reklama

Jak se zbavit molů! Pomůže černý bez a levandule

Moli nesnášejí některé intenzivní vůně. Babičky šily levandulové a rozmarýnové sáčky. Co ještě pomůže?

Foto: ISIFA/Thinkstock

Otevřeli jste skříň nebo spíž a vylétl na vás mol? Vlezou do sáčků i dóz s moukou, těstovin, dokonce i do sušených hub. Zkrátka všude! Poradíme vám, jak se jich zbavit.

Zasažené potraviny je nutné vyhodit a nádoby vymýt. Tady už není jiné cesty, ale můžete své potraviny ochránit vhodnou prevencí a nechtěnou návštěvu jednoduše vypudit.

Nenápadný motýlek

Většina z nás si jich ani nevšimne. Vypadají jako nenápadní motýlci, kteří si jen tak přilétli na obhlídku. Pravdou však je, že hledají klidné místo a dostatek potravy. Podle toho, zda je to moučný nebo šatní, vyrazí hledat svůj úkryt do ložnice či do kuchyně. A o tom, že jsou to šikovní tvorečkové, se přesvědčíte ve chvíli, kdy se dostanou do uzavřeného sáčku nebo plechové dózy.

Jak je tedy poznáme? Mají stříbrná křídla, najdete-li na nich tmavé skvrny, jde o potravinového škůdce. Samička ani sameček nejsou nijak nebezpeční, škodu napáchají hlavně jejich larvy. Mol šatní se pouští do oblečení, aby získal kreatin, který je obsažen hlavně v bavlně. Potravinová larva zase miluje sypké věci, jako je mouka, strouhanka nebo krupice.

Vhodná prevence

Pokud nechcete, aby se k vám nastěhovali, je nutné jim pobyt znepříjemnit. Moli bytostně nenávidí větrání, světlo a mají rádi klid. Ideálním místem je tedy vlhký a tmavý kout (nejlépe s reprobednou). Nejčastěji je potkáte ve vlněných kobercích, na dně zásuvky nebo právě ukryté v nějaké potravině.

Čtěte také: Rady a tipy, jak skoncovat se slimáky na zahradě!

Nejlepší možnou prevencí je pravidelný úklid a revize spižírny i šatní skříně. Nedělejte si zbytečné zásoby, na které v nejbližší době zapomenete. Potraviny přesypávejte do dóz, pokud možno s patentním uzávěrem. Ostatní sáčky důkladně a často kontrolujte.

Když je třeba chemie

V každé drogerii seženete papírové lepicí proužky, které jsou napuštěné feromony. Ty přitahují hmyz, který se na ně nachytá, přilepí a umře. Měl by se tak přerušit reprodukční cyklus. Bohužel se zbavíte jen viditelného problému.

Dobrým řešením je také sprej, ale jeho účinky nevydrží dlouho, proto raději sáhněte po insekticidních odpařovacích proužcích nebo gelech. Naprostou novinkou jsou celosezónní prostředky, kterým se říká Čtvero ročních období.

Na moly funguje čpavek a jablečný ocet, říkaly babičky!

Naše babičky moc dobře věděly, že hmyz i moly odpudí intenzivní vůní. Stačilo si jen ušít pytlíky, naplnit je aromatickými bylinkami a vložit je do šatníků nebo spíží. Podobně měla úspěch ručně vyráběná mýdla nebo tabák.

 • Smíchejte litr vody se 7 polévkovými lžícemi čpavku. Roztokem umyjte vnitřky spíží a skříní. Pracujte v gumových rukavicích a roztok utřete dosucha.
 • Použít můžete i mističky s jablečným octem, který hmyz naláká svou vůní a následně se utopí.
 • Pokud si nejste jistí, že je vaše mouka v pořádku, můžete ji prosít nebo ji dejte na pár minut do vyhřáté trouby na 90 °C, abyste zničili možné zárodky. Stejně funguje i mrazák.
 • Domů si doneste kousky z cedrového dřeva a vložte je do skříně nebo je navěšte na ramínka oděvů.

Náš tip: Jak se zbavit mravenců: Babské rady a tipy čtenářů

Co ještě funguje:

 • mařinka vonná
 • levandule
 • černý bez
 • pelyněk
 • jalovec
 • rozmarýn
 • chmel
 • hřebíček
 • sušená kůra z citrusů

Pokud si netroufnete sáčky vyrábět, stačí zajít do prodejny s výtvarnými potřebami a nakoupit si je. Stojí pár korun a naplněné je máte za chvilku. Pod koberce větší množství neschováte, ale můžete pod ně vložit listy bobkového listu, jalovce či nasušenou kůru.

Postřeh na závěr

Zjistili jsme, že někteří výrobci dokonce z cedrového dřeva vyrábí dno skládacích textilních boxů. Můžete v nich skladovat ponožky nebo prádlo, které čeká na to, až se nám podaří zbavit nějakého centimetru v pase.

Jak bojujete s moly v šatně či spižírně vy? Své rady a tipy nám pište v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Na hmyzí bodnutí pomáhá moč, říkaly babičky! Co ještě? 

Koupací sudy: Luxus a relaxace za každého počasí!

Módní policie: Co nosí evropská šlechta?

 

 

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama