reklama

Rady a tipy: Jak skoncovat se slimáky na zahradě!

Veškerá úroda zničená od slimáků? Jsou vlezlí, slizcí a my víme, jak na ně!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Slizké, nehezké zvířátko, které ničí s láskou vypěstovaný salát? Ano, řeč je o invazi slimáků. Zbavit se jich není zrovna jednoduché, vyzkoušejte naše rady a tipy. Úspěchem v tomto nerovném boji je, když se vám jejich počet podaří snížit alespoň na polovinu.

Slimáci se objevují na jaře a jejich nechtěná okupace trvá někdy až do října. Nejlepší je bojovat proti nim od května do července, protože v srpnu se vydávají klást nová vajíčka (jeden exemplář zvládne až 400 nových potomků). Milují vlhkost a stinné prostředí, aktivní jsou hlavně v noci, kdy se pouští do našich záhonků.

Přirozený nepřítel

Dokonce i tak podivné a kluzké stvoření, jako je slimák, se má čeho obávat. Mezi opravdového milovníka těchto nenasytných návštěvníků patří podivuhodná kachna, která se nazývá indický běžec. Slimáci jsou pro ni pochoutkou a není líná je hledat celý den. Pokud chcete počty plzáků zredukovat, měli byste si předcházet i ježky, ropuchy, slepýše a rejsky.

Chce to pevné nervy

Mezi nejosvědčenější metody patří klasické sbírání. Vyrážejte na ně večer a brzy ráno, kdy jsou nejaktivnější. Vracíte-li je do přírody (nebo je házíte přes plot k sousedům?), protože jim nechcete ublížit, máme pro vás špatnou zprávu, za chvilku je máte zpátky. A teď k těm méně šetrnějším metodám. Mnoho z nás je hromadně posolí, ale připravíte jim tak velmi pomalou smrt. Odborníci doporučují rychlejší způsob, zalít je v kbelíku horkou vodou, rychle se rozloží a můžete je vylít na kompost.

Doporučujeme: Jak se zbavit mravenců. Tipy čtenářů a našich babiček

Nemáte-li chuť běhat po zahradě, usnadněte si sběr nalákáním na zkažené ovoce nebo na granule pro kočky či psy. Většího efektu docílíte, když potravu přiklopíte vlhkým prkénkem, rádi se schovají tam, kde je vlhko a teplo.

Chraňte svoji úrodu

Mezi nejpoužívanější pasti patří zapuštěná nádoba, kdy lákadlem je pivo. Okraje nechte 1 cm přečnívat, abyste zamezili odchytu jiných živočichů. Pasti je nutné denně kontrolovat, s usmrcením si nedělejte starosti, utopí se. Pamatujte na "čahouny" a nechte hladinu piva dostatečně hluboko, někteří se zvládnou jen napít a v klidu "odkráčet".

Další možností je mechanická ochrana záhonů, bariéry jsou pro ně obtížně překonatelné. Vyzkoušet můžete:

  • Zapuštěné plechy s okrajem zahnutým směrem ven, vysoké alespoň 15 cm.
  • Pásy suchého materiálu, jako je sláma, piliny, vaječné skořápky.
  • Do prvního deště vám pomohou ohrádky z aromatických rostlin, které jim nechutnají: šalvěj, tymián nebo levandule.
  • Nepřekonatelnou překážkou je i suchý lógr, plži jej pozřou a otráví se.
  • Na kraje záhonů vysázejte rostliny, které jim nechutnají: česnek, kopr, pivoňky a okrasné traviny.

Zoufalí? Jděte do boje s chemií

V obchodech se prodávají speciální granule, které je spolehlivě otráví, stačí je nasypat na místa, kde se nejčastěji vyskytují. Vyzkoušejte Vanish Slug pellets, Ferramol nebo Mesurol-Schneckenkorn. Ale opatrně, při delším používání se chemie začne nasávat do půdy a může uškodit rostlinám, zelenině i jiným živočichům. Pozor na látku methiocarb, která hubí všechny další živočichy, dokonce i domácí zvířata.

Mezi "šetrnější" chemické ochrany patří ty, které jsou na bázi metaldehydu, zaměřují se přímo na slimáky, kteří se po požití dehydratují. Přednost dávejte přípravkům na bázi sloučeniny železa a fosforu, měly by být pro ostatní zvířata neškodné.

Chytrost se vyplácí

Přeci jenom bychom neměli přírodu zatěžovat chemií, stále oblíbenější jsou zbraně biologické. Mezi přirozeného parazita plžů lze zařadit i hlístice. Mají velikost 1 mm, vyhledávají slimáky, proniknou do nich dýchacími otvory. Uvnitř vyvrhne symbiotickou bakterii, která se množí a spolu s hlísticemi slimáka usmrtí. Máte-li větší zahradu, budete si muset našetřit větší obnos, 12 milionů hlístic se aplikuje postřikem na provlhčenou půdu a vystačí asi na 40 metrů čtverečních. (450 Kč)

Když vše selže, vyrobte elektrický ohradník!

Elektrické ohradníky proti slimákům mohou fungovat. Dva uzounké holé drátky jsou kolem pozemku natažené vedle sebe a napojené v okruhu na plus a minus devítivoltové baterie. Oddělit je můžete dřevěnými špalíčky na šířku slimákova tělíčka. Slimák je přeleze, tělem je spojí a malý výboj ho usmrtí.

Náš tip: Jak bydlí Iva Hüttnerová: Hvězda seriálu Ordinace v růžové zahradě

Osobní zkušenost fotografa Jiřího Jury, který spolupracuje s naší redakcí, potvrzuje funkčnost tohoto "zázraku". Podle amerického návodu jej za nedůvěry sousedů instaloval na vlastní zahradě. "Jak jsem se dočetl na internetu - slimáci v Americe drátky spojí, dostanou zásah, otočí se a odlezou, na ty české to zatím funguje, zůstávají a přes hranici pozemku už se nedostanou - tam ani zpět. Každopádně to funguje a sousedi uznale pokyvují hlavami."

Jak vidno na fotografiích níže, ideální způsob je přidělání drátků na dřevěné lišty či prkénka. Nezbývá než doufat, že příště si slimáci zaskočí na salát k sousedům.

Ať se pustíte do boje chemickou, biologickou či mechanickou cestou, přejeme vám hlavně pevné nervy.

Bojujete se slimáky? Máte nějaké zajímavé rady a tipy, jak se těchto slizkých návštěvníků zbavit? Podělit se o vaše zkušenosti můžete v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bílý interiér je věda. Na co si dát pozor?

Toužíte po penězích? Vysoký plat vás šťastnou neudělá

Uhodnete jejich věk? Celebrity, které nestárnou


 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama