reklama

Jak vyčistit nerezové plochy? Pomohou dětské ubrousky!

Nerezové spotřebiče jsou krásné, ale udržet je čisté a bez šmouhy, to je skoro nadlidský výkon. My jsme zjišťovali, jak na to!

Foto: Thinkstock

Pokud si potrpíte na nerezové spotřebiče a doplňky, připravte se na pořádný boj s otisky a mastnotou. Poradíme, jak postupovat, aby vaši nerezoví pomocníci vypadali pořád jako v den, kdy jste si je koupili.

Nabídka trhu s nerezovými spotřebiči je opravdu velká. Tento materiál se považuje za nadčasový a snadno ho zkombinujete s jakoukoliv malbou či typem podlahy. Jak ale zvládnout nadlidský úkol a nerez dobře a jednoduše vyčistit?

Tak na tohle raději zapomeňte

Snadné, rychlé a účinné čištění s sebou nese jistá omezení. Je třeba si připomenout, že bychom neměli podceňovat výběr vhodných přípravků a jednotlivých pomocníků, jinak si můžeme svou oblíbenou ledničku či troubu nenávratně poškrábat či ji jinak poškodit. Rozhodně nepoužívejte:

  • Drátěnky ani kartáče: Možné riziko poškrábání.
  • Abrazivní přípravky: Převážně jde o čistící písky, u kterých je riziko, že povrch poškrábou. Zapomeňte raději i na tekutý písek.
  • Dezinfekci a bělící přípravky: S těmito pomocníky hrozí, že jinak lesklý povrch zmatní a ztratí svou původní barvu.

Vrhněte se na úklid

Pro snadnější čištění se doporučují hadry z bavlny či mikrovlákna nebo houbičky s bílou čistící plochou, ty patří mezi nejjemnější. Pokud byste nerez poškrábali, zbavili byste ho nenávratně jeho lesku.

Čtěte také: Jak vyčistit troubu a mikrovlnku? Nasypte do nich sůl!

Koupit se dají speciální tekuté přípravky, spreje, pasty, gely či pěny. Raději zvolte pěnu, která dobře drží na svislých plochách a nestéká dolů. Může tak déle a účinněji působit na znečištěnou plochu. Některé mají v sobě i leštící složky nebo zanechají na povrchu ochranný film, který následně zmírňuje tvoření dalších otisků a mastných fleků.

Vyzkoušet můžete například tyto pomocníky:

Aktiv na nerez, 500 ml, 59 Kč

Drift nerez lesk a ochrana 200 ml, 69 Kč

Xanto pěna na nerez 3v1 500 ml, 70 Kč

Duzzit ubrousky vlhčené na nerez, 40 kusů, 38 Kč

Greenshield ubrousky vlhčené na nerez, 50 kusů, 38 Kč

Bril na nerezové plochy, 500 ml, 75 Kč

Reinex čistič na nerez a chrom, 250 ml, 59 Kč

Cif na nerez, 500 ml, 80 Kč

Metalex sprej, 500 ml, 213 Kč

Whirpool eko čistič na nerezové plochy, 500 ml, 149 Kč

Nakoukněte do spíže

Není třeba utrácet zbytečně za klasické přípravky, protože se pomocníci najdou i u vás ve spíži. Nejlepším odmašťovačem je jedlá soda, kterou smícháte s vodou. Vznikne vám velmi šikovná kašička, která si poradí s větší špínou a funguje na připečené zbytky.

Náš tip: Jak levně vyčistit připálenou žehličku

Ani na starý dobrý ocet nemůžeme zapomenout. Poradí si s úklidem i tentokrát. Stačí do něj namočit hadřík, přejet flekaté místo, a pak vyleštit suchou papírovou utěrkou.

POZOR!!! Sůl bývá při čištění velmi dobrým pomocníkem, na nerez ji ale v žádném případě neberte. I ady hrozí riziko poškrábání.

Dokonalý lesk

Pro takový efekt platí jedno pravidlo. Nikdy povrch nenechávejte mokrý. Vždy ho otřete suchou papírovou utěrkou. Pokud máte nerez s povrchovou úpravou (broušení či kartáčování), pak pamatujte, že tahy hadrem či měkkou houbičkou by měly být ve směru těchto linií. V žádném případě se nesnažte plochu rozleštit kroužením.

Tipy na závěr

  • Nevěřili byste, jak zvládnou povrch vyčistit dětské vlhčené ubrousky. Stačí místo několikrát přetřít a následně vyleštit papírovým ubrouskem. Je to až neuvěřitelné. Čím jsou asi napuštěné, když to zvládne odstranit takovou mastnotu a špínu?
  • S fleky a otisky si poradí obyčejná mýdlová voda. Povrch je však nutné vzít následně speciálním leštícím přípravkem na nerez.
  • Na vodní kámen, který se přichytí na nerezový spotřebič, použijte naředěný ocet s vodou.
  • Lihová rozpouštědla odstraní zbytky lepidla či samolepek.

Máte i vy nějaké zajímavé tipy, jak vyčistit nerezové plochy? Vyzkoušeli jste některý ze jmenovaných přípravků? Jak jste s nimi byli spokojení? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Velká galerie retro nábytku: Který se vám líbí?

Iva Hüttnerová: Jak bydlí herečka ze seriálu Ordinace?

13 důvodů, proč pít vodu s citronem. Znáte je?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama