reklama
 

Jakou podlahu na balkon a terasu? Možností je spousta!

Jakou podlahu na terasu či balkon? Možností existuje spousta. Pojďte se s námi na ně podívat!

Foto: ISIFA/Thinkstock

S prvními hřejivými slunečními paprsky trávíme více času venku. Ať už grilujeme, oslavujeme narozeniny nebo se jen tak sejdeme na skleničku s kamarády, měli bychom se cítit na terase či balkoně pohodlně.

A co je pro skvělý pocit na balkoně nejdůležitější? Kromě doplňků a nábytku je to právě podlaha, která celé místo zútulní a zharmonizuje. Kromě staré klasiky, kterou dlažba bezesporu je, můžete sáhnout klidně po dřevoplastu či jiných moderních materiálech. Možností je celá řada.

Jaké mít nároky?

Ty nejvyšší!!! Je úplně jedno, zda je balkon zastřešený, nebo máte terasu chráněnou před slunečními paprsky, vždy chtějte maximální kvalitu a odolnost. Kromě komfortu musí být bezpečná, mít co nejmenší nároky na údržbu, zvládat vlhkost (zapomeňte na savé materiály) a velké změny teplot. Materiál musí být stejně odolný, jako byste ho použili v exteriéru.

Z čeho vybírat?

Existuje několik možností. Chce to jen promyslet, která se vám nejvíce líbí a zároveň splňuje všechny uvedené podmínky.

Zámková dlažba

Jak už jsme zmiňovali, jde o běžný materiál, který svou největší slávu už zažil. Patří mezi nenáročné podlahy s minimální údržbou. Pokud se rozhodnete pro starou dobrou klasiku, sáhněte po takové, která je mrazuvzdorná a v prodejně si vyzkoušejte, zda neklouže, když zmokne. Většinou bývá označená protiskluzovým symbolem.

Doporučujeme: 10 vychytávek pro váš balkon

Dlažba však potřebuje vhodný podklad, který zaručí, že se v celé ploše nebude při změnách teploty kroutit a hýbat. Mezi negativní vlastnosti patří, že velmi ráda nasákne olej a jiné tekutiny. Nijak jí neublíží, jen vzhledově. Když se správně položí a zaspáruje, vydrží i několik desítek let. Nepředstavujte si nudné šedé kostky, dnes už se dělá i design starého oprýskaného chodníku a další zajímavosti.

Keramická dlažba

Tady je nabídka obrovská. Řídit se musíte nejen barvou, ale opět sledovat, zda je mrazuvzdorná, protiskluzová a zda se dobře čistí, když ji pocákáte olejem z grilování.

Dřevo

Krásné a elegantní. Ale žádá si svůj čas a dostatečnou péči. Minimálně jednou do roka je potřeba dřevo natřít speciálními přípravky, aby nepodléhalo vlhku, plísním a škůdcům. Když si sáhnete hlouběji do kapsy a zainvestujete do své terasy či balkonu, můžete si pořídit velmi kvalitní exotické dřevo, které je vysoce odolné.

Poraďte se s odborníky, protože koupit ledajaké dřevo a natřít ho nějakým nátěrem, který se vám namane, to by se vám mohlo pořádně vymstít. Dřevěné desky nesmí ležet na vlhkém podloží.

Přírodní kámen

Další skvělý tip je přírodní kámen. Nemusí se natírat ani udržovat. Jelikož je materiál hodně těžký, nehodí se na malé balkony. Předností je nenasákavost a časem nemění barvu. Počítejte ale s tím, že na něm může růst mech či může více klouzat. Pokládání nepatří k nejjednodušším a dává se tam, kde chceme splynout s přírodou. Zajímavou a lehčí variantou je umělý kámen, který už často od toho původního nepoznáme.

Kompozitová prkna

Vypadají zajímavě, ale když se vyzujete, už o nic příjemného nepůjde. Jejich pokládka se velmi podobá té u dlaždic. Vždy musíte počítat s mírným sklonem, který bude fungovat jako odtok vody.

Dřevoplast

Dalo by se říci, že mluvíme o ideálním materiálu. Je stejně elegantní a příjemný jako dřevo, ale se skvělými vlastnostmi plastu. Velmi jednoduše si ho poskládáte na balkon či terasu a cena už je v dnešní konkurenci velmi příznivá. Odstíny a vzory si vyberete podle vkusu a během odpoledne máte hotovo.

Náš tip: Proměňte svůj balkon: 5 tipů pro vás

Jde o velmi odolný materiál, o který se nemusíme nijak starat. Jen počítejte s tím, že časem lehce změní barvu, ale ne tak znatelně jako třeba dřevo. Opět záleží na kvalitě vybraného výrobku.

Beton

Beton nejčastěji potkáváme na balkonech, ale ani ten nemusí být nudný. Můžete si ho nechat potáhnout barevnou vrstvou nebo ho jednoduše natřít. Jde o podobné podlahy, jako můžete vidět v autoservisech či jiných podnicích, kde potřebují mít dobře udržovatelnou podlahu. Během chvilky si tak svůj balkon proměníte na námořnický koutek či veselé posezení.

Umělý trávník

Zapomeňte na nepříjemný a pichlavý kartáč, dnes se prodávají různé hrubosti, délky, a dokonce barvy. Máte-li děti, na balkoně jim budě umělý trávník velmi příjemný. Ale i tady dochází k barevným změnám, za které může vliv počasí.

Venkovní koberec

Proč ne. Má specifické vlastnosti. Je vyrobený z polypropylenu či polyamidu a v podkladu nechybí drenáž pro odvod vody. Je velmi příjemný na bosé nohy, ale hůře se čistí.

Položte si otázku

Než vyrazíte nakupovat, položte si několik otázek. Je balkon krytý? Prší na něj často? Svítí do terasy slunce? Chceme, aby bylo místo bezpečné pro děti, nebo jen hledáme útulné místo pro grilovačky s přáteli? Až si určíte ty správné priority, pak můžete začít vybírat.

Jakou podlahu máte na balkoně či terase vy? Dali jste přednost vzhledu před funkčností? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejdražší byt v Londýně je k mání za 600 milionů

10 osvědčených a jednoduchých tipů, jak rychleji usnout

Moje dítě chce být vegetarián. Čím nahradit maso?Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama