrn od vody.

Krok 1: Nakupujte chytře

Odborníci radí, abychom si do sprchových koutů vybírali dveře s plastickými vzory či pískováním, v kterých se jednotlivé kapičky částečně ztratí. Jsou k dostání různě zdrsnělé povrchy, proužky, puntíky. Ale co si budeme povídat, čisté sklo je elegantnější a v moderním interiéru působí prostě lépe.

Krok 2: Stěrka

Ano, je to způsob, díky kterému se předejde naschlým kapkám. Dětem však údržbu jen těžko vysvětlíte, stejně tak závěrečné stírání nebude bavit většinu mužů. Pak vám nezbude nic jiného, než se chodit sprchovat poslední, aby péče o sklo zůstala na vás.

Krok 3: Tvrdá voda

Změřte si tvrdost vody a následně ji nechte upravit. Máte několik možností. Lze namontovat filtry hned na začátku vodovodního řádu, ale samy vám nepomohou. Je třeba je doplnit o změkčovače vody, jejichž pořizovací cena začíná okolo 15 000 Kč.

Doporučujeme: Jak upravit kohoutkovou vodu?

Existuje několik druhů, ale v podstatě fungují tak, že se do nich nasype sůl, nastaví požadovaná tvrdost a změkčovadlo se o úpravu postará samo. Je skvělým doplňkem do každé domácnosti. Ušetříte za zničené rychlovarné konvice, kávovary, sprchové hlavice, bojlery i kohoutky. Navíc se vám vodní kámen neusadí na dveřích od sprchového koutu.

Krok 4: Než se začnete sprchovat

Máte-li nový sprchový kout, natřete sklo speciálním přípravkem, který odpuzuje vodu, kapky samy stečou dolů a snadno se otřou ručníkem.

Nejlepší je o prvotní nátěr požádat výrobce koupelen. Ten vám sklo ošetří speciální "anticalcovou vrstvou", která zabrání usazování. Cena přípravku se pohybuje okolo 350 Kč za 300 ml. Nátěr by se měl jednou za půl roku obnovit, tím udržíte jeho účinnost.

Krok 5: Bojujeme přírodně

Každý, kdo pravidelně sleduje naše tipy a návody, dobře ví, že rádi používáme přípravky na čištění, které se skládají z domácích ingrediencí. Co tedy pomůže se zaschlými kapkami vody na skle sprchového koutu?

  • Do stříkací nádoby po jiném přípravku vymačkejte několik citronů a aplikujte na zaschlá místa. Kyselina by měla pomoci rozpustit mýdlové skvrny a kapky tvrdé vody.
  • Podobně lze do rozprašovače připravit směs lžíce jedlé sody, horkou vodu a deci octa. Nechte na skle 15 minut působit, opláchněte horkou vodou a otřete suchým bavlněným hadrem.
  • Dle rady našich čtenářek můžete rozpůlit citron a na něj nasypat prášek do pečiva. S půlkou citronu pak přejíždějte zaschlá místa a následně spláchněte horkou vodou.
  • Na slabé vrstvy usazeného vodního kamene funguje zředěná forma octa. Na silnější nečistoty berte neředěný, zahřejte ho a nechte na skvrnách déle působit.

Samozřejmě, že musíte být opatrní. Kyseliny a přípravky, které obsahují alkohol, nedělají dobře chromovaným povrchům. Je tedy třeba aplikovat opatrně nebo se poradit s výrobcem.

Krok 6: Když už je pozdě

Netrapte se zbytečně. Pokud se vám doposud nepodařilo kapiček zbavit a stále odmítáte používat stěrku, která je vhodnou prevencí, je několik přípravků, které vám pomohou s generálním úklidem.

Náš tip: Nudí vás koupelna? Zkuste netradiční umyvadla

Důležité je určit, co je zaschlý vodní kámen a co plíseň. Na spodní části skleněné plochy se mohou tvořit nazrzlé či žluté vrstvy, které na první pohled vypadají jako vodní kámen. Ale jak nám z vlastní zkušenosti poradila kolegyně, většinou jde o plíseň. S tou jí pomohl instalatér, který použil klasické silné Savo, nechal půl hodiny působit a následně opláchl horkou vodou. Není třeba se bát, tmavé spáry nijak nevybělí, naopak je zbaví plísně.

Na druhé straně je tu usazený vodní kámen. Než doporučený výrobek použijete, přečtěte si podrobně návod. Vhodné je použít ochranné pomůcky a zjistit, zda je či není vhodný na akrylátovou vaničku, nerez nebo zda nemůže poškodit silikony.

Máte nějaký tipy, jak úspěšně bojovat se zaschlými kapkami vody? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 vět, které byste nikdy neměli říkat v práci

Víte, jak a o čem sní slepci?

Chilli papričky: Proč je zařadit na jídelníček?






"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama