reklama

Otrava plynem je častější: Jak ji poznat a jak to řešit

S odborníkem na téma co dělat v případě úniku plynu, o revizích a jak předejít katastrofě.

Foto: Thinkstock

V poslední době přibývá případů otravy plynem. Co dělají majitelé plynových spotřebičů špatně a dá se úniku škodlivin vůbec zabránit? A jak otravu vlastně včas poznat?

Oxid uhelnatý je zákeřný plyn, který v bytě jen tak neodhalíte. Drží se při zemi, není vidět, cítit a nijak vás nerozkašle. Přesto lidé celkem často podceňují pravidelné revizní prohlídky plynových spotřebičů a kotlů v domácnosti. Někdy se mluví o tom, že v takové situaci může pomoct detektor plynu. Je to ale pravda?

Jak poznat, že se něco děje?

Asi tušíte, jak nebezpečný může unikající plyn být. A o to víc, že trvá celkem dlouho, než si všimnete něčeho podezřelé. Při otravě se nejprve zrychlí srdeční tep, získáte pocit sebejistoty, která přechází až v euforii, lůžka nehtů, rty i jazyk červenají. Objeví se hyperventilace a lehká ospalost.

Lehká otrava se také projevuje bolestí hlavy, závratěmi, nevolností, otupěním a překrvenými tvářemi. U střední intoxikace jde o zmatenost, zvracení, ospalost. Při nejtěžší otravě se dostaví vysoké křeče, bezvědomí, poruchy dechu, šokový stav a rozšíření zornic, které nereagují na světlo.

Revize? Raději jednou za rok

"Příčinou otrav je neprovádění servisu plynových kotlů a plynových ohřívačů vody ve lhůtách podle návodu výrobce. Většina z nich stanovuje servis jednou ročně," upřesňuje Miroslav Burišin z Českého sdružení pro technická zařízení.

Doporučujeme: Jak na revize komínů?

Kontroly, za jejichž neprovedení hrozí pokuta, se týkají zařízení, která jsou ve vlastnictví právnické nebo podnikající fyzické osoby. V bytech jde tedy o plynovod k uzávěru před plynoměrem, který je instalovaný v předsíni, na WC nebo v instalační šachtě. Jste-li v podnájmu, všechny kontroly provádí majitel nemovitostí. V případě neprovedení revize však dotyčnému hrozí pokuta ve výši dvou milionů korun. Kontroly v domácnosti jsou čistě pro váš klid a bezpečnost.

Spotřebiče pouze otírejte

Podle odborníků bychom si s plynovými spotřebiči nijak zahrávat neměli. Jediné, co skutečně smíme provádět, je běžné čištění a údržba, kterou uvádí návod. Většinou se tam dočtete, že bychom měli maximálně otírat kryt přístroje.

Když chceme mít klid a bezpečnou domácnost, vyplatí se zavolat servisního technika. "Jde o osobu, která musí jednou za pět let prokázat své znalosti zkouškou u Technické inspekce ČR a absolvovat pravidelná školení u výrobce spotřebiče," doplňuje Burišin.

Kdy hrozí nebezpečí?

Kdo má doma kontrolovaná plynová zařízení, může být v klidu, riziko je minimální. "Produkty spalování plynu obsahují nejedovatý oxid uhličitý, který se běžně používá k sycení perlivých nápojů, vodní páru a velmi malé množství oxidu uhelnatého, jemuž se přezdívá "tichý zabiják"," vysvětluje odborník. 

Tyto spaliny nejsou nebezpečné, o čemž svědčí skutečnost, že k otravám nedochází při dlouhodobém používání plynových sporáků, přestože jsou spaliny vypouštěny do místnosti s uzavřenými okny. Nebezpečné jsou spaliny od neservisovaných plynových kotlů a plynových ohřívačů vody. K takovým spotřebičům se nedostane potřebné množství vzduchu a při takzvaně nedokonalém spalování vzniká velké množství jedovatého oxidu uhelnatého (až několikasetnásobně víc než u spotřebiče servisovaného), kterému se říká "tichý zabiják".

Hlídejte vlhký zápach

A jak poznat, že nám hrozí nebezpečí? Spaliny mají charakteristický vlhký zápach. Při prvním vdechnutí mají kyselou chuť. Čichem ovšem nelze poznat, zda spaliny obsahují nebezpečné množství jedovatého oxidu uhelnatého, to umí detektory oxidu uhelnatého.

Vadu sporáků poznáte tak, že nehoří varná plocha po celém obvodu. U plynových kotlů a ohřívačů vody, u nichž je vidět plamen, je varovným signálem žlutý plamen bez modré složky.

Detektory plynu nemají smysl

"Do plynu je přidáván takzvaný odorant, což je silně zapáchající látka, kterou poznáte i při malém úniku," uklidňuje Miroslav Burišin a dodává: "Detektory plynu nemají smysl."

Čtěte také: Otrava jódem z potravin: Hrozí i nám?

Levné detektory plynu totiž reagují i na velké množství jiných látek, používaných v domácnostech. Alarm je tak vyvoláván i při použití deodorantu, parfému, lihových prostředků atd. "Naopak smysl mají detektory úniku oxidu uhelnatého. Je však třeba vybrat přístroj kvalitní. Jejich cena se pohybuje od jednoho tisíce korun. Jsou spolehlivé a vydrží bez výměny baterie, kalibrace a servisu až 10 let," doplňuje Burišin.

Nezvoňte na souseda?

Při zjištění silného zápachu bychom měli okamžitě uzavřít plyn před plynoměrem nebo ještě lépe před objektem. Otevřít okna, nezapínat ani nevypínat elektrické spotřebiče. Už vůbec nezvonit na zvonek, nejlépe jej vypojit z elektriky, aby vás nepřišel zkontrolovat soused. Co nejdříve pak volejte (mobilem) správce bytového domu nebo plynárenskou pohotovost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak poznat zničené ledviny? 10 otázek a odpovědí

Luxusní roubenka v Orlických horách. Kdo by ji nechtěl

Žena a kosmetika? 15 minut denně, 2000 korun měsíčně





"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama