reklama

Jak se doma ochladit bez klimatizace

Jak se ochladit bez klimatizace? Tady je 7 tipů...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Letní počasí je nevyzpytatelné. Jeden den je 15 °C a následný týden nás sužují vedra. Nesnášíte těžký suchý vzduch? A nemůžete v horkém počasí spát? Tady je několik tipů, jak se ochladit bez klimatizace.

Některý organismus si s teplem poradí snadno, jiní by v tyto dny nejraději zalezli do ledničky. Suchý a přehřátý vzduch způsobuje bolesti hlavy, nevolnost, únavu a apatii. Jak přežít tropická vedra, aniž byste si ničili zdraví klimatizací?

Tip č. 1: Zastínění

Není nic nového, že bychom v letních dnech měli stáhnout všechny rolety a žaluzie, abychom nevpustili do interiéru jediný paprsek. Ale co dělat, když v oknech zastínění není?

Postačí i obyčejné závěsy. Samozřejmě že čím tmavší, tím lépe. Pokud se vydáte na dovolenou do jižních států, uvidíte, že i tam obyvatelé nemají vždy rolety a za oknem jim vykukují těžké tmavé závěsy, které navíc namočí, aby se vzduch alespoň zvlhčil.

Doporučujeme: 7 zdravotních problémů, za které může klimatizace

Stejně tak využijete i bílá prostěradla, která napnete přes okno. Bílá barva mnohem méně přitahuje světlo. I prostěradla se dají navlhčit, třeba rozprašovačem na květiny.

Dokonce jsme se setkali se zastíněním alobalovou fólií. Vzpomeňte, jak vypadají stínicí fólie, které se dávají za přední sklo automobilu. Odráží paprsky a zabraňují přehřívání interiéru.

Tip č. 2: Ochlazujte se vnitřně

Jak už to tak bývá, první, co nás v létě napadne, je udělat si ledové pití. Ano, na první pocit je studený drink příjemný. Ale představte si, co se děje ve vašem těle. To se snaží vyrovnat se změnou a přitopí. Což způsobí, že se začnete potit ještě víc.

Ideální jsou horké či vlažné nápoje. Nadarmo se neříká, že je v létě lepší obědvat teplou polévku či si dát teplý čaj. Když se podíváte do zemí, kde obyvatele sužují vedra, pijí nejenom horký čaj, ale také si ho solí, aby v těle udrželi více tekutiny.

Náš tip: Z vedra se dá zbláznit. Na alkohol rozhodně zapomeňte

Zapomeňte na sladké limonády, které zvyšují pocit žízně. Dále se vyvarujte alkoholu a pití kávy, tyto tekutiny tělo dehydratují. Myslete na pitný režim. Osvěžující je voda s citronem či mátou. Bylinka umí tělu dodat pocit ochlazení.

Do jídelníčku zařaďte takové potraviny, aby zajistily dostatečný přísun tekutin. Nejlepší jsou okurky, melouny, citrusové plody.

Tip č. 3: Sprchujte se

Smiřte se s tím, že v létě spotřebujete více vody. Nemáte-li bazén, můžete si na zahradu postavit solární sprchu. Opět myslete na to, že tělu lépe prospívá teplá či vlažná voda. Ve studené se vám uzavřou póry a organismus nebude moci regulovat teplotu pocením.

Když už si dopřejete studenou sprchu, což je bezesporu velmi příjemné, ihned se oblečte, aby chladný pocit zůstal co nejdéle.

V horkých dnech se neutírejte. Jak tělo bude přirozeně osychat, bude se zároveň také ochlazovat. Navíc dodáte vyprahlé kůži potřebné tekutiny.

Tip č. 4: Regulované větrání

Jak to vypadá? Najděte v domě nejchladnější místnost (kde nedopadají paprsky slunce), ve které otevřete okno jen na malou mezeru. Následně všude pootevřete dveře a v nejteplejší místnosti otevřete okno dokořán. Celý proces by ale neměl trvat déle než 10 minut, jinak se začne dovnitř tlačit teplý vzduch.

Tip č. 5: Ochlazování

Tak jako dobře víme, že když je teplo od nohou, je celému tělu dobře, platí to i naopak. Je-li vám horko, neváhejte si udělat studené obklady kotníků či si klidně napusťte lavórek a užívejte si příjemné ochlazení.

Podobně pomůže i namočený a studený šátek nebo kapesník na čelo či zátylek. Jste-li v práci, zchladíte se tak, že vložíte chvilku (pozor na šlachy a žíly) zápěstí pod studenou vodu.

Tip č. 6: Držte se při zemi

Teplo je lehké a stoupá vzhůru, proto také v zimě máte největší vedro u stropu. A je tomu tak i v létě. Pokud se tedy chcete ochladit, lehněte si na zem. Máte-li ložnici v druhém patře, jistě tam bude nesnesitelné horko. Uložte se raději na matraci někde v přízemí.

Tip č. 7: Dejte peřinu do mrazáku

A na závěr jeden zajímavý tip. Objevili jsme, že se lze před spaním ochladit neobvyklým způsobem. Nejen, že byste měli zahodit celou peřinu a nechat si jen tenké prostěradlo či povlak, ale prý pomůže, když jej na chvilku vložíte spolu s pyžamem do mrazáku. Upřímně to nemáme vyzkoušené, ale jestli vy ano, budeme rádi, když nám napíšete, zda tento fígl doopravdy funguje.

Jak snášíte vedra vy? Máte nějaké zajímavé tipy, jak své tělo ochladit, aniž byste používali klimatizaci? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 dietních nápojů pro letní osvěžení

Nechala jsem je samotné jen chvilku. Takhle to dopadlo

Každé dva měsíce nová droga. K dostání i u násBanga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama