reklama
 

Rekonstrukce bytu: Lehké úpravy s malými náklady!

Jak se vrhnout na rekonstrukci s minimálními náklady? Nechte se inspirovat bytem mladé dámy.

Foto: panelplus.cz

Na první pohled si řeknete, takové milé holčičí bydlení. Pak se však podíváte na tituly v knihovně, objevíte řadu filosofické a odborné literatury a zjistíte, že tady žije vzdělaná a sebevědomá mladá dáma. Pojďte s námi nahlédnout do bytu, který se proměnil levně, přesto efektně!

Denisa sídlištní byt 2+1 koupila od původních vlastníků v děsivém stavu. Ti si tehdy pořídili čerstvou novostavbu a s bytem zestárli, aniž by na něm cokoliv zásadně měnili. Pražské sídliště Petřiny se začalo stavět v roce 1959. Dnes se významně renovuje, přibývají i nové objekty. A také se mění obyvatelé.

Lehké úpravy s malými náklady

S úpravami sídlištního 2+1 se začínalo od stěn, nejprve se strhávaly tapety. Stropy bylo třeba poněkud vyrovnat, natáhl se na ně kvalitní štuk. Nové omítky v celém bytě by byly dost nákladné, Denisa tedy vyřešila problém originálně. Očištěné stěny polepila bílou tapetou, které strukturou omítku imitují, a ty pak jednoduše vymalovala.

Peníze vložila raději do nových podlah, všude ležely staré lepené koberce, eventuálně PVC. V předsíni a kuchyni je nyní nová dlažba, v pokoji a ložnici plovoucí laminátová podlaha. Také vstupní dveře jsou nové, jinak předsíň zůstala beze změny, původní vestavěné skříně jsou vítaným úložným prostorem. Před dvěma lety, už v přítomnosti nové majitelky, se měnila stará okna za nová plastová. "Dodávaly se zároveň i žaluzie, mohla jsem si vybrat," podotýká Denisa. Využila také možnosti objednat si při výměně nadstandardní širší parapety. Později proběhlo rovněž zateplení fasády celého domu.

Krémovou doplnily odvážné barvy

O ladění jednotlivých místností a barevných kombinacích měla od začátku zcela jasnou představu. Hlavní barvou je krémová, přesněji něco mezi vanilkovou a karamelovou, v obytné místnosti ji doplní bílá, v ložnici zelená a růžová. Od kolegy dostala barvy, které mu zbyly, a pořídila si základní bílou. "No, a pak jsme to lili do té bílé a co vzniklo, vzniklo," komentuje s nadhledem Denisa. WC je například odvážně a krásně starorůžové.

Krémovou, která celý byt sjednocuje, si nechala namíchat u odborníka v prodejně Barvy-Laky. Lesklou pro renovaci kuchyňské sestavy, matnou pro ostatní nábytek.

Kuchyní prostupuje modrý odstín

Kuchyně měla být původně také krémová ve dvou odstínech, ale nakonec do ní vklouzla modrá. Spojila se pěkně s původním pruhem modrých dlaždic i s novým nádobím. Kuchyňské skříňky jsou, jak už bylo zmíněno, původní, pouze upravené moderním nátěrem. Nová je v sestavě pouze baterie a k oknu nechala majitelka udělat na míru stůl, který podle momentální potřeby slouží jako pracovní plocha či jako jídelní tabule.

Doporučujeme: Podívejte se na totální rekonstrukci panelového bytu za 300 000 Kč

Na finální úpravu stále ještě čeká koupelna. Původní uživatel bytu byl zručný kutil, na umakartové jádro nalepil obkladačky, aby v rámci tehdejších možností koupelnu aspoň trochu pozvedl. "Občas se nějaká obkladačka odloupne, dokonce jsem zjistila, že jedna, která se odchlipuje, je přichycena žvýkačkou," líčí Denisa a dodává: "Toto dědictví už brzy zmizí, chystám se na vybourání jádra a na vyzdění, ale památka na kutila mi tu ještě zůstane. Pán byl totiž levák a všechno, co v bytě udělal, je uzpůsobené pro leváka. Třeba otáčivá koule na otvírání dveří je těsně vedle zárubně, takže pravou ruku si odřete, také skříňky se otevírají opačně. Ale zvykla jsem si."

Část vybavení se stěhovala

Něco se s Denisou stěhovalo z jejího "dětského" pokoje u rodičů, například křeslo se stolkem do obývacího pokoje, skleněnou desku stolku jen nechala popískovat. Ostatní kousky nábytku sjednotil krémový nátěr, původní zařízení doplnily solitéry a elegantní osvětlení.

Veškeré doplňky i různé úložné krabice jsou vybírány s rozmyslem, aby dotáhly barevné ladění místností. V ložnici je zeleno-růžová kombinace v každém koutku. I okrasná rostlina v růžovém květináči má na zelených listech růžové skvrnky...Bydlí tu prostě holka, která přemýšlí o všem a umí při hospodárném vynaložení prostředků dosáhnout maxima.

Jak se vám líbí dívčí bydlení, na jehož rekonstrukci bylo minimum financí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: panelplus.cz

text: Vladimíra Storchová

foto: Jaroslav Hejzlar

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak vyřešit osvětlení? Realizace od ložnice po koupelnu

Soutěž: Vyhrajte čtyři deskové hry a zničte nudu

7 dobrých skutků, které z vás dělají lepšího člověka


Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama