reklama

Nespíte v absolutní tmě? Děláte chybu!

Cítíte se unavení a máte špatnou náladu hned ráno? Ujistěte se, že tělu dodáváte dostatek spánku ve tmě a nepoužíváte nevhodné noční osvětlení.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Vaše děti se bojí tmy nebo potřebují světlo, aby trefily na záchod? Existuje celá řada moderních žárovek, které jsou dokonalým řešením. Jen pozor, organismus tmu potřebuje! 

Spaní při jakémkoli světle může negativně ovlivnit vaši náladu a psychiku. Potřebujete zajistit malým dětem noční osvětlení, abyste jim dodali pocit jistity?  Můžete, ale nic se nemá přehánět.

Proč spát ve tmě

Někdo rád usíná při rozsvícené lampičce, jiní potřebují zapnutou televizi. Vědci však varují, že světlo, ať je jakkoli tlumené, má negativní vliv na strukturu mozku. Je velmi pravděpodobné, že budete druhý den špatně naladění, někdy se může dostavit i migréna.

Čtěte také: Jaké osvětlení byste měli vybrat do kuchyně

Server Daily Mail přišel i s odvážným tvrzením, že ženy s takto narušeným spánkem jsou vystaveny mnohem vyššímu riziku rakoviny prsu nebo dokonce rychleji přibývají na váze. Bylo by hezké, kdybychom si našich pár kilogramů navíc mohli odůvodnit takto, ale spánek je stále dostatečně neprobádanou oblastí, proto nelze dělat ukvapené závěry. Jedno se však nedá upřít, celý den jsme vystavováni různým druhům umělého osvětlení a záření z počítačů a jiných věcí, proto bychom v noci měli tělu dopřát naprostou tmu!

Jak dodat spánku klid a dětem jistotu?

Podobně, jako má rád organismus tmu, nesnáší šok přímým světlem. Tělo je připravené na střídání dne a noci, pokud ho vystavíte ostrému jasu v době, kdy je šero, následný spánek už nebude tak kvalitní.

Náš tip: Bojí se tmy? Inspirace na příjemné noční osvětlení pro děti

Když nechcete každou noc vstávat na volání děti, že musí na záchod a bojí se jít po chodbě, pak volte jen nenápadná LED svítidla, která reagují na pohyb. Oči dobře snáší fialový a modrý odstín, proto se nebojte kupovat taková, která mají barevné filtry.

A které z těch nesrozumitelných čísel na obalech máte řešit? Údaj uvedený v luxech (lux), jednotka intenzity. Noční režim těla je okolo čtvrtiny jednoho luxu. Máte-li chodbu vymalovanou barevně, můžete tuto hodnotu ještě trochu navýšit. V každé specializované prodejně na technické údaje klidně zapomeňte a poraďte se s odborníky.

LED svítidla pomohou s orientací

Přilepují se na zeď nebo je jednoduše zasunete do zásuvek. Zapnete je lehkým stlačením nebo si pořiďte takové, které díky senzorům reagují na pohyb. Ceny se pohybují od desítek korun až po několik tisíc.

zdroj: chytre-bydleni.cz, psychologi.estranky.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zaoceánská loď zakotvila na souši: Vítejte v hotelu!

Skvrny od potu a deodorantů: Co na ně platí?

Nemůžete překonat únavu? zkuste "zásadovat" tělo

Macaulay Culkin se vyjádřil k odstranění Trumpa v Sám doma 2. Podpořil bizarní nápad | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama