reklama

Jak se zbavit zápachu z ledničky? Mletou kávou a rýží

Jak se zbavit nepříjemného zápachu z lednice a mrazáku? Pomůže mletá káva! A co ještě?

Foto: Thinkstock

Cítíte nepříjemný zápach z lednice? Pak na nic nečekejte a vrhněte se do boje. Vyzkoušejte odborné rady i finty našich babiček.

Zápach nemusí nutně vznikat jen na základě shnilé potraviny. Někdy jsou na vině i aromatické potraviny, které nemají dostatečně uzavřený obal. Občas se nelibá vůně line kvůli výpadku proudu nebo špinavému odtokovému kanálku, který se musí udržovat v čistotě. Tady je pár osvědčených fíglů, když odér nechce zmizet!

Proberte potraviny

Při důkladném čištění je nutné vyndat z lednice všechny potraviny. Nemůžete je přesouvat z jedné police na druhou. Před vrácením zkontrolujte datum spotřeby a případně to, zda není nutné některé suroviny přendat do jiného obalu či lépe uzavřít do sklenice.

Čtěte také: Jak obnovit a vyčistit zašlé spáry v koupelně?

Uklízíte-li mrazák, jednotlivé kusy zabalte do novin a postavte je těsně vedle sebe. Zpomalíte tak proces rozmrazování.

Odmrazit? Určitě!

I když chytré spotřebiče jsou vybavené funkcí, která brání tvorbě námrazy na stěnách, je dobré občas lednici či mrazák vytáhnout z elektriky. Abyste celý proces urychlili, můžete použít hrnec s horkou vodou, který zavřete dovnitř. Bohužel se většina výrobců neshodne na tom, zda takto odmrazovat, či nikoliv. My to máme vyzkoušené a funguje to.

Samotné čištění

Na trhu existuje celá řada čistících přípravků, ale pak je složitější je dobře z lednice vymýt, abychom zamezili jejich kontaktu s potravinami.

Ideální je pro tento okamžik sáhnout po domácích zásobách. Ideální je voda s octem nebo jedlou sodou. Takto bychom měli provádět generální úklid (bez rozmrazování) jednou za měsíc. Pamatujte si, že vysoká vlhkost v ledničce je běžným jevem, proto není třeba ještě nechávat mokré police. Po úklidu vytřete každý kout pořádně do sucha. Ve vlhkém prostředí se množí bakterie a plísně.

Pohlcovače pachu

Existuje mnoho tipů, jak z lednice dostat nepříjemný odér. Pokud se z vašeho oblíbeného spotřebiče line šílený pach, i když jste vše vyndali a umyli, můžete vyzkoušet speciální pohlcovače pachu. Jejich cena se pohybuje od pár desítek korun až do tisíce.

Náš tip: Jak vyčistit troubu a mikrovlnku? Nasypte do nich sůl!

Některé z nich jsou v tekuté formě, jiné firmy nabízejí granuláty, gely či filtry na principu aktivního uhlíku. Nechte si poradit od kamarádek, které je mají vyzkoušené nebo jděte cestou pokusů a omylů.

Na zápach pomůže káva

My rádi na úklid používáme přírodní věci a suroviny, které máme běžně doma. Čím vším je možné odstranit zápach z lednice?

  • Vložte dovnitř hrst čerstvě umleté kávy na malém talířku
  • Stejně zafunguje i jedlá soda či kypřící prášek volně v mističce.
  • Rozpulte jablko a položte na střední polici.
  • Za vyzkoušení jistě stojí i citron, který stačí překrojit nebo nakrájet na plátky.
  • Pohlcovací vlastnosti má i sáček s rýží.
  • A závěrem tu ještě máme skleničku s octem.
  • Citron můžete vydlabat a nasypat do něj sůl.
  • Nastrouhaná pomerančová kůra je přímo zázračná.
  • Sypaný čaj dejte do bavlněného sáčku a ten zavěste do lednice
  • Poslední radou je dřevěné uhlí. Nejprve se musí rozdrtit, vložit do bavlněného sáčku a zavěsit do ledničky. Výborně pohlcuje nepříjemné pachy.

TESTOVALI JSME:

Nejhůře z výše jmenovaných dopadlo jablko. Na místo favoritů jsme zařadili kypřící prášek a citronové plátky s octem, ty se do boje pustily tak s 60% účinností a hlavním vítězem se stala mletá káva. Zkrátka, první, co ucítíte, když lednici otevřete, bude kávové aroma.

Pravidla skladování

Nejnáchylnějším na pohlcování pachů jsou mléčné výrobky. Proto sýry ani tvarohy nikdy neskladujte vedle ryb či jiných aromatických surovin. Vždy je mějte uzavřené v obalech.

Jestliže budete dodržovat pár základních pravidel správného skladování, zápach nebude mít šanci. Uvařená a hotová jídla se skladují na horní polici, pák následují ryby. Maso patří úplně dolů. Ovoce a zeleninu uložte do nejteplejší části lednice, tedy nejlépe v zásobnících zcela dole. Vždy dávejte odděleně syrové a vařené potraviny. Zmenší se tak riziko kontaminace.

Rady na závěr

  • Do chladničky nedávejte horké jídlo. Omezíte tak tvoření bakterií. Ohřátým jídlem se naruší konstantní teplota a zvětší celková vlhkost uvnitř lednice.
  • Množení bakterií zabráníte, když bude v chladničce teplota mezi nulou až pěti stupni.
  • Ledničku bychom měli otvírat co nejméně, aby se neměnila vnitřní teplota.
  • Do ledničky nedávejte omytou zeleninu, zvyšujete tím vlhkost a pravděpodobnost, že se bude rychleji kazit.
  • Pravidelně kontrolujte v lednici stav surovin.
  • Chcete-li se zbavit přebytečné vlhkosti, vložte do lednice malou molitanovou houbičku.
  • Všechny aromatické potraviny vkládejte do dobře uzavíratelného sáčku, sklenice či plastové nádoby.

Máte i vy nějaké zajímavé rady a tipy, jak se zbavit zápachu z lednice či mrazničky? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 tipů pro správné trávení

10 Čechů, kteří se proslavili ve světě

Plíseň v domě: Co skutečně funguje?


"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama