reklama

Jaké budou Velikonoce 2014? Zelené a fialové

Jaké budou Velikonoce 2014? Velikonoční dekorace, malovaná vajíčka, jarní inspirace, květiny.

Foto: Rosmarino.cz

I když jsou Velikonoce svátkem tradičním, dekorace s nimi spojené čas od času trochu obmění nové trendy. Přesto nepodléhají tolik módním vlnám jako Vánoce. Jaká bude velikonoční dekorace roku 2014?

Letos vychází Velikonoční pondělí na 21. dubna. Jak si tedy do té doby vyzdobit naše domovy? "Velikonoce se víceméně 'vezou' na odpovídající módní vlně, která vládne floristice obecně. Nyní je nejvýraznějším trendem návrat k přírodním a tradičním materiálům. Skládá se z živých květin, doplňují ji větvičky, mech a vlastně vše, co najdete na vycházce v lese nebo na louce," vysvětluje Markéta Keclíková z Květinového ateliéru Rosmarino.

Velikonoce 2014

V letošní výzdobě by se měla objevovat přírodní hnědá vajíčka. Chybu neuděláte ani s tradičním lidovým zdobením velikonočních vajíček pomocí barvení přírodninami, a tedy hlavně cibulí.

"Hitem je tzv. silonkové barvení, kdy se na vajíčko s pomocí silonky zafixuje květ, lístek a podobně a dá se obarvit do cibulového nálevu," doplňuje Markéta Keclíková.

Velikonoční dekorace? Chce to venkovský ráz

Květinové dekorace by měly mít pokud možno venkovský ráz. Takže všechny květiny nejlépe zasazené v mističkách či květináčích. Vidět může být hlína, mech, dubová kůra a větve. Rostliny svou okrasu splní v proutěných, hliněných anebo plechových nádobách. Nebojte se použít starou plechovou konev, kyblík či nádobu na mléko, co vám zůstala po babičce.

Čtěte také: Fotogalerie: Jak a čím nabarvit velikonoční vejce? Super tipy

Hitem jsou také papírové recy ozdoby. Tím se myslí papírové krajky, které se dávají pod dort na tác nebo si něco podobného můžete s dětmi vystřihnout z papíru. Jistě jste zkoušeli přeložit papír a vycvaknout (prodávají se i speciální nůžky a vycvakávátka) několik míst. Vznikne vám zajímavá ozdoba, která překryje například nevzhledný květináč.

"Důležitou dekorací jsou i skořápky samotné. Už se nemusíte trápit s vyfukováním vajec, protože i nakřáplé kousky nebo i poloviny, které zbudou po pečení, stačí vymýt a nechat uschnout. Pak je jen přilepit na věnce či doplnit k vypichované aranži," navrhuje Markéta Keclíková.

Inspirujte se v Provance a severském stylu

Inspiraci na dekoraci hledejte v Provance. Tento trend si zakládá na starorůžové a lila barvě. Tyto odstíny se kombinují s bílou a zelenou barvou. Velmi hezky vypadá zdobení vajec dekupáží (ubrousková metoda) anebo jiným papírem, obháčkovaná vajíčka, porcelán, romantický dekor a zajíčci. Z květin pak růžové hyacinty a tulipány, ale pozor, ne řezané.

Oblíbený je i severský styl. Je velice jednoduchý, čistý, minimalistický, jedinou živější barvou je zde vlastně zelená. Hlavní květinou jsou bílé řezané tulipány, které se mohou objevit v čirém skle s přírodním zdobením. Z barev se objevuje sněhobílá, přírodní bílá, krémová, šedá, černá, barva proutí, zažloutlá a různé odstíny zelené. Nezapomeňte na peří, ptačí budky, vrbové proutí ve vazbě, v hnízdě, v pleteninách a podobně. Vše je jednoduché, čisté a levné. I zde naleznete hlínu, mech, dubovou kůru a recyklovaný papír, který se zde užívá třeba na košíčky na kraslice.

Doporučujeme: Velikonoce: Nemalujte vejce, pečte! 35 tipů na skvělé recepty

Hlavním trendem posledních let je ruční práce. Pokud si doma netroufnete samy vyrobit velikonoční výzdobu, nebojte se vyrazit na aranžerský kurz. Ve finále to vyjde na stejné peníze, jako byste nakupovali dekoraci v květinářství. Navíc se příjemně zrelaxujete a poznáte nové lidi," zakončuje náš rozhovor Markéta Keclíková.

Vyrábíte si doma svou vlastní velikonoční dekoraci? Co na Velikonocích milujete úplně nejvíc? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: rosmarino.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

9 tipů, jak omezit hlad a chuť k jídlu

Svatební kytice: Jaké jsou současné trendy?

Nosítka pro miminko: Kdy jsou bezpečná a kdy škodí?
Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama