reklama

Jak vyčistit troubu a mikrovlnku? Nasypte do nich sůl!

Představa, že máte čistit troubu a mikrovlnku vás děsí? Ano, je to dřina! Pojďte se podívat, jak si práci můžete usnadnit.

Foto: Thinkstock

Snad nejhorší částí velkého úklidu je, hned po koupelně, čištění trouby a mikrovlnky. Napečené spáleniny, mastnota a k tomu všemu materiál, na který nesmíte vzít drátěnku a tlačit. Co s tím?

Zkusíme se na práci vrhnout nejen s chemií, ale dosáhnout dokonalého výsledku i s použitím domácích prostředků, které jsou běžně k dostání. Největšími pomocníky bude sůl, citron a samozřejmě starý dobrý ocet!

Trouba, která by mohla vyprávět

Co si budeme povídat, po každém pečení troubu určitě nečistíme, tedy alespoň většina z nás. Ty, kteří tak činí, chválíme, klaníme se a tleskáme jim. Ale teď zpátky k situaci, kdy se tak neděje. Na troubu, kde se usadila mastnota a špína, můžete zkusit osvědčený recept, citron a ocet.

Náš tip: Jak na úklid podle našich babiček? Rychle a levně!

Pokud vás potrápí vrstva napečené špíny, zkuste ji sloupnout umělohmotnou škrabkou. Nic jiného na to nepoužívejte, protože nám výrobci komplikují úklid tím, že používají materiál, který se snadno poškodí. Naprskaná špína má na porušeném povrchu vetší šanci, že se přichytne ještě lépe!

Jak na troubu? Nasypte do ní sůl!

Když nechcete používat chemické odmašťovače, jsou k dispozici ekopřípravky a nebo sáhněte k dobrým radám našich babiček, které doporučují nasypat do zašpiněné trouby sůl a žárem ji nechat zhnědnout. Tím se prý odstraní mastnota, kterou samozřejmě vymetete nebo vysajete. Nakonec prý vše stačí setřít vlhkým hadrem.

Čpavek pro odvážné

Odvážnější z nás mohou použít čpavek. Doporučuje se ho nalít do misky nebo vyššího pekáčku a nechat přes noc působit v zavřené troubě. Efekt je stejný, mastnota a napálenina se uvolní a hravě ji setřete dolů.

Netroufnete-li si na čpavek, pak jsou tu speciální prostředky na čištění trouby. Pokud to výrobce na obalu nezakazuje, používejte je za tepla. Prostředek nastříkejte, nechte působit, zpravidla se uvádí minimálně hodinu, a pak důkladně vymyjte mokrým hadrem.

"Troubu si nastříkám pěnovým odmašťovačem a zapnu ji na 50 °C asi na 15 minut. Poté vypnu a nechám působit ještě hodinu. Všechny nečistoty vytřu měkkou houbičkou," doporučuje čtenářka Jitka S.

Při stříkání chemického přípravku na zadní stěnu buďte opatrní, dostane-li se do ventilátoru, při spuštění vám ho trouba pošle zase zpět. Což není zrovna dobré zjištění, když se za sklem připravuje maso nebo bábovka.

Buďte chytří

Nechceme vás nutit si okamžitě kupovat novou troubu, ale kdybyste přeci jen uvažovali o výměně nebo si teprve dovybavujete novou domácnost, jděte na to chytře. Existuje řada typů, které mají samočistící povrchy. Úžasnou vychytávkou jsou funkce jako pyrolýza, katalýza, perfectclean, aquaclean a jiné. Vždy jde o to samé. Stačí zmáčknout jedno tlačítko a při vysoké teplotě se všechny nečistoty spálí. Po skončení je vymetete ven a je hotovo!

Mikrovlnná trouba má své výhody

Záleží však, nakolik její funkce využíváte. Obvykle v ní tučné věci nepřipravujeme. Když donutíte rodinné příslušníky, aby při ohřívání používali ochranný poklop, bude vnitřní prostor vypadat téměř jako nový.

V opačném případě vás úklid nemine. Nejprve musíte vyndat otočný talíř. Ideální je, když se vám vejde do myčky, protože ta si s ním poradí úplně nejlépe. Pro vymytí stěn si rozpusťte ve vodě trošku pracího prášku. Pořádně směs promíchejte, aby zrna nezpůsobila škrábance. Osvědčil se i podobný roztok: ocet a soda.

Čtěte také: Jak využít ovesné vločky i mimo kuchyň?

Naschlou špínu zkuste odstranit následovně. Na noc dejte dovnitř misku s vodou, do které nakrájíte plátky citronu. Ráno půjdou nečistoty dolů lépe. Mnohem častěji odstraňujeme z mikrovlnky hlavně zápach. Zapomenete rozpékaný rohlík a je vymalováno. I v tomto případě stačí napustit půl hrnku vody, zbytek dolít octem a vložit do mikrovlnky. Směs zahřejte až k varu, vařte na nejvyšší výkon. Opatrně vyndejte, bude extrémně horký, a vytřete hadříkem. 

"Do mikrovlnky dávám misku s vodou a octem nebo nakrájeným citronem tak na 5 minut na střední stupeň a pak jen otřu hadříkem. Troubu dělám stejně," píše čtenářka Barbora S.

To, co platí u trouby, je u mikrovlnky ještě přísnější, v žádném případě nepoužívat drátěnky a písek. Narušený povrch zdeformuje pohyby mikrovln.

Máte i vy nějaké zajímavé rady a tipy, jak se poprat s čištěním trouby a mikrovlnky? Rady od vašich babiček nebo vyzkoušené přípravky? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak pečovat o podlahy správným způsobem?

Jablečná kuchařka. Pomůže na infekci i imunitu

10 důvodů, proč si být blíž s vlastní mámou



"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama