reklama
 

Zařizujete byt? Pár tipů, jak vybrat podlahu

Výběru čehokoli jiného se obvykle věnujeme mnohem víc, přitom podlaha je základ a teprve od ní by se mělo všechno odvíjet.

Foto: Floor Forever

Nejčastější chybou je, že podlahu vybíráme podle barvy a toho, jak se hodí do vysněného interiéru. Přitom jako první bychom měli řešit, jaký život se na ní bude odehrávat.

Budou jí něžně hladit vaše bosé nohy nebo ji čeká staccato psích drápů a častého posouvání nábytku? Pokud vyberete správně, pak vám vydrží krásná po celý život.

Podlaha je vlastně tím největším kusem zařízení interiéru, který si vybíráte. A na rozdíl od nábytku bývá pravidlem, že podlahu vybíráte za život jen dvakrát. Poprvé pro sebe, podruhé buď znovu pro sebe, nebo pomáháte svým dětem. Z toho vyplývá, že výběru podlahy je dobré věnovat péči i energii.

Internet nebo prodejna? Obojí

Můžete se nejdřív podívat na internet, abyste zjistili, jaký typ podlahové konstrukce, tedy zda masiv nebo vinyl, je pro váš účel ten nejvhodnější. Anebo můžete být mezi těmi, kteří se prostě vyrazí podívat. Oba způsoby jsou správné. "Informovanému zákazníkovi ukážeme jednotlivé designy a upozorníme ho na výhody i rizika vybraného typu podlahy. Toho druhého zas provedeme všemi možnostmi – od materiálů až po cenu a způsob pokládky a společně s ním najdeme to nejvhodnější řešení," popisují odborníci z Floor Forever.

Jaké jsou trendy?

Vinyl a dřevěné podlahy. Vinyl je oblíbený pro svou jednoduchost údržby a péče. Druhou skupinou jsou pak ti, kteří preferují přírodní materiály a způsob, jakým stárnou v čase a jakou energii tento materiál interiéru dodává.

Jaké otázky byste si při výběru podlahy měli položit?

1) Jaká jsou moje očekávání od podlahy? Jak bude vypadat život, který se na ní bude odehrávat?

2) Jak bude vybraný materiál vypadat u mě doma?

3) Kolik toho vydrží?

4) Jak jednoduchá je údržba?

5) Kolik stojí?

Jakmile najdete odpovědi, máte vybráno. A pokud jste s nimi spokojeni, máte vyhráno – našli jste totiž pro sebe tu správnou podlahu.

Kolik to stojí?

Možná vás zarazilo, že cena podlahy je až na posledním místě. Zkuste se na to podívat jinak než z hlediska čísel. Po podlaze budete chodit každý den. Uděláte po ní nespočet kroků. Po mnoho let, někdy i dvě desetiletí. V takovém časovém horizontu už není velký rozdíl v tom, zda za podlahu zaplatíte 500 Kč/m2 nebo za 800 Kč/m2.

Pokud si vyberete tu hezčí, kvalitnější a celkově lepší, budete s ní spokojeni i za pět, deset nebo dvacet let a každý krok vám ten správný výběr potvrdí. A pokud i přesto dáváte přednost řeči čísel, vydělte si celkovou cenu podlahy počtem let, kdy po ní budete chodit.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama