reklama

Uklízíme po mazlíčcích: Zápach, chlupy i skvrny

Jak se zbavit chlupů, zápachu a skvrn od domácích mazlíčků? Tipy, které fungují.

Foto: Thinkstock

Milujeme je, relaxujeme s nimi, užíváme si společné procházky. Ano, řeč je o domácích mazlíčcích. Ať už je zbožňujete sebevíc, chlupy na sedačce či zápach vám radost nedělají. Jak uklízet, když máme čtyřnohého a chundelatého přítele?

Mít doma zvíře a uklizeno? Smiřte se s tím, že je to zcela nereálné. Přesto existuje několik tipů, jak si usnadnit život a nepanikařit pokaždé, když se vám objeví chlupy na sedací soupravě.

Zápach: Zvyknete si, nebo s tím něco uděláte?

Domácí mazlíčci kolem sebe občas šíří zápach, co si budeme povídat, jsou to přeci jen živí tvorové. Ale i tak nemusí návštěva hned ve dveřích poznat, že máte psa nebo kočku tímto nepříjemným způsobem.

Doporučujeme: Jak se zbavit cigaretového zápachu a dalších odérů z bytu

Základem je pravidelný úklid, který obnáší výměnu podestýlky či steliva v kočičím záchodě. Přesně tyto dvě věci jsou nejčastější příčinou nepříjemného odéru v domě. Když se štěně učí chodit dělat svou potřebu ven, občas se stane, že situaci nevychytáte a loužička je na světě. Nejlepší je místo umýt octovou vodou s jedlou sodou, kombinace, která pejska do budoucna spolehlivě odradí.

Skvělým tipem jsou pohlcovače zápachu. Nemyslíme tím vůni, která problém překryje, ale skutečně výrobek, který molekulu odéru pohltí. Jejich cena se pohybuje okolo 150 Kč. Většinou obsahují přírodní složky jako ocet či jedlou sodu.

Skvělou službu udělají i suché šampony na srst, které lze vyčesat. Zápachu se prý snadno zbavíte, když do rozprašovače s vodou dáte jablečný ocet, srst jemně namočíte a setřete ručníkem. Raději se poraďte s veterinářem, nikdy si nemůžete být jistí, zda jde o dobrý počin pro citlivou srst a kůži.

TIP: Nepříjemný odér ze sedací soupravy dostanete pomocí jedlé sody. Čalounění posypte, nechte 20 minut působit a následně vysajte.

Chlupů se nezbavíte NIKDY, ale...

Čekáte návštěvu a potřebujete se rychle zbavit chlupů na gauči? Navlékněte si gumové rukavice, lehce navlhčete a přejeďte jimi špinavé místo. Uvidíte, jak se nečistoty na gumu nachytají. Během úklidu je několikrát opláchněte a můžete pokračovat dál.

V domácnosti, kde je chlupaté zvíře, by neměly chybět ani válečky s lepivým povrchem. Je na vás, zda si vyberete omývací nebo ty na jedno použití. Bude se jich hodit víc.

Nepřehlédněte: 5 tipů, jak odstranit psí chlupy z bytu a oblečení

Samozřejmostí zůstává, že psa budete udržovat v čistotě. Nechceme, abyste svého mazlíčka trápili každodenní koupelí. S odérem vám pomůže i pravidelné vyčesávání.

Loužičky a skvrny od slin

Loužičky na koberci se skvěle zbavíte, když smícháte šálek vlažné vody se lžící octa a polévkovou lžičkou jaru na nádobí. Místo pořádně potřete, až se objeví pěna, a nechte pět minut působit. Následně přečistěte mokrým hadrem a vysušte papírovými ubrousky. Důležité je, aby zmizel i zápach a pes si nemyslel, že jde o jeho soukromou toaletu.

Skvrny od bahna nás dokážou pořádně rozzuřit, ale nevrhejte se na úklid okamžitě. Nejlepší je špínu nechat pořádně zaschnout a následně vyluxovat. Pak můžete použít suchý kartáček. Místo jím opatrně přejíždějte. Budou se dít zázraky.

Máte doma uslintaného hafana a nechcete denně prát své oblečení? Nakupte si dětské vlhké ubrousky do zásoby. Zvládnou odstranit skvrnu z jakéhokoliv oblečení a nezanechají stopu. Místo jemně přetřete. Vyhnete se tak nehezkým zaschlým mapám.

Máte i vy zajímavé rady a tipy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejkrásnější hrady a zámky v ČR. Které to jsou?

Tchyně mě podržela v těžkých chvílích. Matku nenávidím

Test jazykové inteligence. Jak jste na tom?

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama