reklama

Jak využít sůl v domácnosti: 10 způsobů

Jak využít sůl? Na nábytek, úklid, pohromy při vaření a další...

Foto: Isifa/Thinkstock

Téměř každá surovina se dá využít jinak, než je její původní určení. Sůl na tom není jinak. Zvládne zastoupit celou řádku přípravků při uklízení a ještě ji lze využít jako pomocníka při vaření.

Za solí, kterou známe podle názvu jedlá nebo kuchyňská, se ukrývá chemická sloučenina s označením NaCl (chlorid sodný). Setkáme se s ní v mnoha podobách. Je k dostání od jemného prášku po hrubší krystalky, nebo dokonce pevně slisované bloky. Každý z nás zná její chuť a snad kvůli známé pohádce i její nenahraditelnost při vaření. Sůl naše tělo potřebuje, ale ne v takovém množství, jak jsme si zvykli. Proto část slánky klidně oželte a vyrazte s ní do boje proti usazeninám, vodnímu kameni a dalším problémům.

1) Očista žehličky

I když dnes novější žehličky mají ochrannou vrstvu, občas se na ně něco napeče, hlavně když jde o trička s potiskem. Rozhodně z citlivého povrchu nic neseškrabujte. Vypněte si napařování, na papír nasypte sůl a několikrát po ní přejeďte horkou žehličkou.

2) Jak na skvrny

Nepijete červené víno proto, že by se mohlo rozlít a způsobit katastrofu? Červenou tekutinu dostanete z textilu pomocí soli. Špinavou část pořádně osolte a přelijte vlažnou vodou (nepoužívejte na jemné látky). Nechte chvilku působit a vyperte na běžný program.

Doporučujeme: Nevyhazujte banánové slupky: Změkčí maso, pohnojí kytky

Víno z koberce odstraníte podobně. Nejprve však skvrnu polijte trochou bílého vína, následně nasypte sůl. Houbičku namáčejte do studené vody a místo opatrně drhněte.

Na mastné skvrny funguje roztok lihu se solí v poměru 4:1. Nechte působit a opláchněte vodou.

3) Když odpad zapáchá

Než sáhnete po agresivnější chemii, ověřte sílu běžně dostupné suroviny. Připravte si z půl šálku soli a litru horké vody roztok, který nalijte přímo do umyvadla, nechte působit a propláchněte vroucí vodou. Postup můžete několikrát zopakovat, případně účinky posílíte, když do roztoku přidáte ještě lžíci jedlé sody.

4) Čistá váza

Občas na květiny ve váze zapomeneme a na skle zůstane nevzhledná usazenina. Nasypte do ní sůl, zalijte vodou a nechte přes noc odstát. Pak s nádobou protřepejte, kartáčem očistěte a pořádně vymyjte.

5) Triky do kuchyně

Člověk by nevěřil, jak užitečná sůl v kuchyni doopravdy je. Nejen že se jídlo bez ní téměř nedá jíst, ale dostane vás i z pořádného kuchařského maléru.

  • Pečete-li kuře celé, potřete vnitřní dutinu solí. Ta maso ochrání před vysušením.
  • Nebaví vás hodiny drhnout listy salátů, abyste je zbavili hlíny? Propláchněte je ve studené slané vodě, nečistoty se rychleji odmočí.
  • Sníh z bílku se lépe ušlehá, pokud k němu přidáte špetku soli.
  • Vejce vám při vaření mohou popraskat, katastrofě zabráníte, pokud do vroucí vody přidáte tři špetky bílého zázraku.
  • Potřebujete rychle vychladit nápoj? Láhev postavte do vyšší nádoby a prokládejte vrstvami ledu, které vždy osolíte. Nakonec vše zalijte vodou a za pár minut bude oblíbené pití připravené k servírování.
  • Pokud před smažením dáte do oleje špetku soli, neměl by pak prskat.

6) Připálená pánev

Nebude vám sice stačit jen sůl, ale v kombinaci s trochou octové vody bude přímo zázračná. Na připálené místo kápněte ocet s horkou vodou v poměru 1:1 a důkladně posolte. Po pěti minutách opláchněte běžným saponátem nebo vložte do myčky.

7) Mráz může přijít

Jaro už nás šimrá hřejivými paprsky, ale ráno se ještě objevují mrazíky. Pokud se vám nechce škrábat, potřete zevnitř okna roztokem. Smíchejte 3,5 l vody a dvě čajové lžičky soli.

8) Dezinfekce při úklidu

Vyndejte všechny potraviny a pak smíchejte pytlík soli s litrem teplé vody. Vše nechte rozpustit a poličky roztokem omyjte. Zbavíte se špíny a navíc funguje jako dezinfekce.

Náš tip: Skrytá sůl: V čem a kolik jí škodí zdraví?

Na dřevěná prkénka by se saponát neměl často používat. Jak ale vyčistit ta, která používáme na maso? Nasypte na půlku citronu větší množství soli a přetírejte s ním celou plochu. Dřevu vrátíte nový lesk a zbavíte ho nehezkých skvrn.

9) Květiny jako nové

V poslední době se opět vrací obliba umělých květin, protože už vypadají mnohem lépe, věrohodněji a na místa, kde se o živé rostliny nemůžeme starat, se hodí skvěle. Jak obnovit jejich zašlý vzhled? Nasypte do papírového sáčku sůl, vložte květiny a pořádně protřepejte.

10) Vraťte lesk proutěnému nábytku

Chystáte se po zimě vyndat proutěná křesla na terasu? Vydrhněte je kartáčkem, který vždy namočte v teplé vodě se solí. Následně nechte vyschnout na sluníčku a máte hotovo. Tuto údržbu bychom měli provádět dvakrát do roka.

Máte vy nějaké zajímavé využití soli? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Detox těla: Očistěte střeva, žaludek i ledviny

Neuvěřitelná dvojčata: Bledá blondýna a kávová bruneta

Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu
 


Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama