Největší mýty o zařizování bytu: Nenechte se oklamat
Pojďme vyvrátit předsudky o bydlení. Dveře s oblými hranami, eko kůže a další...
Dokonce i kolem bydlení pořád kolují různé fámy, které vám brání, abyste si interiér vybavili podle sebe. Lze mít dveře s oblými tvary? A skutečně jde pískované sklo špatně čistit? Tady je 9 mýtů o nábytku, materiálech a doplňcích v interiéru, které se pokusíme s odborníky osvětlit.
Na některé předsudky o zvolených dekoracích či vybavení můžete naštěstí zapomenout. Pojďme si vysvětlit některé pojmy a vlastnosti materiálů, díky kterým pochopíte, že to, co jste dosud brali jako fakt, je jen bezcenný mýtus.
Lakovaný nábytek = více prachu
Také jste si všimli, že některé povrchy prach doslova přitahují, a na jiných je sotva vidět? Je to skutečně možné. Tento problém nadměrného usazování prachu byl bolestí právě prvního lakovaného nábytku na trhu. Kromě prachu se na jeho povrchu tvořily i otisky prstů.
Doporučujeme: Sex v posteli je nuda: Erotický nábytek vás nadchne!
Dnes už je technologie mnohem dál. "Součástí lakovací linky je proces, při kterém je lakovaný nábytek zbaven elektrického náboje a stává se maximálně antistatickým. Tedy dokáže eliminovat ulpívání prachu a tvorbu otisků prstů. Rozhodně se při nákupu nového nábytku ptejte i na tuto funkční stránku," doporučuje Zdeněk Blažek z Dřevojasu.
Pískované sklo nelze snadno čistit
Často jej volíme hlavně do sprchových koutů, aby nebyly vidět kapky zaschlé vody. Dnes je pískované sklo i módním trendem, které ve velké ploše skutečně vynikne. Ale už jste jej zkoušeli čistit? Když nebudete mít z drsného materiálu husí kůži po celém těle, minimálně vám rupnou nervy, protože to nejde zrovna jednoduše.
Existuje řešení, aby vám takto upravené sklo dělalo radost nejen vzhledem, ale také snadnou údržbou. Nechte si plochy ošetřit nanotechnologií. Ta na dekoru vytvoří ochrannou vrstvu, která nedovolí, aby se do motivu zanášely nečistoty a prach. Také jej ochrání před mechanickým oděrem.
Tvrdá sedačka? To se poddá...
Tuhle větu možná řekli v obchodě s nábytkem i vám, když se vám zdálo, že sedačka je příliš tuhá, nepohodlná nebo vrže. Nic se nepoddá! Kvalitní sedačka nevrže a musí být pohodlná už od prvního momentu. A to ve všech svých částech.
"Kvalita sezení musí být v celé šíři sezení stejně komfortní. Toto bývá častý ukazatel nekvalitních sedacích souprav, kde vlivem slabé vrstvy pěny v sedací části cítíte každou nerovnost nebo výztuhu. Druhým problémem je špatná ergonomie, která vás nutí se hrbit nebo naopak sedět nepřirozeně vzpřímeně. Často dochází i k problémům s krční páteří, kdy máme hlavu nepohodlně vystrčenou dopředu vlivem špatně navržené hlavové opěrky," vysvětluje Ivana Pehalová, obchodní ředitelka společnosti Nadop - výroba nábytku, a.s.
Hrana dveří nemusí být jen ostrá
Oblé tvary a křivky v interiéru lahodí oku a jsou příjemné i na dotek. Zároveň jsou i velmi praktické, jelikož se snadno udržují v čistotě a výrazně snižují riziko poranění. Sehnat kvalitní a odolné interiérové dveře s oblou hranou však donedávna představovalo problém, jelikož většina výrobců nabízela oblou hranu pouze u méně kvalitních dveří s foliovými povrchy.
"Nové technologie nyní umožňují ohnout i odolné laminátové povrchy. Oblou hranu tak můžete mít i na dveřích s vysoce odolným CPL laminátem," vysvětluje pan Martin Dozrál, generální ředitel společnosti Solodoor a.s.
Skleněně dveře nepatří do domu s dětmi
"Pokud jste si do interiéru vysnili celoskleněné dveře, určitě se jich nemusíte vzdávat ani v dětském pokojíčku. Sklo může být kalené - bezpečnostní, které je vysoce mechanicky odolné a snese i velké údery do plochy. Tento typ skla se používá třeba jako čelní sklo do aut nebo na mantinely hokejových stadionů, čili je skutečně dostatečně pevné. Pokud by snad nějakým způsobem došlo k jeho rozbití, střepy z kaleného skla nikoho neporaní, jsou totiž tupoúhlé, neostré," vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P.
Okna nejdou zamknout
Nejen kvůli bezpečnosti dětí, ale také jako ochrana před zloději poslouží speciální kličky oken, které jdou pohodlně zamknout.
"Pokud má někdo okna od výrobce, který bezpečnostní kování nemá ve standardní výbavě, není problém jej vyměnit. Výměna jedné kličky zabere šikovnému montážníkovi jen pět minut. Jde o nejjednodušší a nejrychlejší zvýšení bezpečnosti vašeho okna," říká Miroslav Culka, obchodní ředitel firmy DAFE-PLAST.
Lesklý povrch nejde opravit
Pravda je taková, že žádný lesklý materiál neodolá každodennímu oděru ostrými předměty. Důležité je se ptát, u kterého povrchu je oprava nejsnadnější.
"Na rozdíl od těch, které už opravit nelze, zelenou mají akrylátové povrchy, které můžeme opravit bezprostředně po vzniku poškození - poškrábání v pohodlí domova. Slouží k tomu speciální opravná sada, jež obsahuje propriety k opravení a vyleštění povrchu do původního lesku. Rád bych zmínil, že na ochraně materiálů se podílejí také antistatické úklidové spreje. Vytvářejí totiž na povrchu tenkou ochrannou vrstvičku, která zabraňuje tvorbě škrábanců," dodává Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, a.s.
Bez prahů bude pod dveřmi průvan a hluk
Bezbariérové bydlení dodá interiéru lehkost a vzdušnost. Jedním z takových bezbariérových prvků, který dovedou ocenit zejména rodiny s menšími dětmi, je například absence prahu u interiérových dveří. Mnoho lidí však dveřím bez prahu přistupuje s nedůvěrou a obavami, zda dovedou dostatečně tepelně i zvukově izolovat.
Náš tip: 13 věcí, které vás ve vašem domě mohou zabít
"Izolaci může zajistit mechanický práh, který bývá stabilní skrytou součástí dveří. Při zavření dveří se automaticky vysune a utěsní milimetrovou mezeru mezi podlahou a dveřmi," uvádí pan Martin Dozrál.
Eko kůže? Nesmysl!
Když na vás v prodejně sedacího nábytku vyrukují s pojmem Eko kůže, okamžitě se jděte poohlédnout jinam. "Pod pojmem Eko kůže nečekejte nic, co pochází z ekologicky chovaného dobytka. Jde v podstatě o synteticky vyrobený materiál, tedy dobře známou koženku. Vzniká semletím zbytků kůže, kterým se dá jednotná barva. Kůže se pak nalepí na tkanou látku nebo úplet. Jasnou nevýhodou je mizivá odolnost vůči mechanickému poškození a oděru," vysvětluje Ivana Pehalová a dodává:
"Pokud toužíte po kožené sedačce, volte pravou kůži. A ještě jedno doporučení. Vždy se v obchodě zajímejte, zda byla tato kůže použita na všech částech sedačky. Někteří výrobci ji používají jen na hlavní pohledové plochy a ostatní části jsou oděné do koženky. Což je klamání zákazníka."
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jak rychle oloupat vařené brambory či vejce?
Ženy utrácejí, muži to platí: Kolik stojí Vánoce?
Test autosedaček: Propadla každá čtvrtá a rodiče taky