reklama
 

Jak se zahřát, když vypnou elektřinu?

Jak se zahřát i bez elektřiny? Tady je několik tipů.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Také je pro vás výpadek proudu noční můrou, protože topíte elektřinou? Tady je několik jednoduchých tipů, jak se zahřát i bez ní.

Je až děsivé, jak jsme v moderním světě závislí na elektrickém proudu. Vaříme na něm, topíme si s ním, díky němu máme internet, televizi či si můžeme večer přečíst knížku. Když přijde silný vítr, sněhová vánice nebo bydlíte blízko vysokého napětí, občas se nějaký ten výpadek objeví...

Pár základních pravidel

Než si řekneme, jaké náhradní zdroje tepla vám pomohou, když elektrické vytápění selže, zkusme si ujasnit pár základních pravidel, které vás zahřejí levně a bez větší práce.

  1. Jděte do nejmenší místnosti, která se snáze vyhřeje.
  2. Svolejte do ní všechny členy rodiny. Člověk totiž dokáže vyprodukovat 100 W. Ale záleží na jeho tělesné teplotě, okolí a vlastně i na tom, jak jsme velcí. Na výpočet existuje složitá rovnice. Nám bude stačit informace, že čím víc lidí bude v jedné malé místnosti, tím více tepla odevzdají do okolí. Wikipedie uvádí, že 30 lidí už je schopno vyprodukovat 3 kilowatty tepla, což je stejné, jako některá akumulační kamna.
  3. S druhým bodem také souvisí fakt, že pokud si zacvičíme, bude nám tepleji a vyprodukujeme více energie do okolí. Tancujte nebo si zaskákejte přes švihadlo.
  4. Pokud vám netěsní okna, umístěte do prostoru mezi parapetem a oknem nějaké deky či ručníky. Stejně tak teplo uniká mezi prahem a dveřmi.
  5. Přitulte se. Nejen, že získáte skvělou záminku, jak se s partnerem pomazlit, ale v těsném objetí vám bude mnohem menší zima.
  6. Dovolte domácím mazlíčkům, aby výjimečně vyskočili na gauč. Zvířata mají vyšší tělesnou teplotu než člověk. Dokonale vás zahřejí.
  7. Vaříte na plynu? Pak si nahřejte vodu do vany, dopřejte si rychlou a horkou lázeň a hned se zabalte do dek. Teplo z vody si tak udržíte delší dobu.
  8. Svítí-li slunce, umožněte mu, aby místnost maximálně vyhřálo. Odtáhněte žaluzie, závěsy i záclony, aby procházelo co největší plochou.

Spásné svíčky

Nadává vám partner, že neustále musíte zapalovat milion svíček? Tak ve chvíli, kdy vypnou proud, vás o ně jistě sám požádá. Nejen, že vás zahřeje pocitově samotný pohled na plamen, ale samozřejmě, že také produkují teplo.

Doporučujeme: Bakterie v koupelně. Můžou za ně hlavně vaše (zlo)zvyky

Pokud máte dům dobře zaizolovaný a oknem vám nijak neprofukuje, pár čajových svíček, vydrží hořet i 5 hodin. Teplota v místnosti se zvýší až o 2 °C. Společně s lidskou energií je to skvělý náhradní zdroj tepla. Je však třeba počítat s tím, že plamen ubírá kyslík, proto vás může za pár hodin rozbolet hlava a budete muset trošku vyvětrat.

Klasický krb

Asi nejlepší variantou je mít doma záložní zdroj tepla. Jedním z nich je klasický krb nebo krbová kamna. Větší místnost vyhřejí hravě už za pár minut. Výkonnější jsou krbová kamna, protože nejsou nijak izolovaná obložením, podobně jako to má krbová vložka.

Když už si pořídíte krb, zkuste si vybrat takový, který je pohledový z více stran, čímž zajistíte větší výhřevnost. Pomocí speciálního systému se dá teplo rozvádět po celém domě, a dokonce vám ohřeje i vodu na koupání. Těmto zařízením se říká krby s výměníkem.

Ceny krbových vložek začínají okolo 10 000 Kč, chcete-li s výměníkem, připravte si o několik tisíc víc. Krbová kamna stojí průměrně 12 000 Kč.

Krby na biolíh

Nechcete utrácet za nákladné krbové vložky či kamna? Pak jsou na trhu tzv. bio krby. Vyrábějí se v klasickém nebo moderním designu. Největší výhodou je, že nepotřebujete komín a už vůbec nemusíte každý podzim skládat hromadu dříví.

Náš tip: Bydlení v souladu s přírodou: Domy, které neruší okolí

Obvykle se do nich nalévá biolíh, který nijak nekouří a pro člověka není nebezpečný. Když si večer uděláte romantickou atmosféru, za pár hodin je místnost vyhřátá. Umístíte je kamkoliv, na stěnu, na stůl, nebo klasicky jako krbovou vložku. Užijete si plamen v ložnici, v obývacím pokoji nebo klidně i v koupelně. Jejich cena se pohybuje od 5000 Kč do několika desítek tisíc. Záleží, jakou chcete výhřevnost, design či provedení.

Jak se zahříváte vy, když vypnou proud? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zázvor v domácnosti. Využijte i zbylé slupky. Poradíme

Čísla, o kterých ženy lžou. Vždycky!

Pánům vstup zakázán. Luxusní jachta jen pro ženy
Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama