reklama

Kam s vánočním stromkem? Rozhodně ne do zoo!

Chystáte se odstrojit vánoční stromek? Poradíme, kam ho můžete vyhodit.

Foto: Thinkstock

Podle tradice by se měl stromek odstrojovat 6. ledna na Tři krále. Popeláři však radí, abychom si je v bytech nechali o něco déle.

Kam se stromečkem, když začne opadávat? Odpověď na otázku hledejte na příslušném městském úřadu. Ty ve většině případů oznamují termíny, do kdy je možné tento symbol Vánoc odložit k popelnicím či na jiná místa.

Nevhazujte je do popelnice

Kdo uvažuje, že stromek nastříhá na menší kusy a v pytlích vhodí do popelnice, dělá chybu. Tak zaberou potřebnou kapacitu na ostatní odpad. Nejlepší je ho vcelku postavit k popelnici. S jejich svozem se počítá, a buď jej provádí klasicky popelářský vůz, nebo má město sjednanou speciální firmu, která se o ně postará.

Doporučujeme: Trendy je kompostovat. Buďte IN

A proč stromek nechávat doma co nejdéle? Pravdou je, že v prvním týdnu se jich k popelnicím nahrne největší množství. V Praze i 300 000 kusů. Což není možné zvládnout při jednom svozu. Aby tedy nevznikala před popelnicemi skladiště, zkuste s jejich vyhozením o týden počkat. Nemusíte se bát, města vánoční stromky sváží většinou až do konce února.

Další možností jsou sběrné dvory. Zde vám zelený symbol Vánoc vezmou bezplatně kdykoliv, jen musíte najít místo, které je přiřazené vašemu bydlišti. Informace najdete na webových stránkách příslušného města.

Strom nepatří k tříděnému odpadu

Stromy nepatří k nádobám na tříděný odpad. Věřte, že odtud je nikdo neodveze. Stejně tak je nestavte k popelnicím směsného komunálního odpadu, které jsou umístěné ve vnitroblocích, a vynáška se provádí přes prostory objektu. V tomto případě je postavte před budovu. K místu, kde se běžně provádí svoz.

Kompostujte

Pokud máte zahrádky, nebojte se je rozsekat na menší kousky a vložit do kompostérů. Jen si dobře všímejte, zda na nich nezůstaly kovové háčky nebo "andělské vlasy".

Chcete-li je spálit v krbu, pak nezapomínejte, že si můžete pořádně zašpinit krbovou vložku od smůly. Pokud s nimi přesto chcete zatopit, nasekejte větve na menší kusy a přidávejte je do ohně v malých dávkách. Suché jehličí hodně čmoudí a následně dobře chytne. Vysoké plameny by mohly pokroutit vložku či udělat v komíně jinou neplechu.

Do zoo a do lesa je nevozte

Zoologické zahrady potvrzují, že jim lidé každoročně vánoční stromky přivážejí, aby je použily jako krmivo pro zvířata. Ty je však s díky odmítají.

"Pro zvířata jsou stromky zpestřením jídelníčku. Každoročně dostáváme od prodejců kusy, které jim po Vánocích zůstaly. Ale stromy z domácností odmítáme z bezpečnostních důvodů. Zvířata by si mohla do krku zapíchnout zapomenutý háček z ozdob. Dalším důvodem je také to, že jsou stromky ovadlé. Není to ta kvalita jako od prodejců," vysvětluje mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková pro Českou televizi.

Náš tip: 21 tipů: Vyberte si nový koš na odpadky

Ze stejného důvodu je nevozte ani do lesa. Je velmi těžké ohlídat, aby při odzdobování na větvičce nezůstal kovový háček, "andělské vlasy" či případně zbytek z prskavky.

Kde končí svezené stromy?

Většinou u odběratelů, kteří je zpracovávají na část kompostu či jako palivo. V kompostárně se drtí a vyrobená dřevní štěpka se v průběhu vegetační sezony přidává k trávě a dalším biologicky rozložitelným odpadům. Obsah dřevní štěpky napomáhá ke správnému procesu tlení rostlinných materiálů a získává se tak kvalitní kompost a substrát na zahrádky.

Kam dáváte stromek vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zjistili jsme: Co od nás muži skutečně chtějí?

Výhody mezonetového bydlení: Byt, který nadchne

Návod, jak novoroční předsevzetí opravdu dodržet



"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama