reklama

Vybíráme nové záclony: Nehoří a umí pohltit zápach!

Vybíráte nové záclony? Na co si dát pozor, jaké jsou trendy, materiály a proč si koupit ty nehořlavé!

Foto: ISIFA/Thinstock

Celý interiér je možný ovlivnit drobnými detaily, jedním z nich je správný výběr záclon. Že do moderního bydlení nepatří? Omyl, budou jedinečným doplňkem. Představíme si zajímavé materiály.

Záclony by místnosti měly dodat potřebný šarm, jiskru a jistou dávku soukromí. Mnoho z vás se jistě ohradí, že také přináší nové nebezpečí, když milujete romantickou atmosféru svíček. Ale když se vybírá správný materiál, který navíc nehoří, bude vše v naprostém pořádku.

Doba jde neustále dopředu

Kde jsou ty časy, kdy jste sehnali jeden vzor a byli jste rádi, že jste pořídili. Dnes se výrobci snaží užívat barvy, kontrastní vzory, nápadité střihy nebo netradiční materiály spolu s originálním zpracováním. Navíc jednotlivé průhledné či poloprůhledné látky snadno dodatečně doaranžujete sepnutím, omotáním či uvázáním.

Estetika na úkor praktické stránky

Kromě estetické stránky, sledujte i tu praktickou. Kdo má klasické topení (radiátory), měl by volit vzdušnější materiál, v nejlepším případě vhodnou délku, aby teplo nezůstávalo mezi oknem a látkou. Podlahové vytápění vás nijak neomezuje. Nechcete-li se o krásné záclony kvůli radiátoru ochudit, pořiďte si dvě délky, které budete střídat podle topné sezóny.

Čtěte také: Toužíte po záclonách bělejších než sníh? Poradíme

Do obývacího pokoje patří spíše dlouhé až středně dlouhé kusy. A proč právě ty? V obýváku se chceme cítit útulně a zároveň si místnost doladit do nejmenšího detailu, vždyť právě tuto část domu ukazujete svým hostům nejčastěji. A co designéři na bytovém textilu, konkrétně záclonách tolik milují? Možnost vyměnit ráz interiéru za pár minut.

Vybíráme materiál

V obchodech vám nabídnou v podstatě jen dva materiály, přírodní a umělý. Na první pohled je laik od sebe nepozná.

Průsvitné látky: žakár, organza, voál, mušelín

V moderním interiéru se nejčastěji používá organza (od 250 Kč za metr), lehká, elegantní a dostupná v široké barevné paletě. Jemná vlákna jsou tkaná hustě vedle sebe a výroba je tak mnohem náročnější. Díky jedinečnému lesku organzu bezpečně poznáte. Jednotlivé vzory jsou na látku vypalované.

Hrubší strukturu slibuje voál (od 150 Kč za metr), čímž se stává mnohem odolnějším a trvanlivějším materiálem, který se velmi dobře udržuje.

Lehké látky: bavlna, tkané hedvábí, potištěný kartoun, trevíra, bavlněný potištěný satén

Kartoun je jemná bavlněná tkanina v plátnové vazbě. Vyrábí se bělený, jednobarevný nebo potiskovaný. Kromě dekoračních účelů se používá i na levné textilie, jako jsou zástěry či prapory.

Crashové záclony:

Na jejich povrchu se vytváří pomačkaný efekt. Nejde o žádnou novinku, v interiérech se používají velmi dlouho. Pokoji dodají romantickou atmosféru a pozor dámy, v žádném případě se nesmí žehlit.

Batistové záclony:

Poznáte je na první pohled. Mají plátnovou vazbu, a i když se za materiálem ukrývá polyester, vypadají dokonale přírodně. A přesto že jsou velmi slabé, nemá dychtivé oko vašeho souseda žádnou šanci.

Záclony nehořlavé, antialergické a pohlcující pach

Většinou je bohužel najdete spíše v hotelích a restauracích, ale i pro vaši domácnost existuje řada zajímavých druhů a vzorů. Před Vánoci je dokonce žádoucí si podobnou vychytávku pořídit, zvlášť pokud na stromeček připínáte prskavky nebo hojně zapalujete svíčky.

Náš tip: Trendy v závěsech a záclonách. Pořiďte si krásné okno

Nehořlavost se běžně dosahuje materiálem trevíra CS, což jsou nedýmivé polyestery s kvalitou běžných látek. Samozřejmě jsou nehořlavé záclony o něco dražší než ty obyčejné, ale mají jednu obrovskou výhodu. Díky změně struktury látky se nešpiní, což znamená, že pokud je polijete, nemusíte se děsit.

Další vychytávkou mohou být speciální nástřiky, které vám pomohou s údržbou nebo s nimi dosáhnete i antistatických vlastností, což ocení alergici na prach a jiné drobné částečky.

A jako poslední zajímavost máme záclony typu "Air", které ve vláknech ukrývají začleněné kovové oxidy a ze vzduchu odstraňují škodliviny, a to hlavně NIKOTIN nebo formaldehyd. Dokonce si poradí s nehezkou vůní vašich mokrých mazlíčků. Látky Drapilux Air pracují jako katalyzátor, zbavují nepříjemných vůní, jsou efektivní ve dne v noci a mají garantovanou barevnou stálost a funkci.

Tipy na závěr

  • Máte-li v místnosti málo světla, volte průhledné či poloprůhledné záclony.
  • Naopak místnost, která je atakovaná slunečními paprsky, si zaslouží malé odstínění v podobě tmavší a méně propustné záclony.
  • Nebojte se volit různé náhrady v podobě dekoračních závěsů či japonských stěn.

zdroj: chytre-bydleni.cz, studiojkt.cz

Nesmí ve vašem bytě či domě chybět záclony nebo naopak máte rádi okna bez dekorace? Jakému materiálu dáváte přednost? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vlastní bydlení nebo pronájem: Co je výhodnější?

Včera po mně letěla večeře. Čím po sobě házíte vy?

Vědci otočili: Tuk není nejhorší, víc škodí pečivo

 

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama