reklama

Jak si zařídit zahradní kuchyni, radí odborník

Venku je krásně a vy musíte trávit čas přípravou rodinného oběda? Můžete spojit příjemné z užitečným a mít kuchyň přímo na zahradě. Rady, tipy a inspirace je tu!

Foto: venkovnikuchyne.cz

Jistě to znáte, venku překrásné počasí a vy se jen zasněně díváte do zahrady, ale přitom jste u plotny a připravujete oběd. Proč být doma, pořiďte si kuchyň přímo v zahradě.

Rozhlédnete-li se po zahradách zjistíte, že venkovní kuchyň není zcela běžným vybavením, jako je gril či krb, ale jejich obliba v posledních letech stoupá. Kdo by nechtěl připravovat jídlo venku, když nám léto dodává sluníčko plnými doušky. Zahradní kuchyň se může stát oblíbeným místem setkávání celé rodiny a je plnohodnotným zázemím, v němž nebudete muset své kulinářské umění nijak omezovat.

Mohou být dvojího druhu, pevné nebo pohyblivé. V tom druhém případě jde o sestavy grilů s přídavnými stolky, které dle libosti přesouváte, pevná kuchyň bude součástí vaší zahrady a posezení několik desítek let.

Evrgreenem je francouzský styl Provence

Je jen na vás, v jakém stylu chcete vařit. Velmi oblíbený je styl Provence, nábytek převážně rustikální v pastelových barvách s patinou oprýskaného laku. Dvířka si vyplňte jen jemným pletivem nebo záclonkami. Na druhou stranu tu máme inspiraci z Ameriky se super a moderně vybaveným prostorem.

Ať tak či tak, nezapomínejte na potřebné vybavení, sporák nejlépe s litinovými pláty, který můžete vylepšit propojením s udírnou. Krásně působí i otevřené ohniště či litinová trouba. V každém případě se bude hodit dostatek zásuvek a osvětlení, oboje musí být ve voděodolném provedení.

Americký trend

Odkud k nám přišel trend venkovního vaření? Sledujete-li občas nějaké zahraniční filmy či seriály, pak dobře víte, že Spojené státy americké jsou přímo průkopníky. "Největší rozmach nastal v meziválečném období a dále pak v padesátých letech. Ženy v domácnostech propouštěli služky a chtěli si svou povinnost co nejvíce zpříjemnit, vysvětluje David Kendiura, zakladatel společnosti Venkovní kuchyně, který nabíral zkušenosti právě v americkém prostředí.

Náš tip: Dům na stromě nebo dokonalá iluze: Skvost, který se stavěl 7 let

Jedinou nevýhodou však zůstává, že v USA je většinu roku opravdu krásně, u nás si počasí dělá co chce. Pro luxus vařit venku, je tedy nutné alespoň počítat s přístřeškem v podobě pergoly či terasy. Proč tedy netrávit celé léto venku?

Správná volba materiálu

Hlavním kritériem bývá vzhled, vše by mělo ladit se svým okolím a působit esteticky čistě. Chcete-li navázat na fasádu domu, je třeba sáhnout po barevné omítce, žulové obklady působí perfektně v zákoutích zahrady. Při výběru myslete na to, že půjde o českou kuchyň v českých podmínkách a je třeba, aby vydržela několik sezón.

Na vše co vás ohledně venkovních kuchyních zajímá, odpovídá David Kendiura

Vyrábíte i kuchyně na míru nebo je třeba si vybrat konkrétní existující model?

Kuchyně jsou téměř vždy na míru, klient vybírá jen základní konfiguraci, tedy půdorys, typ desky a spotřebičů. Vždy je třeba respektovat architektonický ráz domu a zahrady a podle toho teprve volit materiály, stejně tak vnitřní vybavení. V nabídce jsou ale také hotové sestavy, které je možné instalovat v řádu dnů.

Jaké jsou nutné podmínky proto, aby bylo možné zrealizovat výstavbu venkovní kuchyně?

U menších sestav stačí rovný, dostatečně zpevněný povrch, stavět lze pochopitelně i na základových špalících. Pokud je u kuchyně dřez, pak je nutný přívod vody. V některých případech si klient žádá vařič, pak je třeba zvážit i přívod plynu.

Jaké materiály využíváte pro venkovní kuchyně?

Pro kuchyňské desky je velmi oblíbená kvalitní žula v různých barevných odstínech, tělo kuchyně je obložené břidlicí nebo dlažbou, případně barevnými omítkami. V tomto ohledu se meze opravdu nekladou. Jedinou podmínkou je samozřejmě kvalita a odolnost použitých materiálů.

Materiál dovážíte z USA nebo využíváte místní?

Záleží na přání klienta. Využíváme místní i světové dodavatele. V Česku je na rozdíl od USA v oblibě jednoduchá, čistě bílá omítka v kombinaci s tmavou deskou. Vypadá to opravdu skvěle. Dále se čím dál častěji vyžaduje přírodní břidlice v teplých odstínech a v elegantních úzkých páscích.

Jaká je životnost barevných omítek?

Omítky se nijak neliší od těch, co se dávají například na fasády domů. Jsou omyvatelné a stálobarevné. Jedná se tedy o životnost v řádu desítek let.

Jak je řešen ve venkovních kuchyních odvod odpadů?

Prostřednictvím klasického potrubí, napojením na kanalizaci, případně zřízením trativodu s přírodní čističkou.

Radíte se při výstavbě kuchyně i se zahradním architektem?

Samozřejmě, je to jeden ze základních požadavků. Díky tomu se od první chvíle stávají plnohodnotnou součástí místa, kam je nainstalujeme. Opticky nepřekáží, neničí dojem zahrady, jsou sladěny se všemi stavbami a prvky zahradní architektury, s domem, chodníky, opěrnými zdmi i altány.

Čtěte také: 15 vychytávek pro stolování na zahradě

Na kolik venkovní kuchyně přijde?

Nejde o levnou záležitost. Něco vás vyjdou spotřebiče, materiál a také práce. Záleží, jak moc se rozhodnete svou kuchyň "nafouknout". Po předložení návrhu získáte i předběžné nacenění, ale dá se říci, že se budete pohybovat okolo ceny 160 000 Kč a výše.

Rady na závěr:

  • Před výběrem místa se podívejte, kudy putuje slunce naší zahradou a instalujte i tak, aby v ní okolo poledne byl už stín.
  • Určitě ji postavte do centra dění u bazénu, terasy nebo tam, kde se vaření účastní celá rodina a přátelé.
  • Praktické jsou boční zídky, které mohou být vzdušné a přitom fungovat jako ochrana před větrem a cizími pohledy.

zdroj: venkovnikuchyne.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Luxus v koupelně: Kamenné vany a jiné designové lahůdky

Recepty: Omáčky, dipy i tatarka od Pohlreicha

Záporné kalorie: Čím víc jíte, tím víc hubnete

 

 

 

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama