reklama

Mýty a prohřešky českých interiérů. Co je nevkusné?

Jaká je nejdůležitější místnost v domě a co v interiéru nesmí chybět nebo naopak, co bychom měli vynechat? Podívejte se na prohřešky interiérů.

Foto: Kamarumah Architects

Velký obývák, mnoho skříní, malý kuchyňský kout často bez jídelního stolu a žalostné umakartové sociální zařízení jsou stále ještě častým odrazem bytového standardu českých domácností.

Zvažujete-li přestěhování do takového interiéru, či v něm dokonce žijete, nechte se inspirovat radami Ing. arch. Petra Reksoprodjo z ateliéru Kamarumah Architects a nebojte se změny.

První mýtus: Nejdůležitější místností v bytě je obývák

"Tato představa vznikla v éře bydlení v panelácích, kde byl obývák plošně největší místností bytu a lidé mají stále zafixováno, že by tomu tak mělo být. Naopak kuchyň byla často velmi poddimenzována, dokonce průchozí, což velmi komplikovalo její využití a často v sobě zahrnovala také jídelní stůl," říká Ing. arch. Petr Reksoprodjo.

Doporučujeme: 5 tipů, jak rychle a levně oživit interiér

Přitom historie i moderní trendy potvrzují, že tím nejdůležitějším prostorem v bytě, by měla být právě jídelna. Ta je společenským středobodem domu, ať už je přímo spojená s kuchyní, nebo je samostatným prostorem, protože právě u jídelního stolu se všichni setkávají nejčastěji.

Druhý mýtus: Dřevo do koupelny nepatří

Obvyklá obava, že dřevo v jakýchkoliv povrchových úpravách vlivem vlhka trpí, dnes již nejsou na místě. Naopak je dřevo v koupelnách velmi vítaným materiálem a to z mnoha důvodů. Dřevěné prvky koupelnu opticky zateplí a vytváří příjemný kontrast s jinak chladnými a studenými materiály, které v koupelnách převládají.

Třetí mýtus: Skříně jsou základ

Na zázemí bytu se často šetří, důvodem je snaha o vytvoření co největších obytných místností. "Paradoxem je, že laici se často domnívají, že například šatna je zbytečný luxus, který nevyužijí a radši si obytný prostor zastavějí skříněmi, než by vyčlenili na odkládání svršku jednu část bytu, ideálně samostatnou místnost," říká Petr Reksoprodjo.

Čtvrtý mýtus: Hezké věci jsou zárukou hezkého interiéru

Většina lidí se bohužel domnívá, že pořízením drahých designových prvků do interiéru nemohou udělat chybu a výsledkem bude stejně krásný a vkusný prostor. Atraktivita jednotlivých interiérových prvků nezaručuje, že celé místnosti budou nakonec působit harmonicky.

Náš tip: Jak vybavit interiér pro alergiky? Poradíme

"Nejdůležitější je, jak spolu jednotlivé části ladí barevně, materiálem a stylem jako celek, pokud jsou v disharmonii, interiéru designové doplňky nepomohou, spíš ještě více uškodí," upozorňuje architekt.

Pátý mýtus: Malá koupelna stačí, velká je luxus

Častou opakující se chybou pocházející také z éry bydlení v panelových domech je poddimenzování hygienického zázemí. Přitom určuje standard bytu a to i z finančního hlediska, vyplatí se tedy i jako investice.

"Na druhou stranu neznamená čím větší, tím lepší. Předimenzované místnosti, často působí neútulně, neosobně a chladně. Velikost místnosti by měla odpovídat jejímu využití a aktivitám s tím spojenými, tak aby pohyb a provoz v těchto místnostech byl příjemný, zejména jedná-li se o hygienu," uzavírá architekt Petr Reksoprodjo.

Co podle vás nesmí v interiéru chybět a naopak bez čeho byste vydrželi? Máte doma šatnu? Je to pro vás luxus nebo skvělá věc? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: panelplus.cz

foto: Kamarumah Architects

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zahradní domek získal ocenění, ale musí být zbourán

9 věcí, které vám nikdo o těhotenství neřekne

12 důvodů, proč je lepší být prckem




"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama