reklama

Jak z domu vyhnat šatní moly? Světlo, hluk a mráz!

Moli, nenáviděná návštěva, které se jen těžko zbavujeme. Víte, co platí na šatního mola? Tady jsou osvědčené tipy našich babiček i vhodná chemie.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Když se řekne nezvaný host, hodně z nás si ihned vybaví tchyni. Ale víte, co může být ještě horší? Šatní mol, malá potvůrka, které se těžko zbavuje. My jsme hledali a našli pár osvědčených tipů, jak jim zabránit, aby si pochutnali na oblíbeném oblečení.

Problém je, že si jich ze začátku ani nevšimneme. Jsou to malí motýlci, kteří hledají klid a dostatek potravy. Existují dva druhy, mol moučný a šatní. Pokud mají stříbrná křídla bez tmavých skvrn, jde bezpečně o šatního mola, potraviny ho zajímat nebudou. My se tentokrát podíváme na škůdce, který se pouští do kabátů, svetrů a triček, a to proto, že potřebují živiny, kreatin, který se nachází hlavně v bavlně.

Začněte prevencí

Jak už to tak bývá, nejdůležitější je vytvořit takové podmínky, aby se jim u nás nelíbilo. Žalostně nenávidí pravidelné větrání, obzvlášť v zimních měsících, dále jim znepříjemníte život, když se překonáte a každý den odtáhnete žaluzie, denní světlo jim opravdu vadí.

Doporučujeme: Octomilky: Jak se zbavit otravného hmyzu

Nejčastěji je potkáte ve vlněných kusech oblečení, v koberci, pod tapetou nebo v úložném prostoru pod postelí, kde mají tmu, vlhko a hlavně klid, ten je nejdůležitější pro to, aby mohli snášet vajíčka. A jak se k nám dostanou? Jednoduše, vletí oknem.

Co pomůže:

 • Občas skříně vyprázdněte a pořádně vyčistěte.
 • Oblečení větrejte na vzduchu a přendávejte na jiná místa.
 • Do skříně ukládejte jen suché šatstvo.
 • Kusy, které moc nenosíte, jednou za čas vyperte.
 • Na vnitřní část skříně nedávejte tapetu či jiné papírové dekorace.
 • Někteří výrobci mají v nabídce boxy, jejichž dno se vyrábí z aromatického cedrového dřeva, které moly odpuzuje.

Ochranná pouzdra na oblečení

Jistě si říkáte, že můžete být v klidu, protože věci, které tak běžně nenosíte, máte uložené v plastových obalech či krabicích, ale máme pro vás špatnou zprávu, to jim v hodování určitě nezabrání. Prokoušou se igelitovým obalem, papírovou krabicí nebo si alespoň najdou skulinku, kterou se protáhnou.

Rady našich babiček

Ať už méně či více užitečné rady, za vyzkoušení jistě stojí.

 • Noviny: Říká se, že molům vadí vůně tiskařské barvy, otázkou zůstává, zda se nyní nepoužívají barvy s jiným, méně agresivním složením.
 • Černý pepř: Do šatníku na dno zkuste rozsypat čerstvý pepř. Má to ale jednu nevýhodu, když chcete, aby fungoval, je třeba za pár dní vyměnit za nový, který má čerstvé aroma. Prevence, která se pořádně prodraží.

Náš tip: Masožravé rostliny: Originální a užitečná dekorace

 • Melasa a ocet: Podle našich babiček funguje jeden díl melasy, smíchaný s dvěma díly octa, směs dejte na misku a vložte do šatny. Je pravda, že zápach je pořádný, ale vadit bude spíše vám, než molům.
 • Mráz: Jednou za čas je dobré oblečení vynést v zimě ven na mráz. Zaručeně se tak zbavíte všech škůdců.
 • Chmel: Pověste do skříně větvičku chmele, šatní mol nesnáší tuto pronikavou vůni.
 • Mýdlo: Do malého sáčku zašijte trochu strouhaného mýdla nebo pracího prášku.
 • Levandule: Plátěné pytlíčky s levandulí jsou spolehlivou ochranou, navíc prádlo hezky provoní.

Když je třeba chemie

První možností jsou feromony, lapače s lepivým povrchem, které neobsahují insekticidy. Na speciální pásce jsou vůně, které lákají samečky molů, ti se přiblíží, přilepí a jejich hodování ve vaší šatní skříni pro ně končí.

Dobře fungují gelové sáčky, které kromě molů, hubí i roztoče. Chcete-li být důslední, použijte sprej, který zahubí nejen moly, ale také jejich larvy.

Dřív se používaly bílé tablety plné naftalínu, dnes jej nahradil p-dichlorbenzen, který nezapáchá. Některé lapače jsou dokonce voňavé, většinou po levanduli či bylinkách. Jejich použití je jednoduché. Buď se nalepí na vnitřní stranu skříně či do šatny nebo se zavěsí na háček.

Přejeme hodně štěstí a pevné nervy v urputném boji s těmito malými a téměř neviditelnými škůdci.

Jak bojujete s šatními moly vy? Své tipy a rady nám pište v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jaké budu Vánoce 2014? Černobílé a mátové

Aimee chtěla zhubnout pod 30 kg. Jen zázrakem nezemřela

Se zeleným zákalem k zubaři? Injekce vám ublíží
Stach: Nenechám si vzít radost ze života. Dnes jsem klidnější, věda nám dala řešení | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama