reklama

Jak zvětšit místnost pomocí správného osvětlení?

Máte menší bydlení? Nezoufejte, správně rozmístěná světla prostor zvětší.

Foto: Thinkstock

Velký dům či byt si nemůže dovolit každý. A co dělat, když si ve vlastním bydlení připadáte stísněně? Řešení je jednodušší, než si myslíte. Prostor dokáže zvětšit i správně rozmístěné osvětlení, poradíme vám, jak na to.

Architekti a designéři denně řeší otázku, jak menšímu prostoru dodat vzdušnější ráz. "Pokud chcete zvětšit opravdu malou místnost, ideální jsou bodová světla. Stojací lampy by zabíraly zbytečně moc místa a visací zase opticky prostor přepůlí, a tím zmenší," říká Michael Urban z poradensko-prodejního portálu eSvětlo.cz. Zkuste zasáhnout do osvětlení a uvidíte, jaký zázrak se se správně zvoleným lustrem či lampou dá udělat.

S bodovými světly zacházejte s rozvahou

Nemáte-li čas nebo chuť studovat parametry a úhly svícení, či nezbývají finance k zaplacení odborníka, pak se zkuste řídit následujícími radami o rozmístění bodových světel. Už vidíme, jak se dámy děsí, že půjde o technické věci, o kterých nemají ani ponětí. Ale nebojte, za vším je jednoduchá příprava:

  1. Změřte si celý pokoj a zakreslete si ho na papír v měřítku. Nezapomeňte na zakreslení všeho nábytku i volně stojících dekorací, abyste přesně viděli, kam vám světlo dopadne.
  2. Podle nákresu se lépe rozhodnete, zda si chcete osvětlit určité místo v pokoji, které se pak stane vaším výchozím bodem. V obývacím pokoji to může být oblíbené čtecí křeslo, v ložnici pak šatní skříň. První bodové světlo umístěte nad bod zájmu a další v měřítku okolo něj. Pokud takové místo nemáte, první světlo by mělo jít do středu stropu.
  3. Takové nepsané pravidlo zní, že byste si měli změřit výšku místnosti a vydělit jí dvěma, a tuto délku pak použít na rozmístění bodových světel po místnosti. Tedy jednoduše řečeno získáte délku rozestupu dalších bodovek. Máte-li místnost vysokou dva metry, následující světlo od první bodovky dáte ve vzdálenosti jeden metr. Záleží to ale na tom, jak tmavou máte místnost, nebo jaké žárovky používáte. Každopádně dbejte na to, aby bylo osvětlení dobře vyměřené, a aby od sebe bylo stejně daleko.
  4. Ujistěte se, že dáváte bodová světla minimálně metr od rohů, aby byly dobře osvětlené, a nikde jste neměli stíny. Ty totiž místnost opticky zmenší.

Co ještě pomůže?

Další možností, jak místnost opticky zvětšit, jsou víceramenná svítidla, která zabírají mnohem méně vizuálního prostoru než tradiční závěsná světla, a navíc budou fungovat i jako dekorační prvek. Každé rameno může být nasměrováno podle potřeby, aby se světlo odráželo od zdí a působilo tak příjemným dojmem a hojností prostoru. Pokud využijete bodová a víceramenná svítidla společně v jedné místnosti, osvítíte opravdu každé zákoutí, prostor se opticky rozšíří a místnost bude působit jako by ji navrhl architekt.

Doporučujeme: Jak vyřešit osvětlení? Podívejte se na realizace

Důležitou součástí dobře osvětlené místnosti jsou chytře umístěná zrcadla. Velké a strategicky umístěné zrcadlo místnost prodlouží a poslouží také jako zajímavý prvek. Pokud ho doplníte ještě o pár dobře zvolených a umístěných dekorací, které také nasvítíte, rázem si uděláte z malého pokoje designový skvost, který vůbec nebude malým dojmem působit.

Výborně vypadají nasvícené rohy, dekorace či obrazy pomocí lampiček. Celý prostor se těmito detaily hodně zútulní a působí velmi moderně.

Proč volit LED žárovky? Ušetří

"Dobře rozmístěné LED bodové osvětlení dodá místnosti dostatek světla i v těch nejtemnějších koutech, dá se rozdělit na zóny, tedy můžete si svítit buď na konferenční stolek, nebo na sedačku a doplněné stmívačem dokáže navodit i příjemnou atmosféru při sledování televize," vysvětluje Michael Urban.

Náš tip: Jak v domácnosti ušetřit. Úspora od koupelny po kuchyň

A jsme opět u toho. Kdo by nechtěl ušetřit rodinný rozpočet, když je to možné? LED žárovky skutečně vyjdou levněji. Podle cen stanovených za rok 2015 by vás 20 klasických žárovek (60 W), které by svítily tři hodiny denně na 486 Kč za měsíc (spotřeba celkem 3,6 kWh). Oproti tomu vyjde 20 LED žárovek za měsíc na 72 Kč. Ročně byste tedy ušetřili 5026 Kč, to už je hodně slušné, že?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pohled do výstřihu. Jak mít hladkou a hebkou pleť?

Video: Jak probíhá nástřih hráze

Co vám brání začít novy vztah? Budete překvapenéJak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama