reklama

Za plýtvání vodou zaplatíte až 14 000 Kč ročně navíc

Splachování, čištění zubů bez zastavené vody,... Ročně přijdete o 14 000 Kč i víc.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Máte během čištění zubů zastavenou vodu? Nenechávají děti doma zbytečně rozsvícené světlo? I drobné úsporné kroky pomohou ušetřit na výdajích celé domácnosti tisíce korun ročně.

Zaměřte se na jednotlivé prostory v bytě a zamyslete se nad výdaji, které se zbytečně prosvítí a odtečou s vodou do kanalizace. Jen tím, že nezastavíte vodu při čištění zubů, vyplýtváte až 20 litrů drahé tekutiny na osobu. V článku naleznete užitečné tipy, jak může čtyřčlenná rodina uspořit co nejvíce peněz za vodu a energie.

Koupelna: Při čištění zubů zastavte vodu

Ušetříte jí až 20 litrů za 2 minuty. Pro čtyřčlennou domácnost představuje denní spotřeba vody téměř 500 litrů. Ročně zaplatí taková rodina až 14 000 Kč. Velký vliv na to má koupání ve vaně nebo splachování celé nádržky na toaletě.

Veďte děti k šetření. Naučte je výhodám sprchování a vanu napouštějte jen příležitostně pro zábavu. Sprchování vás vyjde o třetinu levněji než koupání ve vaně. "Spotřebu výrazně snížíte i používáním kelímku při čištění zubů. Při dvouminutovém čištění zubů proteče zbytečně 18 až 20 litrů. Použijete-li kelímek, budou to pouze dva decilitry. Plýtvat dále nebudete, když namontujete pákové baterie s úspornou hlavicí," doporučuje Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Doporučujeme: Kolik sežerou staré spotřebiče a jak ušetřit?

Důležitou součástí koupelny je i toaleta, která na jedno spláchnutí využije i 10 litrů vody. Při sedmi návštěvách toalety denně odtéká až 70 litrů za jednoho člena domácnosti. Při ceně 5,50 Kč na osobu ročně zaplatí čtyřčlenná domácnost až 7 600 Kč. V některých rodinách je částka ještě vyšší. Děje se tak především kvůli větší splachovací nádržce nebo protékajícímu záchodu. "Nejdůležitější je zkontrolovat, zda toaleta neprotéká a případně vyměnit těsnění. Kvůli závadě může zbytečně protéct až 150 litrů vody denně. Zvažte také nákup nádržky s dvojitým či trojitým nastavením splachování. Tlačítkem na poloviční splachování snížíte průtok z 10 na pouhé 3 litry," radí Kouba.

Obývák: Pohotovostní režim televize vyjde na 180 Kč ročně

Neodmyslitelnou součástí obývacího pokoje je televize se set-top boxem, DVD přehrávačem a dalšími elektrospotřebiči. Tyto přístroje přecházejí po vypnutí do takzvaného pohotovostního režimu. To znamená, že jsou vám jediným stisknutím tlačítka ovladače opět k dispozici. Často si tak ani neuvědomujeme, že v tomto režimu nadále spotřebovávají elektřinu. "Pohotovostní režim sebere 3-5 kWh. Nezapomínejte také na stáří přístroje, který je elektronicky náročnější. Řešením je vypínání elektroniky síťovým vypínačem, který zajistí vypojení všeho ze sítě. Pokud odjíždíte na dovolenou, vytáhněte vše přímo ze zásuvky," doporučuje Roman Kouba.

V obývacím pokoji je důležité také vhodně zvolené osvětlení. Kromě klasického stropního lustru si lidé často pořizují nástěnné, stojací či další stropní svítidla. Výměnu klasických žárovek za úsporné bereme většinou za samozřejmost. "Při nákupu žárovek sledujte kromě světelného výkonu i barvu světla. Ideální je hodnota 2 700 K, která se podobá barvě klasické žárovky. Neméně důležitá je i životnost žárovky. Ta se uvádí v počtu spínacích cyklů. Tisíc hodin obvykle znamená asi 1 rok provozu," vysvětluje Kouba. A nezapomínejte zhasínat!

Ložnice: Pro klidný spánek volte 18 °C

Do ložnice si chodíme odpočinout a nabrat síly. K tomu je zapotřebí vytopená místnost na příjemných 18 °C. Občas se stává, že k dosažení této teploty musíte větrat, nebo naopak přitápět. Problémem mohou být dlouhé záclony, které topení zakrývají, čímž se spotřeba zvýší až o 40 %. Větší problém však představují stará okna. "Vlastnosti okna se odvíjejí od použitého materiálu rámu a skleněné výplně oken. Nejlepším řešením je výměna za nové. Pokud však nemáte dostatek peněz, vsaďte na správné zateplení. Nejvhodnější je silikonové těsnění, které lze do stávajícího rámu jednoduše nalepit," říká Kouba.

Pro klidný spánek se doporučuje ložnici před spaním vždy vyvětrat. Uvádí se, že dostačující hygienické větrání by mělo trvat až hodinu. Při takovém větrání však unikne 50 až 75 % tepla. Z toho důvodu doporučují odborníci spíše kratší, ale o to intenzivnější vyvětrání s okny dokořán. 

Pokud používáte klimatizaci, nezapomeňte, že na ochlazení jedné místnosti využije 1 000 Wattů. Šetrnějším řešením je v tomto případě stojanový ventilátor, který má 16x menší spotřebu než klimatizace.

Kuchyně: Vaření nadbytečného množství vody je o 75 % dražší

"Jedním z nejčastějších problémů jsou starší ledničky a mrazáky. Za rok můžete vyplýtvat se staršími přístroji až 600 kW, což je o 70 % více než s novějšími spotřebiči. Chcete-li ochránit domácí rozpočet, zvažte nákup novějšího pomocníka v energetické třídě A+++," objasňuje Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Náš tip: První kuchyně: Věci, které vám nesmí chybět

Při vaření vychází jednoznačně nejlevněji zemní plyn. Oproti vaření na elektřině jsou o téměř 50 % úspornější i indukční vařiče. Zaměřte se na přiměřenou velikost hrnce, potřebné množství vody a používání pokličky. V případě, že ohříváte litr vody namísto potřebného čtvrt litru, využijete až o 75 % energie více. "Pro ohřev vody na polévku či těstoviny použijte rychlovarnou konvici. Voda se v konvici uvaří mnohem rychleji a následně ji přelijte do hrnce a můžete pokračovat ve vaření," uzavírá Kouba. V kuchyni nezapomínejte ani na pečení v troubě. Na konci troubu klidně vypněte o něco dříve a využijte zbytkové teplo.

Řešíte v domácnosti, kam vám zbytečně mizí peníze? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Správné skladování. Co a kam dávat v ledničce?

Dovolená se zážitkem: Láká vás sexuální turistika?

Japonská léčba vodou: Chce to přesné dávkováníObjevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama