reklama

Ubrousková metoda: Jak na originální nábytek a doplňky

Dekupáž vládne světu. Dodejte nábytku a doplňkům punc originality. Dekorace za pár korun.

Foto: summerfunguide.ca

Dekupáž vás jednoduše chytí za srdce. Že nemáte tušení, o čem je řeč? Ty z vás, které milují ruční práce a rády si doma vyrobí něco samy, jistě dobře ví, že jde o ubrouskovou metodu, kterou si můžeme ozdobit vše co nás napadne, od květníků až po nábytek.

Ubrousková technika je něco jako malý zázrak, který nám ze starého nábytku a doplňků vytvoří netradiční a originální dekoraci. Záleží jen na nás, jaké motivy, barvy či vzory si pro náš interiér zvolíme. Přeměníme domov a domácí dekorace podle své představy za minimální námahy a malých finančních nákladů.

Dekupáž, ubrousková metoda

Určitě se vám stalo, že jste se zbavili konferenčního stolku či jiného nábytku, protože se z něj odlupovala barva. I já jsem nejednou vyhodila starou dřevěnou stoličku či krabičku od čajů, protože mě přestala bavit. Pokud nemáte to srdce vyhazovat staré věci a chcete jim vdechnout nový život v podobě jiného designu, stačí nakoupit ubrousky s oblíbenými vzory, vhodné lepidlo, štětce a lak na nábytek.

Metoda ubrouskování není žádnou novinkou, a proto všechny potřebné věci seženete v prodejnách s výtvarnými potřebami. Nemusíte mít strach, že byste si z nabízených ubrousků nevybrali. Prodávají se po balíčcích i jednotlivě. Motivy nakupujte pečlivě a s rozvahou. Připravte se na to, že je jednotlivé motivy musíte vystříhat. Raději se předem netrapte s titěrnými vzory a nejasnými okraji.

Čtěte také: Vypěstujte si bylinky v okně. Zavěste je místo záclony

Vyzdobit si interiér netradičním nábytkem a doplňky je snadný. Sáhněte po keramice, svíčkách, dřevěných krabicích, konferenčním stolku, židli či papírových lustrech a lampách. Kdo si troufne, zvládne ozdobit, dveře, stěnu v pokoji nebo třeba rám zrcadla.

Chcete začít s ubrousky? Pak si sepište seznam na nákup

  • ubrousky, plakáty, obrázky z kalendáře, noviny nebo časopisy
  • lepidlo vhodné na námi vybraný povrch
  • plochý štětec
  • kulatý štětec
  • nůžky
  • bezbarvý lak
  • nábytek či doplněk, který chcete ozdobit

Jak začít s ubrouskovou metodou?

Ničeho se nebojte. Pokud ve vás dřímá alespoň trocha zručnosti, dekupáž zvládnete. Kdo si netroufne začít sám, velmi rádi se do ubrouskování pouští i děti.

Jak na retro dekupáž, podívejte se na video:

Vyberte si vhodný ubrousek tak, aby šel obrázek dobře vystřihnout. V případě, že lepíme na bílou plochu a obrázek je na bílém ubrousku, nemusíme to s pečlivostí přehánět. V opačném případě, čím lépe vystřihneme obrázek z barevného podkladu, bude následná dekupáž vypadat efektivněji.

Z obrázku odstraníme dvě spodní vrstvy. Záleží, kolik vrstev má samotný ubrousek. Na nábytek či doplněk, který jsme si ke zdobení vybrali, naneseme štětcem lepidlo. Nikdy se nepokoušejte natírat lepidlo na ubrousek, jinak si pracně vystřižený obrázek v okamžiku roztrhnete.

Obrázek přilepíme na natřenou plochu a mokrým štětcem motiv upravíme a natočíme tak, jak potřebujeme. Po zaschnutí ještě jednou přetáhneme lepidlem. Motiv se přilepí a zafixuje k podkladu. Hotové výrobky přetíráme bezbarvým lakem. Někteří rádi používají techniku s vlhčenou houbičkou. Vodu z houbičky kapeme opatrně na obrázek. Pomůže lépe přilepit ubrousek na povrch, a pak stačí jen přetřít lepidlem.

Jak dekorovat nábytek si prohlédněte na následujícím videu...

Historie ubrouskové metody

Mnoho z nás, mě nevyjímaje, si myslí, že dekupáž je technika, která světem cloumá pár desítek let, ale skutečnost je jiná. První zmínky o výtvarném umění sahají až 2 000 let zpátky. Tento fakt potvrzují nálezy z hroby jednoho Sibiřského nomáda.

Velkou módou byla ubrousková technika v sedmnáctém století. Lakýrníci jí zdobili nábytek v orientálním stylu, a dokonce bohaté vrstvy ji braly za velký koníček. Bez znalosti ubrouskové techniky jste společností odmítáni. Nejvíce se o tento skvostný dekor zajímal francouzský dvůr samotného Louise XV. K viděni byly krabice na klobouky, komody, hodiny i prádelníky.

Několik vln proběhlo až do roku 1760, kdy v Londýně vyšla první knížka s návody. Dnes dekupáž zažívá znovuzrození a stejně jako v módě, i ubrousková metoda má své trendy a styly zdobení, které se s každou sezónou mění.

Ubrousková metoda použitá na drobných doplňcích...

  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pletení z papíru aneb Jak doma recyklovat staré noviny

Dřevěné palety na zahradě: Originální záhon za 20 minut

Udělejte áááá: Diagnóza z jazyka je snadná!

 

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama