reklama
 

Pár dobrých tipů, jak doma udržet příjemný chládek

Sluneční paprsky jsou sice fajn, ale když nastanou tropické dny a noci, dali bychom všechno pro to, aby alespoň doma bylo příjemně a dýchatelno.

Foto: iStock

V létě závisí pokojová teplota ve vašem domově zejména na tom, jak je váš byt nebo dům situovaný. Je rozdíl, pokud do něj svítí slunce jen po ránu nebo celý den. Stačí ale znát pár dobrých triků, a budete mít doma příjemně, ať už bydlíte jakkoli.

Záleží především na tom, jak dobře interiér odstíníte. Největší chybou je, pokud si myslíte, že příjemné domácí teploty dosáhnete, když uprostřed horkého dne vyvětráte. Funguje to přesně naopak - pustíte tím veškeré teplo dovnitř a pak už vám pomůže tak maximálně klimatizace.

Existuje ale k vašemu zdraví šetrnější řešení. V první řadě byt pořádně zatemněte. Pozavírejte obzvlášť ta okna, do kterých se celý den opírá slunce. Většinou to ale nestačí a je třeba okno také zatemnit.

Mohou pomoci i obyčejné závěsy. Ty byste měli mít dvojí - zatímco v zimě se doporučují světlé, právě z důvodu, aby propustili teplo a vy jste ušetřili za vytápění, v létě je třeba opak. Pořiďte si závěsy nepropustné.

Existuje však mnohem více dalších řešení, která vám pomohou vyřešit přesně váš problém, a navíc je můžete sladit se stylem vašeho interiéru. Je totiž jasné, že do některých moderních bytů se klasické závěsy prostě nehodí. Vyřešit to ale mohou vnitřní nebo venkovní žaluzie, japonské stěny, vnitřní rolety, střídavé rolety, římské rolety, screenové rolety, markýzy, pergoly… 

Jak se v nabídce zorientovat?

Vnitřní žaluzie určitě znáte. Dělají se horizontální a vertikální, a pokud jsou z hliníkových lamel, čeká vás velmi snadná údržba. Možná už ale nevíte, že velkým hitem jsou žaluzie, které při zatažení "kreslí" na okna zajímavé 3D efekty. Ať už se rozhodnete pro kreativnější formu nebo ty jednoduché, můžete si hrát s celou řadou barev a dekorů, a dokonce je mít i celé ze dřeva.

Trendy a zároveň vysoce funkčním řešením je takzvané plisé. U vodorovně skládané látky si můžete vybrat kromě designu propustnost světla a pomocí řetízků, lanek nebo madel pak oboustranně regulovat její výškové nastavení a zakrýt vždy u okna tu nejdůležitější část. Když zvolíte duett, budete chráněni nejen před světlem, ale i před vnějším hlukem a teplem.

Co se rolet týče, s těmi, které znáte od babičky nebo z dětství, mají ty moderní společný jen název a princip. Ty dnešní seženete ve všech barvách, s nápaditými vzory, z různých materiálů a jsou variabilní i v možnostech upevnění. Vyčarujete s nimi úplnou tmu nebo jen částečné zastínění. Zajímavou novinkou jsou střídavé rolety, kde se kombinují pruhy průhledné a neprůhledné látky, čímž získáváte mnohem větší prostor k regulaci osvětlení. Římské rolety jsou zase skvělou volbou pro všechny, kdo mají rádi v oknech efekt záclon, ale hledají něco stylovějšího. Tyto rolety se dají různě skládat, udržují v místnosti teplo a úplně v pohodě je můžete prát.

Pro milovníky minimalismu

Japonské stěny jsou originální, kreativní a jako stvořené pro milovníky minimalistického designu. Hodí se spíše na zakrytí větších ploch, komplexní zastínění více oken, a dokonce i na oddělení prostoru. 

Pokud máte rodinný nebo rekreační domek, můžete významně ovlivnit jeho teplotu, vzhled a ochranu tím, jaké zvolíte stínění zvenku. Venkovní žaluzie vám zaručí stoprocentní soukromí, screenové rolety zase obléknou vaši stavbu do stylového outfitu. A interiér nic nepokazí. Nejlepší ochranou před sluncem na terase jsou pak markýzy a pergoly.

V tomto ohledu rozhodně platí, že na odbornou práci mají být odborníci. Nejen že vám odborná firma vše podrobně vysvětlí, pomůže vybrat a ještě namontuje, ale zaručí vám také kvalitu materiálů, a hlavně - k dispozici máte servis, takže když se cokoli pokazí, máte přítele na telefonu, který hned přijede problém napravit. Říká se také, že úplně ideální je řešit stínění společně s novými okny, vše u jednoho dodavatele.

"Má to hned několik výhod - záruku vám drží jeden dodavatel, všechny prvky se dobře doplňují funkčně i designově. Stále žádanější je například venkovní stínění montované pod omítku, kde je montáž s okny nezbytná. Pečlivý a profesionální přístup oceníte i v případě, že si v rámci komfortu bydlení zvolíte elektrické ovládání stínění a žaluzie si budete chtít nastavovat třeba z pohodlí pohovky," popisuje Roman Kubálek, obchodní ředitel VEKRA okna.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama