reklama

Jak obnovit a vyčistit zašlé spáry v koupelně?

Je to jako boj s větrnými mlýny. Jak vyčistit zašlé spáry v koupelně a dodat jim svěží vzhled? Poradíme vám!

Foto: Thinkstock

Koupelnu používáte denně, a tak pravděpoobně chcete, aby vypadala úžasně a zářila čistotou. Bohužel spáry po nějakém čase zašednou a ztratí svůj šmrnc. Jak je vyčistit a obnovit jejich ztracenou slávu?

Keramickou dlažbu a obklady najdete v každé domácnosti, ať v koupelně, kuchyni nebo na chodbě. Do interiéru se používají pro svou dlouhou životnost a jednoduchou údržbu, ale bohužel se dlažba neobejde bez spár. A vyčistit je, to chce pořádný kus trpělivosti a dřiny. Připravili jsme pro vás pár rad a tipů, aby to šlo lépe.

Myslete na prevenci

Firmy vám při pokládání dlažby dnes nabídnou velké množství druhů spárovacích hmot, o odstínech ani nemluvě. Odborníci však doporučují používat univerzální šedou nebo případně hnědou k béžovým odstínům. Špína a fleky nebudou na první pohled tak patrné.

Bílé se vyhněte obloukem. Samotná spárovací hmota po čase žloutne a šedne. Navrátit ji po nějakém čase sněhobílý odstín není vůbec jednoduché.

Náš tip: Koupelna v zajetí designu. Podívejte se! 

S údržbou pomohou i profesionální impregnace, které jsou určené k napuštění nasákavých i nenasákavých materiálů. Vytvoří na celé ploše ochrannou vrstvu, která zabraňuje pronikání nečistot a vody. Máte-li dlažbu v obývacím pokoji, jistě impregnaci oceníte ve chvíli, kdy se vám na podlahu podaří rozlít červené víno, stačí jen setřít hadrem a máte jistotu, že spáry nic nevsáknou.

Jděte na to s čističem a párou

Na trhu najdete speciální čističe, které by úklid měly usnadnit. Nejen že vám po pokládce pomohou s cementovým povlakem, který zbyl po lepení a spárování, ale nebojte se je použít i při velkém úklidu.

Spolehlivější než drhnutí pískem je parní čistič. O výdrž dlaždic se nemusíte bát, snesou vysoké teploty. Obezřetní buďte pouze kolem dřevěného nábytku a zárubní dveří.

A jak je na tom staré dobré savo, které podle našich průzkumů z diskuzí používá třetina našich čtenářek? Na bílé spáry ano, ale pokud ho nenaředíte a necháte působit dlouho, naruší strukturu spárovací hmoty, která se časem začne drolit.

Rady našich čtenářek

Poprat se s tím můžete i pomocí ingrediencí ze spižírny. Můžete si vyrobit kašičku s kypřícího prášku, vanilkového pudinku, vody a jedlé sody. Podobně funguje drcená křída smíchaná s trochou vody. Pak už jen zaklekněte s malým kartáčkem a drhnout a drhnout. 

Když budete mít po ruce malý kartáček na boty, naneste na něj jádrové mýdlo, spáry pořádně vydrhněte a vlhkým hadrem špinavou pěnu setřete. Je to dřina, ale zabírá to.

Když to nejde silou, půjde to ještě větší

Máte dvě možnosti, nanést novou spárovací hmotu na tu původní, nebo starou kompletně odstranit. Pokud se rozhodnete nanést novou vrstvu, musí vám to stávající spára dovolit svým prostorem, protože budete přidávat minimálně dva milimetry nové hmoty. Nové druhy spár mají zajímavé funkce, jednou z nich je efekt aquastick, který způsobuje, že se kapky vody udrží v podobě malých perliček na povrchu.

Čtěte také: Zrádný domov: Místa, která mohou být nebezpečná

Druhou možností je obnovovač spár. Stačí ho nanést na čisté a suché spáry pomocí aplikátoru, který je opatřen houbičkou. Hmotu necháte zaschnout, až spáry ztratí svůj lesk a povrch zůstane matný. Pak celou plochu navlhčíte hladkou stranou houbičky. Nemusíte se bát, pokud obnovovačem přetáhnete na dlaždice, v této fázi stačí použít drsnou stranu houbičky a barvu jednoduše omyjete. Cena těchto barev začíná na dvou stech korun.

Pokud už spárám nic nepomůže, jsou zašlé a drolí se, existuje speciální dlátko, kterým si starou hmotu vydlabete a kompletní plochu opět vyspárujete.

Na spáry zapomeňte!

Nechcete-li se se spárami trápit, klidně je zrušte. Módní trendy doporučují kalibrované dlažby a obklady, které jsou přesně seříznuté a kladou se téměř k sobě. Spára je široká maximálně jeden milimetr, což je hodně malý prostor na to, aby se v něm udržela špína.

Jak bojujete se zašedlými spárami vy? Máte nějaké zaručené rady a triky? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Podlehněte kouzlu podzimního běhání

10 důvodů, proč jíst dýně aneb Co jste o nich nevěděli?

Nové trendy ve vztahu. Každý třetí chce žít sám

 

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama