reklama

Pěstování tabáku na zahradě: Okrasa, nebo užitek?

Pěstování tabáku na zahradě: Okrasná, nebo užitečná rostlina?

Foto: Thinkstock

Říkáte si, proč doma pěstovat tabák, když se ministerstvo zdravotnictví snaží o nebezpečí kouření informovat na každé krabičce a z médií na vás denně vykukují rizika spojená se zapálením cigarety?

Nemáme v plánu dávat kuřákům návod, jak ušetřit za cigarety, jen nás zajímalo, zda je možné tabák vypěstovat i v amatérských podmínkách. Existují i okrasné druhy, které rozvoní celou zahradu.

Udělejme si v tom jasno

Pro začátek si pojďme ujasnit základní věc, vypěstovat na zahrádce lze tabák pravý nebo okrasný. Druhý jmenovaný patří mezi vděčné a nenáročné rostliny, které ozdobí terasu či případně okno interiéru zajímavými květy.

Pravý tabák

Viržinský: Jednoletka, která dorůstá i do tří metrů. Domovinou je jí Jižní Amerika. V Evropě se objevila v 1. polovině 16. století.

Selský: Také jednoletka s maximální výškou 170 cm. V současné době se pěstuje téměř všude ve světě, původem je z Mexika.

Okrasný tabák

Nicotiana silvestris: Nemá český výraz. V dobrých podmínkách dorůstá do výšky 1,5 metru. Zahradu rozvoní bílé květy a stín ostatním rostlinám dopřejí velké listy.

Tabák křídlatý: Nezabere moc místa. V zahradě dorůstá 40 cm. Květy jsou červené, růžové nebo bílé.

Nicotiana x sanderae: Zajímavá rostlinka, jejíž pěticentimetrové květy se rozvíjí v noci. Pokochat se můžete růžovou, bílou, žlutou nebo červenou barvou.

Ozdoba do zahrady

V případě okrasných tabáků se vyplatí koupit už sazeničku. Předpěstování je poměrně náročné. Rostlinky pochází z Indie a do České republiky se dostala v 15. století z Anglie. Semena potřebují klíčit na světle a v žádném případě je nepřehrnujte. Teplotu udržujte okolo 20 °C a do záhonu je vysazujte v březnu.

Doporučujeme: Jedlá zahrada aneb Co vše uzraje v našich podmínkách

Při pěstování vyžadují humózní půdu a stanoviště, které trvalku ochrání před větrem. Vybrat si můžete hned několik míst. Buď ji zasadíte do záhonu, nebo klidně do truhlíku. Každá ze sazeniček by měla mít oporu a pravidelné hnojení. V žádném případě ale nepoužívejte dusíkaté přípravky.

Podle druhu nasazují květy od srpna do prvních mrazíků. Máte-li tabák v interiéru, vykvete vám nejspíš o něco dříve. Pokud rostlině dopřejete dostatečně slunné místo a pravidelnou zálivku, zachvátí vaši zahradu ve večerních hodinách omamná vůně, kterou lze poznat už z dálky.

Zlozvyk ze zahrádky

Chcete-li si vyzkoušet, zda byste si zvládli vypěstovat vlastní "cigaretu", pak pro vás máme několik základních pravidel. Rozhodně začínejte se selskou odrůdou, která není tak náročná na výkyvy počasí. Ale proti křídlaté odrůdě obsahuje mnohem méně nikotinu.

Samozřejmě i tato rostlinka vyžaduje slunné stanoviště s lehčí půdou, která je promíchaná s pískem a bohatá na humus. Nezapomínejte zeminu pravidelně prokypřovat.

Do připravené nádoby je třeba vyvrtat několik malých děr a naplnit zahradnickým substrátem s dvěma hrstkami písku. V případě tabáku by se měla kontrolovat kyselost půdy (pH 5,5-6,5). Nádobu s výsevem je dobré přikrýt fólií, abyste získali vyšší vlhkost. Za čtyři dny vám vyklíčí semínka a po 12 dnech už získáte centimetrovou sazeničku. Když je přesadíte do větší nádoby, naplňte květináč jen do dvou třetin, abyste mohli dodávat novou zeminu. Zalévejte jednou za tři dny a jen do misky, nikoliv na rostlinu.

Náš tip: Jak bydlí Iva Hüttnerová: Hvězda ze seriálu Ordinace v růžové zahradě?

Postupně odlamujte žloutnoucí listy a chystejte je k sušení. Listy rozkládejte tak, aby kolem nich proudil vzduch a mohly vysychat. Výborným způsobem je napichování jednotlivých listů na drát, který následně vyvěsíte. Když zvládnete tuto fázi, neradujte se, budou schnout 2-6 měsíců. Dobře připravený list poznáte tak, že se snadno drolí. Následně je nejjednodušší tabák drtit a vlhčit. Připravenou směs je nutné nechat opět prosušit.

A co byste měli vědět? Česká republika nemá zákon, který by zakazoval pěstování tabáku doma a zpracování pro vlastní potřebu. Problém samozřejmě nastává, když byste s ním začali obchodovat. Nakládání s tabákovými výrobky se řídí dle platného zákona č. 353/2003 Sb ze dne 26. září 2003 a zákona č. 344/2003 Sb.

Vyzkoušeli jste pěstovat tabák? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 rad, jak prodloužit životnost interiérových dveří

Posmrtné zkušenosti: Existuje nejen nebe, ale i peklo!

V kostele si naplánoval pohřeb, místo toho se oženil


Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama