reklama

Jak na plíseň domácí? Rady, které fungují!

Určitě to znáte, zatuchlý zápach a vlhko ve vzduchu. Ano i tak se do bytu přikrádá plíseň. Poradíme vám, jak s ní účinně bojovat.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Určitě to dobře znáte, zatuchlý zápach a divná vlhkost ve vzduchu. Ano i tak se přikrádá plíseň do našich bytů a chalup. Poradíme vám, jak s ní účinně bojovat.

Nejen objekty, které se málo větrají a nedostatečně vytápějí, ale dokonce i běžně obydlený dům je ohrožován plísněmi. Stačí chvilka nepozornosti a problém na sebe nenechá dlouho čekat.

S kým máme tu čest?

Plíseň domácí je nenápadná, ale způsobuje velké zdravotní potíže. Už vlhkost přes 50 % ji stačí, aby se objevila. Nemusí být hned vidět, ale poznáte ji podle zatuchlého zápachu. Vdechování spor plísní je příčinou trvalého dráždivého kašle i u lidí, kteří v životě alergiemi netrpěli. Potíže gradují v chronickou rýmu a závažné průduškové astma.

Vlhkost je všude. Kromě praní, žehlení, sušení prádla či rozprašovače na pokojové rostliny, jsme tu ještě my. Jeden člověk dýcháním vyšle do vzduchu až 3 litry vody za den. Rizikovými místy jsou hlavně stěny, tapety, podlahové krytiny, koberce, spáry a dokonce i nábytek.

Pryč s plísněmi

Právě na jaře bychom měli začít velmi intenzivně větrat. Zatímco v zimě postačí pět minut, při vyšších venkovních teplotách nechte okna otevřená až 30 minut. Nezapomínejte hlavně na koupelny a prádelny.

Čtěte také: Jak odstranit zápach a plíseň z pračky

Určitě už jste slyšeli o výborných účincích Sava, jde o jeden z nejznámějších přípravků, které se na boj s plísní používá. Ale kdo by chtěl bojovat s něčím, co vám ve vteřině vytvoří na oblečení nechtěný batikovaný vzorek. Pokud plísně nezasahují velké místo, sáhněte raději po bezchlórovém prostředku. Nezapáchá a nevyběluje potřísněné tkaniny. Bez starostí je použijte na stavební materiály jako zdi, omítky, dřevo, či beton. Vyzkoušejte například Fungispray super (230 Kč) nebo Regulitt Plíseň-ex (450 Kč).

Do mechanické očisty se pusťte nejdříve 60 minut po té, co jste aplikovali dezinfekci. Provádějte ji zamokra (spory se za sucha šíří po místnosti), pomocí velkého hadru namočeného v dezinfekčním přípravku. Čistěte do maximální hloubky. V případě silné plísně, postup opakujte několikrát. Na čištění vyzkoušejte Larrin proti plísni (71 Kč). 

Tip redakce: Na lehce postižená místa pomůže i náš starý dobrý ocet. Nastříkejte ho na stěnu, a pak plíseň mechanicky odstraňte.

Omítka musí dolů

Když je zasažení velké a dezinfekce plíseň nezahubí, odstraňte malbu špachtlí a pak postupujte takto: natřete zeď penetračním nátěrem, následně dvěma vrstvami barvy s přísadou fungicidního roztoku, používá se jako preventivní ochrana proti dalšímu růstu plísní. Vhodná je protiplísňová barva Hetline SAN, přípravek An Silver Profi nebo protiplísňový Remal či BIO Repel.

Pozor!!! Plíseň před aplikací prostředků neodstraňujte. Škodlivé spory by se mohly rozptýlit po místnosti.

Včasná prevence

S vysokou vlhkostí vám v bytě mohou pomoci různé pohlcovače. Dnes už jsou k dispozici jednorázové přístroje, které fungují i bez elektriky. Stačí vložit tabletu nebo prášek a v nádobě se vysráží přebytečná voda.

Do novostaveb zvolte teplovzdušné vysoušeče. Pokud se o přebytečné vlhko nepostaráte, riskujete vznik plísní. Vlhkost stěn stahují do sběrných nádob. Nemusíte je hned kupovat. Existuje celá řada půjčoven. V případě, že vám dům staví firma, měla by vám tyto chytré mašinky zapůjčit. Některé modely jsou velmi elegantní. Jejich přítomnost v místnosti vás tak nebude rozptylovat.

10 rad, jak ochránit váš dům před plísní

  • Regulujte teplotu v bytě.
  • Pozor na ideální vlhkost prostředí (pořiďte si vlhkoměr).
  • Pravidelně větrejte.
  • Uklízejte s použitím vhodných čistících prostředků (spreje proti plísním na koupelny).
  • Potraviny napadené plísněmi ihned vyhoďte do popelnice.
  • Povrch po odstranění plísní opatřete minimálně dvěma nátěry protiplísňového přípravku.
  • Zkontrolujte těsnící lišty po obvodě okenních rámů.
  • Odstraňte tepelné mosty (nejčastěji nad okny). Zaizolujte střechu, proveďte vnější zateplení.
  • Neumísťujte nábytek těsně ke stěnám. Zachovejte prostor, kde může proudit vzduch.
  • Žehlíte-li s parní žehličkou, nechte prádlo ještě vydýchat z přebytečné vlhkosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak správně větrat: Řekněte navždy stop plísním!

6 tipů, jak založit skalku. Sousedi budou koukat!

Nepropichujte puchýře a další rady k ohni na čarodějnice

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama