reklama
 

Kam na dovolenou za teplem nejlevněji? TOP 6 destinací

Kam nejlevněji na exotickou dovolenou? Na co si dát pozor.

Foto: Thinkstock

Nejste zrovna příznivcem hor, sněhu a lyžování? Zaleťte si někam za teplem. Sluníčka si užijete na exotické dovolené. Poradíme vám, jak najít ty nejvýhodnější.

Stále více Čechů dává přednost trávení zimních dovolených na pláži pod palmami a s míchaným drinkem v ruce. Před výběrem destinace si dobře rozmyslete, jakou zemi zvolíte. Čemu dáte přednost vy? Sympatické Thajsko nebo klidné poklidné, rozpálené Maledivy s tyrkysovým oceánem kolem?

Sledujte letenky

Není žádným tajemstvím, že letečtí dopravci využívají oblíbenost daných regionů a šroubují ceny na maximální hranici. Exotika v zimních měsících není levnou záležitostí, stejně jako USA v létě, kam míří davy studentů na prázdninové pobyty.

Doporučujeme: Jedete za teplem? Na tohle si dávejte pozor

Pokud máte vybranou destinaci, sledujte letenky dlouho před termínem odletu. Výhodnější je také letět ve všední den, o víkendu vám cena stoupne až dvojnásobně. Porovnávejte ceny různých aerolinií a hledejte mimořádné slevy. Například do již zmiňovaného Thajska se ceny zpátečních letenek dlouhodobě pohybují kolem 14 tisíc korun. Narazíte-li na levnější, je třeba se rozhodnout rychle - jednorázové akce bývají omezené jen na pár míst.

"Jakmile si zvolíte cílovou destinaci, doporučuji porovnat si ceny za dopravu do dané oblasti v čase. Tím pádem budete vědět, jaká cena je pro danou oblast standardní," radí David Eiselt, provozovatel portálu Cestujlevně.com.

Hledejte u sousedů

Při pátrání po nejlepším spoji si také dejte pozor, abyste se "nezasekli" na jednom parametru vyhledávání. Přímé spojení Praha-Bangkok nemusí být vždy tou nejvýhodnější trasou, která vás dostane na thajské ostrovy. Poletíte-li například z Německa, vyjde vás to často mnohem levněji. Zkuste zadat do vyhledávače různé kombinace více velkých letišť v okolí (Vídeň, Frankfurt, Mnichov - Phnompenh, Kuala Lumpur, Ho Či Minovo Město). Cesta se vám sice o pár hodin prodlouží, ušetřit ale můžete i třetinu ceny.

Kam za teplem? TOP 6 destinací

Thajsko

Češi Thajsko objevili už dávno a stále se jim neomrzelo, i když v posledních letech ztrácí pověst nedotčeného ráje. Domorodci si už na návštěvníky z Evropy také zvykli. Ubytování pořídíte levněji na pevnině, na ostrovech, zejména na těch nejnavštěvovanějších jako Phuket nebo Krabi, se vám může prodražit.

Na jihu země, v Thajském zálivu, vás v lednu čekají teploty i přes 30 °C, hornatý sever je o poznání chladnější.

Optimální cena letenky je do 14 000 Kč.

Dominikánská republika

Turistům se otevírá i donedávna "nedostupný" a takřka mytický Karibik. Oblíbeným cílem se stala Dominikánská republika. Ať už jste příznivcem válení se v písku u moře, či máte raději aktivní dovolenou, tady si přijdete na své.

Nevelký stát na ostrově Hispaniola nabízí na rozloze menší než Čechy hned devět odlišných přírodních zón, které lákají k nejrůznějším sportovním aktivitám. Nejznámější letoviska jako Punta Cana či Boca Chica vám zase zaručí nerušený relax u moře, jehož teplota se celoročně pohybuje okolo 27 stupňů.

Optimální cena letenky je do 16 000 Kč.

Maledivy

Rájem surfařů, potápěčů a šnorchlařů, ale i golfistů je ministáteček rozdrobený na korálových ostrůvcích lemujících pásmo podmořských sopek uprostřed Indického oceánu. Na Maledivách si užijete božský klid, protože zdejší pohádkové pláže nejsou ještě zcela zamořené turisty.

Jižní cíp souostroví leží přímo na rovníku, příznivější podnebí pro únik od české zimy si už tedy vybrat nemůžete. V nejchladnějších měsících (což je právě leden a únor) průměrná teplota vzduchu přes den neklesne pod příjemných 25 °C.

Optimální cena letenky je do 15 000 Kč.

Spojené arabské emiráty

Jednou z nejpopulárnějších "exotických" zemí posledních let je federace sedmi emirátů na pobřeží Perského zálivu. Turisté si oblíbili především bílé písčité pláže a luxusní služby ve všech zdejších hotelech. Nejnavštěvovanějšími destinacemi jsou Dubaj, Abú Dhabí či Fudžajra, metropole stejnojmenných emirátů.

Čím jsou Spojené arabské emiráty opravdu charakteristické? Vysoké teploty. Teď v zimě se můžete vykoupat v moři o teplotě 25 °C, vyrazíte-li sem v červenci, "uvaříte" se ve vodě o teplotě 33 °C. Jednoznačnou výhodou lokality je relativní blízkost, a tedy přímý let bez přestupů.

Optimální cena letenky je do 7 000 Kč.

Kuba

Největší ostrov Velkých Antil, který láká na kvalitní rum a doutníky. Návštěvníkům nabízí bílé pláže a tropickou zeleň. Korálové útesy svádí k potápění a šnorchlování. Vybrat si můžete historická města jako Havana, Santiago de Cuba, Baracoa nebo Trinidad.

Teplota mořské vody u pobřeží zpravidla neklesá pod 24 °C a teplota vzduchu pod 25 °C.  Ostrov leží v tropech a celoročně jej ovlivňují větry, kterým se říká pasáty. 

Optimální cena letenky je do 16 000 Kč.

Srí Lanka

Nepřeberné množství přírodních krás. Překvapí vás tolik odlišná a zajímavá kultura. Turisté si užívají bohatou tropickou vegetaci, nádherný výhled na čajové plantáže a bílé písečné pláže, které lemují celý ostrov.

Náš tip: 6 tipů, na co nezapomenout před dovolenou

Mezi významná města patří Dehivala, Moratuva, Kandy, Jápané a hlavní město Šrí Džajavardanapura Kotte. Tento ostrov v jihovýchodní Asii nabízí nejlepší počasí v únoru, březnu a dubnu. Denní teploty se pohybují okolo 30 °C. Podobnou teplotu má i voda v oceánu.

Optimální cena letenky je do 12 000 Kč.

Jezdíte raději na hory, nebo vybíráte exotické destinace a slunce? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

10 nejčastějších chyb, které děláme při hubnutí

Kvóty pro ženy jsou nesmysl, říká Dita z Czechistas

Bylinky pro děti. První pomoc při zimních nemocech


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama