reklama

Mořské akvárium: Jak ho založit a pečovat o něj?

Nic není natolik uklidňující, jako pohled na barevné akvárium plné ryb nejrůznějších barev a tvarů. Podívejte se, jak do svého bytu přenést trochu mořské atmosféry.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Nezkušenému akvaristovi by se mohlo zakládání mořského akvária zdát nadlidským výkonem. Stačí ovšem dodržet pár základních pravidel, utratit nějakou tu korunu navíc a překrásné mořské akvárium může být vaše.

Pohled do akvária plného fantastických barev, tvarů a živočichů je tím nejlepším lékem na stres a (nejen) jarní deprese. Korálové útesy, klauni, hvězdice, ježovky či krabi mohou zdobit váš byt, jen je třeba vědět, jak na to.

Mořské akvárium se stává stále žádanějším doplňkem do interiéru a snad každý tvor, který do takového akvária patří, nás bude fascinovat. Ještě než se bezhlavě pustíte do zařizování, je třeba počítat s tím, že mořská akvária mají nejen podstatně vyšší pořizovací cenu, ale i dlouhodobá údržba (na rozdíl od sladkovodních akvárií) něco stojí.

Nejdůležitější je vybrat správnou velikost akvária

Platí jednoduché pravidlo, že čím větší akvárium, tím snadněji si udrží biologickou rovnováhu. Jak je to možné? Během své akvaristické dráhy budete občas čelit nevyžádaným problémům, ať už ryby překrmíte, nebo vám některá z nich uhyne skryta v zákoutí útesu, vypadne vám proud a přestane tudíž fungovat filtrace atd. atd. A protože se v nádrži snažíte vytvořit samostatně fungující biotop, pak platí, že čím větší objem nádrže = více vody, tím snadněji si s nenadálými změnami akvárium a jeho obyvatelé poradí. Nejvýhodnějším tvarem nádrže je klasický kvádr a nebo tzv. rohové panorama nádrže, kdy jsou přední rohy zkosené. Důležitá je ale i výška akvária, každý centimetr se počítá (minimu se doporučuje 40 cm)!

Dále se při výběru velikosti poraďte o únosnosti podlahy či nábytku, na který nádrž postavíte. Mezi mořskými akvárii nejsou výjimkou ani 400 litrové nádrže a ty už vyžadují dostatek prostoru i stabilní a pevnou podpěru. Akvárium umístěte tak, aby do něj co nejméně svítilo sluníčko. Pokud volíte vestavná akvária na zakázku, ohlídejte si, aby stěny dobře těsnily a unesly váhu celé nádrže.

Akvárium umístěte na stojan, skříňku nebo ho můžete zabudovat do stěny. Před zasazením akvária si dobře rozmyslete, kudy budete mít přístup, kde bude filtr a ostatní technické vybavení.

Osvětlení akvária

Osvětlení, jak asi tušíte, patří k jedné z nejdůležitějším faktorům správné akvaristiky, u mořských akvárií obzvlášť. Dnes se používá zářivkové osvětlení, nebo svícení výbojkami. Každý z typů se řídí svými zásadami, obecně platí, že na každých 10 centimetrů šířky akvária je třeba jedna zářivka. Obvykle umísťovaná ve výšce od 5 do 20 cm nad hladinu. Výbojky se používají v případech, kdy je třeba dosáhnout velké intenzity osvětlení. Důležíté je, aby byla celá plocha akvária osvícena rovnoměrně a nevznikala tmavá (studenější) místa.

Vybavení mořského akvária:
  • samotná nádrž
  • zadní tapeta
  • zářivka
  • velká nádrž si žádá výkonné filtry s kulturami bakterií, které si poradí s nechtěnými hosty
  • topné těleso
  • síťka
  • proudové čerpadlo
  • teploměr
  • hustoměr
  • určitě se bude hodit i odpěňovač, kde se voda probubláváním zbavuje bílkovinných nečistot
  • speciální sůl na výrobu mořské vody
  • chemické testy
  • přípravky pro zlepšení kvality vody
  • kameny a ostatní dekorace
  • samotní obyvatelé akvária

Co vpustit do mořského akvária?

Samotné "vybavení" akvária je samostatnou kapitolou a záleží na mnoha faktorech. Kromě vašeho přání a vkusu, je třeba si vyslechnout rady a doporučení odborníků. Ti zase musí znát podmínky, v kterých bude akvárium fungovat, jeho objem, výšku atd. Mořské akvárium je "složitý" biotop, jež vyžaduje disciplínu akvaristy, proto je nutné přizpůsobit i výběr živočichů atd. množství času, který můžete a budete věnovat údržbě.

Své akvárium můžete oživit měkkýši, červy, krevetami, hvězdicemi nebo ježovkami. Barevné a jinak zajímavé ryby, korýši, ale i útesy v podobě korálů, to vše vám musí dělat více radosti, než starostí. Lahodit oku a celkové symbióze akvária budou primitivní živočichové příbuzní medúzám. 

Vybavení akvária

Mořské dno je nejčastěji tvořené korálovou drtí. Nezapomeňte ji před použitím dobře proprat. Podobně se zachází i s vápenatou drtí. Na dno dejte minimální vrstvu.

Čtěte také: Koupíme si axolotla! Nejbláznivější domácí mazlíčci

Důležitou součástí nádrže jsou kameny. Poohlédněte se po vápenatých kamenech nebo použijte tufy. Nejlepší jsou mořské rifové kameny, které plní funkci dekorační i biologickou. Velmi vhodné jsou i keramické imitace, které jsou porézní a vstřebávají tak hodně bakterií.

Překrásným doplňkem jsou "živé" kameny, které se dodávají za mokrého stavu z moře. S kameny přijde do nádrže řada důležitých bakterií.

Jak udržet akvárium krásné a kvalitní?

Na prvním místě je úprava a kvalita mořské vody, kterou k životu mořští živočichové potřebují. Vodu musíte udržet v konstantní kvalitě, protože choulostiví živočichové žádné výkyvy netolerují. Dalším bodem je rovnováha mezi organismy, kteří v akváriu žijí. Kombinujte správné druhy a doplňky. Určitě se nesnažte akvárium doslova nacpat množstvím živočichů. Čím méně si jich pořídíte, tím snadněji se udrží harmonie a čistota.

Voda v mořském akváriu se musí kontrolovat. Je třeba dělat testy na obsah soli, dusíkatých látek, sloučenin fosforu, pH a mnoho dalších údajů. S tím vším vám samozřejmě poradí odborníci v prodejně či firmě, od které si akvárium budete pořizovat.

Připravte se na pořádnou údržbu

  • Každý den je třeba kontrolovat všechny živočichy, zda u nich nepozorujete změnu chování či barvu. K denní starosti také patří krmení rybek speciálním krmením.
  • Ke konci týdne nakrmte i korálnatce. Krmení probíhá kleštičkami, kdy potravu v podobě kousku ryby přiblížíte k ústnímu otvoru sasanky a ostatním korálnatcům.
  • Po týdnu je třeba čistit i filtr. Propláchněte ho vlažnou vodou.
  • Stejně tak by měla přijít údržba skel. Stačí jednou za týden všechny stěny setřít stěrkou.
  • Jednou za měsíc se musí vyčistit odkalovací nádržky a odpěňovače. Nezapomeňte vyměnit asi 15 procent vody.
  • Novou vodu upravujte tři dny před výměnou. Jednou za měsíc provádějte kontrolu veškerých parametrů.
  • Půlroční péče spočívá ve výměně filtrační náplně. Odstraňte starou molitanovou a kupte novou.
  • Nezapomínejte na výměnu žárovky. Stačí jednou do roka. I když vám bude fungovat, její funkčnost už je na polovičním výkonu.

Rady na závěr

  1. Nezakládejte akvárium menší než 200 litrů. Ani nejmodernější vymoženosti vám nepomohou udržet rovnováhu v malé nádrži.
  2. Před nákupem ryb a živočichů se poraďte s odborníky nebo si přečtěte podrobné informace o každém z nich, abyste se nedivili, že se začnou obyvatelé jedné nádrže navzájem požírat či hynout.
  3. Pečujte o kvalitu vody. Jde o ten nejdůležitější faktor v mořském akváriu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

18 nejzajímavějších kočičích plemen: Vyberete si?

Vypěstujte si bylinky v okně. Zavěste je místo záclony! 

Kdy je ideální otěhotnět? Ani to nechtějte vědět!

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama