reklama

Jak vyčistit konvici, toustovač a jiné malé spotřebiče

Trápí vás vodní kámen v rychlovarné konvici či napečená špína v toustovači? Poradíme, jak tyto a další drobné spotřebiče vyčistit.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Rozhlédnete-li se po kuchyni, zjistíte, že jsou malé spotřebiče nedílnou součástí vašich životů. Připravují vám čaj, kávu, čerstvé tousty. Většinou jsou navržené tak, abychom je snadno a rychle umyli, ale jednou za čas, se jim musí věnovat více péče. Jak vyčistit rychlovarnou konvici, kávovar, toustovač a jiné drobné spotřebiče? Poradíme vám.

Nejčastěji se budete potýkat s vodním kamenem, usazeninami či napečenou špínou. Máte dvě možnosti, buď si necháte v drogerii poradit a koupíte klasické chemické čističe nebo vyzkoušíte věci, které najdete běžně doma.

Rychlovarná konvice: Pomůže octová kašička

Vodní kámen je nepřítel všech přístrojů pracujících s horkou vodou. První možností je odvápňovač, který seženete v každé drogérii či elektru. Existují dva typy, ve formě tablet, či tekutého přípravku. Všechny se používají podobně, ale vždy se řiďte návodem.

Když chcete konvici zbavit vodního kamene a nečistot bez chemie, zajděte si do drogerie pro potravinářskou kyselinu citronovou. Nasypte lžičku nebo dvě do konvice a po rysku zalijte vodou. Následně nechte vyvařit a na pár minut odstát. Nakonec konvici několikrát pořádně vypláchněte.

Další možností je ocet. Nalijte trochu (asi 2dcl) do konvice, přidejte lžičku soli, dolijte vodou a nechte vyvařit. Počítejte s tím, že je ocet dost cítit, čeká vás tedy několik vyplachovacích kol, kdy budete muset do přístroje dát čistou vodu a převařit.

Topinkovač: Když jsou drobky všude

Občas se pletou pojmy toustovač a topinkovač. Nyní se budeme bavi o malém a užitečném spotřebiči, z kterého ráno vyskakují křupavé topinky, což s sebou přináší hromadu napečených drobků.

Pokud nemáte vyndavací vnitřek, existuje vlastně jen jeden způsob, na který jste nejspíš už všichni přišli. Přístroj otočte dnem vzhůru a všechny nečistoty opatrně vyklepejte. Toto bychom měli dělat po každém pečení, jinak vám několikrát zahřívané drobky začnou pořádně zapáchat, navíc hrozí nebezpečí požáru.

Nepřehlédněte: Foto návod: Domácí citrusový čistič

Napečenou špínu odstraníte malým zubním kartáčkem, který si namočíte v octové vodě. Plochu čistěte opatrně, abyste ji nepoškrábali a vždy používejte nejjemnější štětiny. Nedovolte, aby se do vnitřní části dostalo velké množství vody a vždy si přístroj předem vypněte ze zásuvky a nechte vystydnout.

Toustovač: Zachrání vás pečící papír

Někdy je složité rozlišit, co je toustovač, sendvičovač či topinkovač. V tomto případě jde o přístroj, který vám pomocí stlačení, vytvoří fantastické a horké tousty. Už před prvním použitím je dobré teflonovou plochu vymazat trochou oleje. Pečivo se tolik nebude připékat a vyteklý sýr či jiná náplň půjde dobře dolů. Určitě nepoužívejte ostré předměty, pokud se povrch naruší, vše se bude připékat mnohem více.

Na čištění používejte jen papírové ubrousky nebo případně jemný hadřík, který si navlhčete do vody s trochou citronu. Když se nechcete s přístrojem tolik zdržovat, ideální je použít pečící papír, který po přípravě vyhodíte a spotřebič bude pořád jako nový.

Když je špína hodně zaschlá, nalijte do čtverečků trochu vody, zaklopte a nechte chvilku páru, aby mastnotu a zbytky jídla odmočila, pak už jen přetřete papírovým ubrouskem.

Kávovar: Aby káva nebyla hořká

Záleží, jaký model máte doma. Pokud jde o překapávače, nejdůležitější je výměna filtru a umytí nádoby citronovým roztokem, který vás zbaví tmavých skvrn na skle. Plastové víčko vyčistíte hadříkem, který si namočíte do roztoku pracího prášku s vlažnou vodou.

Doporučujeme: Jak si upravit kohoutkovou vodu, abyste ji mohli pít? Pomůžou filtry

Mastnoty, která zůstala po kávové směsi, se zbavíte tak, že necháte přes přístroj překapat vodu s čtyřmi lžičkami soli. Nezapomeňte ji předem rozmíchat. Následně nechte projít čistou vodu. Pokud lze vyčistit i vnitřek, pozor, abyste povrch nepoškrábali, jinak by se kávová mastnota ještě více usazovala.

U klasických kávovarů na espresso je důležitá prevence, co tedy pomůže:

  • Ideální je začít hned u vody, používejte v domácnosti filtry, které ji změkčí, aniž by ji demineralizovaly. Tím prodloužíte životnost celého kávovaru.
  • Po každé přípravě použijte "slepé" sítko (speciální bez děr) a nechte kávovar běžet 10 vteřin.
  • Pokud váš přístroj nemá takové příslušenství, nechte normálně vodu překapat, jako byste klasicky připravovali espresso. Následně sundejte páku a nechte běžet ještě několik vteřin, aby se odstranily zbytky kávy.
  • Jednou za 14 dní (dle počtu použití) namočte páky na 15 minut do horké vody s odvápňovačem nebo s trochou octa. Důkladně opláchněte a nechte oschnout.
  • Tryska na páru se standardně profukuje před a po použití. Občas odšroubujte spodní část (pokud to lze) a vyčistěte speciálním kulatým kartáčkem. Opět ji můžete nechat namočenou v octové vodě či v roztoku s čistícím saponátem.
  • Některé dražší modely mají vlastní odvápňovací funkci, nezapomínejte ji zapínat.
  • Jednou za rok či dva svěřte svůj přístroj k odbornému čištění do servisního oddělení.

Malé mixéry: Nechceme ztupit nože

Většina nových typů mixérů už se čistí bez problémů, protože jej můžete dát do myčky, ovšem jak už jsme několikrát v našich článcích upozorňovali, nože se tímto způsobem hodně tupí, což platí i u tohoto spotřebiče.

Náš tip: Jak vyčistit troubu a mikrovlnku? Nasypte do nich sůl

Kdo by chtěl mixéru dopřát pořádný "očistec", pomůže vám prací prášek, který rozmícháte v teplé vodě, nalijete do nádoby a zapnete na střední otáčky. Nechte tak 15 vteřin a následně vše dobře opláchněte a dejte oschnout.

Na zašedlé plastové nádoby od mixérů funguje výborně roztok jedlé sody a vlažné vody. Navlhčete hadřík a otírejte plastové okraje, opět nezapomeňte opláchnout. Nerezovou plochy vyleští jemný hadřík namočený do běžného leštiče na okna.

Jak čistíte tyto drobné spotřebiče vy? Máte nějaké zajímavé a vyzkoušené rady či tipy? Napište nám o nich v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vlastní dům jen za 780 tisíc a stavba 4 hodiny

Proměna baculky na krásnou štíhlou ženu jen za 100 dní

Drama na sále. Porodila při operaci mozku


"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama