reklama

Jak pečovat o vánoční stromek, aby dlouho vydržel?

Vánoční stromeček je hned po dárkách a dobrotách to nejdůležitější na Štědrý den. Chcete, aby dlouho vydržel? Víme, jak se o něj postarat!

Foto: Thinkstock

Utratili jste letos hodně peněz za ten nejrovnější a nejkrásnější vánoční stromeček a chcete, aby vám co nejdéle vydržel? Poradíme vám, jak o něj správně pečovat

Připravili jsme pro vás desatero užitečných rad a tipů, které zaručí, že ten váš vydrží minimálně do Tří králů.

Vánoční desatero + 1

  1. Pokud donesete stromek několik dní před Štědrým dnem, uložte ho na chladné místo a to nejlépe ven.
  2. Postavte ho do stínu, aby nebyl na přímém slunečním záření. I zimní slunce je natolik silné, že způsobuje rychlé vysychání.
  3. Na řezu odřízněte asi dva centimetry silný plátek, který do kmenu dostane vlhkost i z ovzduší.
  4. Čerstvý řez pomůže prodloužit život stromku, když ho postavíte do nádoby s vodou.  Přijme přibližně pět litrů vody a zůstane tak déle svěží. Nezapomínejte ho i s nádobou skladovat raději venku. 
  5. Pokud jsou velké mrazy, kupte v lékárně glycerín, který nalijete do nádoby s vodou, takto upravená vám nezamrzne.
  6. Dvakrát nebo třikrát pokropte hadicí či konví celý i s jehličím, to pojme stejné množství vlhkosti, jako samotný kmen.
  7. Dále se pro čerstvost vyplatí, kupovat je chvíli před Vánoci a to u malých českých pěstitelů, kteří nabízí čerstvý prořez.
  8. Usazujeme ho do stojanu, kde je možné dolévat vodu.
  9. Když nám stojí v místnosti, je vhodné jednou denně vzít rozprašovač a jehličí zvlhčit. Tato péče dělá nejlépe stromečkům, které mají kořenový bal, aby se po vysazení ven dobře ujal.
  10. Pokud jste si koupili živé v kontejneru, nenechávejte je v teplé místnosti déle než deset dnů. Nezvládají teplotní šok a uschnou i přesto, že je budete pravidelně zalévat.
  11. Po Vánocích buďte šetrní a stromek zkompostujte nebo jej odneste do sběrné stanice, která bývá v každém větším městě či vesnici. Do popelnice prostě nepatří. Některá města nabízejí službu občanům v podobě toho, že je stačí odzdobené postavit vedle popelnice, ty jsou poté svezeny a využity pro výrobu tepla či elektrické energie. Jak vhodně využít jeho potenciál se dozvíte na místním úřadě nebo u firmy zajišťující svoz odpadů.

Chcete živý?

Umístění v bytě je nutné na světlém místě. Nezapomínejte ani na umělé světlo, které byste mu měli dopřávat minimálně 4 hodiny denně. Vzdálenost od topných těles musí být více jak 1 m, a pokud máte v domě přetopeno, jeho pobyt uvnitř omezte na dobu 10-14 dnů.

Zalévejte raději častěji a méně, aby nedošlo k přelití. Vydatnost hodně závisí na vlhkosti prostředí. Ukazatelem vám bude vyschlá zemina. A samozřejmě používáme nejlépe vodu odstátou.

Náš tip: Jmelí: Jed i lék, záruka štěstí i kouzlo do piva

Nezapomeňte ani na hnojení. Existují speciální tablety, které stačí vložit cca 2 cm pod povrch zeminy v květináči na celý rok. Při zdobení šetřete pupeny a větvičky zbytečně nepřetěžujte. Osvětlení používejte pouze umělé. Voskové svíčky a prskavky živému kousku ubližují.

Něco málo na závěr...

V případě, že nechcete tolik utrácet za živé stromky a pečovat o ně, můžete si zakoupit ozdobnou větvičku, která váš byt provoní úplně stejně, jako celý vánoční stromeček. Éterické oleje se uvolňují i z malého kousku přírody a mají uklidňující účinek a osvěží vaši psychiku.

Máte doma živý stromek, kontejnerový nebo si každý rok vytáhnete ze skříně už předzdobený umělý kousek? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co o vás prozradí mateřské znaménko?

3 základní chyby při domácím barvení vlasů

Aktuální téma: Babyboxy ano, či ne? Hlasujte!






reklama
reklama
reklama
reklama
reklama