reklama

Jak pečovat v zimě o psy: Pomůžou balzámy a vitaminy

Zima už je tu! To znamená, že je třeba věnovat zvýšenou pozornost tlapkám vašeho čtyřnohého mazlíčka.

Foto: Profimedia.cz

Majitelé psů dobře vědí, co je v zimě čeká za potíže. Podívejte se, jak o své čtyřnohé kamarády pečovat v mrazivých dnech.

Mráz v kombinaci se sněhem a solí působí velmi agresivně na poměrně jemnou strukturu prstního polštářku psů. Vznikají četná a velmi bolestivá poranění, která se bez ošetření a ochrany končetin rozšiřují.

Co se může stát

Pokud dojde k reakci s nevhodným povrchem v mrazivých dnech, nejprve se nepříjemnost projeví kulháním a olizováním tlapek. Na kůži se tvoří ošklivé ekzémy. Dochází i k zarudnutí meziprstí, které následně začne pejska svědět a bolet.

Jak se starat o packy?

Součástí správné péče je dokonalá prevence a snaha předejít poranění tlapek. Jako nejdůležitější ochranu zvolte nanášení speciálních balzámů a mastí, které jsou určené na psí polštářky. A ať už jste pejskovy tlapky balzámem natřeli, či nikoliv, vždy když se vrátíte domů, je třeba pejskovi packy omýt vlažnou (spíše studenější) vodou a osušit.

V žádném případě nepouštějte na tlapky horkou vodu. V ten moment se kůže vysuší a je náchylná k popraskání.

Náš tip: Co vám pomůže s péčí o pejsky v zimě? Podívejte se!

Pokud si troufnete, můžete svým mazlíčkům pořídit botičky, které je před problémem ochrání, ale sami odborníci je nijak nedoporučují. Pejsek si úplně odvykne tolerovat povrch, navíc v momentě, kdy mu botičku obléknete až potom, co se namočí, může dojít k zapaření kůže, která bude náchylnější na poškození.

Druhým problémem je to, že je váš pes nemusí tolerovat. Proto věnujte svoji pozornost dokonalé prevenci a netrapte své čtyřnohé kamarády obouváním do směšných botiček.

Když se objeví problém

Ve chvíli, kdy vzniknou bolestivé rány na polštářcích, je nutné postižené místo několikrát denně a vždy po venčení omýt kožní dezinfekcí. Můžete ji také kombinovat s dezinfekční mastí a ránu chránit ponožkou nebo obvazem. Nejste-li si jisti, zda správně ránu ošetřujete, klidně se vydejte na kontrolu k veterináři.

V případě, že se do rány dostane zánět a objeví se na ní boláčky, návštěvu u lékaře neodkládejte. Nejspíš bude nutné nasadit i antibiotika.

Péče o tlapky ve 4 krocích

Pejsek si sůl z tlapek olizuje, ta se mu dostane do žaludku a může způsobit zažívací potíže v podobě průjmů a zvracení. Proto nic nepodceňujte.

  1. Než vyjdete ven, tlapky ošetřete mastí, indulonou nebo lékařskou vazelínou. Vznikne tak mastný ochranný film.
  2. Psům, kterým prorůstá srst mezi packy, je vhodné vystříhat vše do posledního chloupku. Srst sníh zadržuje a dochází k zbytečnému dráždění a omrzlinám.
  3. Pokud už je na tlapce zánět, nasaďte koženou nebo neoprenovou botičku pro psy.
  4. Po návratu packy omyjte, pečlivě vysušte a znovu ošetřete vhodnou zklidňující mastí.

Oblékat či neoblékat?

I pes může trpět různými respiračními problémy. V chladném a vlhkém počasí s bohatou sněhovou nadílkou je dobré věnovat psům při venčení zvýšenou péči. Podchlazení způsobené nedostatečným vysušením kožichu se projeví například ztíženým dýcháním, laryngotracheitidou nebo výtokem z očí.

"Laryngotracheitida je respirační onemocnění projevující se dávivým kašlem, který imituje cizí těleso v krku. Pokud má pes pouze mírný kašel a jinak je v pořádku (chuť k jídlu, není apatický), může majitel nasadit jitrocelový sirup na odkašlání," upřesňuje veterinář Jan Čucka z kliniky Zvířecí doktor.

Ochrana oblečkem je pro veterináře velmi diskutabilní. Pokud už přemýšlíte o svetrech pro psy, vězte, že jsou vhodné spíš pro starší jedince, které je nutné udržovat v teple, kvůli onemocnění páteře. Nejlepším řešením je jen izolační dečka na záda.

"Poslední dobou přibývá psů s trendy oblečky. V chladném období nejsou pouze stylovou záležitostí. Pro malá plemena psů by měl být doplňkem funkčním. Základní předpoklad dobrého oblečku je nepromokavost a zvýšení ochrany důležitých částí těla před zimou (krk, hrudník, bedra). Oblečení doporučuji nosit jen ve velmi chladném počasí, jinak zvířata zbytečně moc choulostivá," doplňuje Jan Čucka

Příliš oblečeného psa vystavujete zbytečným rizikům. Mají-li psi tzv. "přetopeno", jsou nuceni rychleji dýchat a regulovat teplotu pomocí jazyka. Při velkém teplotním rozdílu, kdy pes má teplotu až 39 °C a vzduch například -8 °C může dojít k poruše v prokrvení sliznic, zejména horních dýchacích cest a následně přichází zánět.

Co je důležité? Pohyb, prevence, otužování!

Pokud je váš mazlíček v bytě, od podzimu ho pravidelně otužujte aktivním pohybem venku. Při mrazivých dnech sami přirozeně omezují aktivitu, proto je nenuťte létat za tenisovým míčkem nebo společně třeba běžkovat.

Čtěte také: 5 tipů, jak odstranit psí chlupy z bytu a oblečení

Po procházce vždy dobře osušte srst, popřípadě ji opláchněte vlažnou vodou na břiše a na tlapkách.

V tomto období se nedoporučuje koupání psa. Je-li to třeba, použijte speciální šampony, které obsahují oleje a další výživné látky. Po koupeli nechoďte ven několik hodin.

Nezapomeňte přizpůsobit krmivo

V zimě všechna zvířata vydávají méně energie, proto je nutné (zejména "bytovým" plemenům) přizpůsobit krmení a zařadit do jídelníčku méně kalorickou stravou či snížit krmné dávky. 

Venkovním mazlíkům krmnou dávku naopak zvyšte, aby měli potřebnou energii pro termoregulaci. Nebojte se jim přidávat do jídla i vitamíny.

zdroj: zviratka.doktorka.cz

Jak o své čtyřnohé kamarády pečujete v zimě vy? Máte nějaké užitečné rady a tipy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Poznáte psí plemena podle fotek?

Neničte si vlasy: Jak a čím je správné česat?

Speciální hry pro nejmenší: Jak vzdělávat batolata?

 

 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama