reklama

Koberec jako nový? Vyzkoušejte tyto triky!

Chcete koberci vtisknout zářivý lesk čistoty a neutrácet za nový? Vyzkoušejte tyto triky.

Foto: Thinkstock

Proč hned kupovat nový koberec, když ten váš je zašedlý a na první pohled "unavený". Dávejte si pozor na chemické přípravky a vyzkoušejte raději těchto pár triků, které koberci vrátí zašlou slávu.

Skvrny, domácí mazlíčci, špatné čištění a nedostatečná péče o vlákna mohou způsobit, že koberec ztratí původní eleganci. My ho však dokážeme dostat do téměř původního stavu. Jak na to?

Mokrá varianta? Ne vždy!

Než vezmete do ruky "rejžák" a kýbl s vodou, ujistěte se, jaký materiál vám doma na podlaze leží. Na vlněné a hedvábné koberce by voda přijít neměla. Mohla by totiž poničit pevnost vláken.

Navíc vlhko prosákne do spodní části, kde připraví ideální prostředí pro tvorbu plísně. Kdo má pod kobercem palubky nebo parkety, byl by překvapený, jakou paseku vlhko nadělá. Něco jiného je, když je koberec položený na podlahovém vytápění, které se postará o přebytečnou vlhkost.

Vodu tedy vynechejte, pokud máte pod kobercem dřevěný materiál, barevnost koberce není stálá a je-li vlákno vlněné. Pak byste mohli doplněk spíše poškodit. Vždy když využíváte mokrého čištění, počítejte s tím, že bude povrch delší dobu nepochůzí a ještě dva dny poté podkládejte nábytek igelitem, aby nenasákl vodu a nepustil barvu do koberce.

Suchá cesta je dražší, ale vyplatí se

Suché čištění zvládnou i citlivější materiály. Navíc lze používat častěji, což je skvělou zprávou pro alergiky. Prášek na koberce je výborný, ale při závěrečném luxování se vám dostane po celé místnosti. Vám nezbude nic jiného, než vzít prachovku a z nábytku jemný prášek smést.

Chemie? Pozor na ní

Když už mermomocí chcete čistit koberec chemickým přípravkem, pak si nejprve vyzkoušejte na místě, které není viditelné (pod nábytkem, za gaučem), zda složení nemění barevnost vláken, nebo koberec nějak nepoškozuje.

Dejte na klepání

Ne nadarmo naše babičky pravidelně vyklepávaly koberce. Matný odstín vláken způsobuje totiž nadměrné množství prachu. Vždy koberec klepejte z rubu, aby se neponičila vlákna a vy prach více nezatlačili dovnitř.

Babské rady

Skvělou fintou je obyčejné kysané zelí. Slijte z něj přebytečnou vodu a rozprostřete na koberec. Utěrkou přejíždějte po povrchu a za chvíli uvidíte, jak na sebe zelí začne navazovat špínu. Pravda, koberec zelím výborně vyčistíte, ale málokdo vydrží nepříjemný odér, který za sebou kysaný produkt zanechává. Stejně budete muset použít následně alespoň suchý čisticí prostředek.

Náš tip: 10 tipů na úklid pro líné ženy

S loužičkou od psa či skvrny od jídla a pití si poradí hadřík namočeným do octové vody. Vždy vyzkoušejte, zda ocet nerozpouští barvu koberce na méně viditelném místě, abyste nezískali nechtěný melír.

Výborně vlákna koberce rozzáří jedlá sůl. Nasypte ji na povrch a nechte působit. Následně přejeďte koštětem, aby se dostala hlouběji a po 30 minutách vyluxujte. Podobně funguje i běžná sůl, tu však do koberce zašlapávejte alespoň dva dny, než ji vysajete.

Bělení pomocí sněhu

Kdo nevyzkoušel, překvapí vás, jak skvěle na zašpiněný koberec funguje sníh. Pokud vám tedy na zahradě ještě nějaký zbil, zkuste jeho čistící sílu. Ideální je na kusové koberce, které můžete vynést ven. Nasypte na něj sníh v pořádné vrstvě a klasickým koštětem jej rozetřete po celé ploše. Uvidíte, jak začne špína pouštět.

Jak čistíte koberce vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Mystický porod. Jak pracovat s myslí a bolestí

Dá se z krve poznat rakovina?

Správné skladování: Co a kam dávat v ledničce. Víte to?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama