reklama

Není třeba klimatizace! Ochočte si vzduch

Venku tropická vedra vy sedíte v místnosti bez klimatizace? Máme řešení, stačí si ochočit vzduch!

Foto: dyson.cz

Znáte to. Venku tropická vedra a v místnosti se vzduch ani nehne. Dá se vůbec přetrpět horko v prostoru, kde není klimatizace? Našli jsme řešení.

Delším pobytem v teplé místnosti dochází k poruše termoregulace a může to vést až k vzestupu tělesné teploty na 41 °C. Své opodstatnění mají žaluzie, závěsy nebo rolety, ale když je teplo už několik dní, chládek si tak nezajistíte.

Historie ventilátorů a klimatizací

Už Římané věděli, jak ochladit své zdi. Vedli skrz ně vodu z akvaduktů. Peršané zase v horkém období používali "chytače větru", věže, které vedly vzduch přes cisternu s vodou, čímž ho ochlazovaly.

Čtěte také: Máte doma horko? Zažeňte ho ventilátorem

První přístroje na chlazení vzduchu se objevily až mnohem později, s rozkvětem vědy v devatenáctém století. Dělníci je vyráběli pečlivě, s důrazem na každý detail. Dopřát si takový výrobek nemohl jen tak někdo. Pokud jste si však potřebné koruny našetřili, vydržel vám ventilátor i několik generací. Jejich nesmrtelnost měla jednu velkou nevýhodu, nebezpečné otáčecí lopatky.

Smrt z lopakových ventilátorů

V Jižní Koreji hodně lidí stále ještě věří, že když usnou v uzavřené místnosti, kde je lopatkový ventilátor zapnutý, zemřou. Příčinu "větrákové smrti" přičítají udušení. Podle místních pověr buď větrák spotřebuje kyslík a vyrobí oxid uhličitý, nebo vrtule rozseká molekuly kyslíku, a vzduch se stane nedýchatelným.

Trochu humorná pověra, ale nejspíš vás zamrazí, když zjistíte, že až 30 % ventilátorů, které se objevují na trhu, nesplňují požadavky Evropské směrnice na ekodesign a dalších 20 % pravděpodobně nesplní ani přísnější normy, které platí od příštího roku.

Moderní ventilátor

Na truhu nejsou dlouho, ale ohromují svým designem. Vývoj trval dva roky a zapojily se do něj všechny obory z 600členného týmu inženýrů a vědců společnosti. Fungují na jiném principu než běžné ventilátory a elektrické ohřívače.

Air Multiplier (na obrázku) pracuje s technologií převzatou z křídel letadel. "Vzduch se do zařízení dostává přes cylindrický podstavec, v němž se skrývá malý motor. Ten jej posílá do dutého vrchního prstence, kde je proud vzduchu několikanásobně zesilován. Rychlostí až 72m/sec je vyfukován přes prstencovitou spáru v mezikruží, a strhává přitom asi 15x větší objem vzduchu. Tím se zároveň zpomaluje, takže nezpůsobuje průvan. Díky tomu dokáže každou vteřinu vyprodukovat až 450 l vzduchu," vysvětluje Dyson svůj převratný vynález.

Nejspíš vás rozhodil tento zdlouhavý popis funkce, ale ve skutečnosti jde o příjemný a elegantní doplněk. Vyrábí se ve třech barvách a velikostech, zapadne tak do každého prostoru. Dálkové ovládání s magnetickým úchytem umožňuje volbu nastavení na jednu ze tří úrovní. Velkou výhodou je nízká spotřeba energie a dostupná cena.

Ochočte si vzduch

Takže pokud se chceme stát opravdu pány vzduchu v těchto šílených tropických vedrech, pak Air Multiplier může být jednou z mnoha způsobů, jak toho docílit.

zdroj: dyson.cz

A jak bojujete s vedrem vy? Využíváte chládek starých domů nebo si pořizujete nejrůznější pomocníky? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Dřevo v posteli. Pomůže vám spát ve vedru

Ochrana očí před sluncem. Jak vybírat sluneční brýle

Vůně středomoří: Recepty s olivovým olejem

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama